ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2012
ÎNSCRIS: 30.01.11
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

O seara placuta la restaurantul Alhambra

Anul trecut prin iulie-august am luat masa la restaurantul Allhambra din centrul Bucurestiului. Am ajuns aici dupa ce sotul a cumparat de pe internet 2 taloane de reduceri de la una din firmele care se ocupa cu asa ceva. Un talon continea o protie de frigarui de pui cu cartofi copti, o salata de varza si o clatita ca desert. M-am bucurat de surpriza facuta pentru ca de multa vreme vroiam sa revenim in acest loc deosebit.

Prima data am aflat de el cand cautam un local pentru nunta noastra. Am fost sunati de o agentie care organizeaza evenimente si ne-a spus despre acest restaurant, recent renovat atunci, noi habar n-avand de existenta lui.

Restaruantul este pozitionat pe Cheiul Dambovitei, la cativa pasi de Manastirea Radu Voda si de biserica Bucur, la etajul 10 in cladirea SIF Muntenia.

De cum intri atmosfera este unica: mese rotunde mici cu fete de masa maro inchis si cu veioze elegante pe masa, se pare ca patronul a dorit sa redea putin atmosfera anilor 30. De pe terasa se poate admira o parte din Bucuresti si Cheiul Dambovitei. Cand se lasa intunericul privelistea este si mai frumoasa.

Cand am fost noi erau doar cateva mese ocupate, restul fiind libere. Nu am avut nevoie de programare.

Mancarea a fost buna, eu nu prea ma dau in vant dupa frigarui dar mi-au placut tare mult clatitele cu carne pe care le-am comandat in afara fluturasului cu meniu fix. Preturile ni s-au parut cam maricele, dar poate pentru un restaurant din centru si cu muzica live nu sunt totusi asa de mari. Servirea a fost ok, chelnerii promti si politicosi. Despre marimea portilor nu imi pot da cu parerea pentru ca nu am luat meniu standard ci am avut clar specificat pe acel talon: o frigaruie, o clatita. Portia de clatite cu carne a fost normala, nici mare, nici mica dar, din pacate, am uitat sa o pozez.

Pe langa atmosfera inedita, muzica este atractia localului, din punctul meu de vedere. Cand am ajuns, pe la ora 20 si ceva, formatia canta café concert iar in pauze se puneau cd-uri cu muzica romaneasca mai veche, valsuri, tangouri, etc. (Suruceanu, Gica Petrescu).

La 22.00 cand am vrut sa plecam a inceput sa cante Bianca Sarbu (sotia patronului = Marian Sarbu). Normal ca am mai stat timp de cateva melodii, apoi cu parere de rau am plecat pentru ca ne astepta cel mic acasa si trebuia sa pape. Noua ne place mult cum canta Bianca – formatia Exclussiv, stiam de formatie de cand ne-am interesat pentru nunta si patronul ne-a zis ca daca alegem ca locatie acest restaurant avem pret redus la formatie.

Cand am mers acum la restaurant nu stiam daca va canta si Bianca dar speram, si am ales ziua de vineri cu gandul ca poate o vom asculta si pe ea, pentru ca sambata riscam sa fie prinsa cu nuntile. Si am avut noroc.

Ne-am propus ca data viitoare cand vom merge sa ajugem acolo mai pe seara ca sa avem timp sa o ascultam mai mult pe Bianca. Si, cu siguranta, vom suna inainte.

Restaurantul are si site, lista cu mancare si preturile sunt afisate. Puteti vedea acolo mai multe poze, noi am facut putine si nu au iesit prea bine asa ca postez doar cateva.

Recomand acest restaurant pentru atmosfera, inedit, muzica iar la mancare nu ne putem pronunta prea mult, poate data viitoare. Iar in drum se poate vizita Manastirea Radu Voda.

Trimis de cryss27 in 05.03.12 15:24:14
Validat / Publicat: 05.03.12 16:41:06

VIZUALIZĂRI: 7001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Decor pe unul din peretii restaurantului

[05.11.17 18:39:30]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm” (în București, cazul de față), am constatat că resturantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: