ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2010
DE poll
ÎNSCRIS: 06.08.09
AUG-2010

Restaurant 'La Potcoava'

Un restaurant pe care il recomand si unde merg cu placere ori de cate ori am ocazia. Ultima data am fost aici luna trecuta impreuna cu niste prieteni, iar anul trecut am taiat motul finului meu tot aici, locatia fiind de altfel foarte mult solicitata pentru astfel de evenimente intime, in familie.

Restaurantul are un salon rustic mai mare la parter si cateva mese la etaj, un salon mai micut, mai intim, decorat ceva mai elegant, si o terasa frumoasa, inconjurata de verdeata, nu foarte mare cei drept, tot in stil rustic. Chiar daca zona in care este situat restaurantul (pe o straduta, f. aproape de Stadionul Rapid si Fostul Teatru Giulesti), nu este una dintre cele mai luxoase, locatia este una linistita, intima, cei care ii trec pragul putand sa se delecteze cu o muzica buna, selecta si cu niste preparate care iti incanta papilele gustative. Servirea este ireprosabila, de cum intri esti intampinat de un ospatar care te intreaba unde doresti sa stai, afara pe terasa sau in interior, apoi te conduce la masa pe care ai ales-o.

In cursul saptamanii se mai gasesc mese libere dar in week-end este f. aglomerat, multi asa cum am mai spus-o alegand aceasta locatie pentru a-si serba ziua de nastere sau pentru alte evenimente in familie.

Prima data am fost aici acum 5 ani cand inca nu se facuse extinderea la restaurant, nu exista etajul si nu era terasa marita, intre timp s-au mai extins dar serviciile au ramas la fel de bune ca la inceput.

Meniul este o imbinare atat a preparatele traditionale dar si a celor grecesti. Preturile nu sunt exagerat de mari, sunt acceptabile pentru marea majoritate a clientilor, nu pentru toata lumea, e adevarat. Preturile la bautura sunt cele mai mari cum e si firesc.

Din meniul variat nu lipsesc preparatele din peste (super buna dorada la gratar), preparatele din pui (piept de pui umplut cu branza si rosii, sau cu bacon si cascaval, etc), pastrama de berbecut care efectiv se topeste in gura, branza gratinata si maslinele pane care sunt o nebunie, coastele la gratar cu cartofi potcoava si sos tsatsiki, garnitura de legume sote care sunt de fapt legume taiate julien si trase la tigaie intr-un strop de ulei si care este preferata mea. Iar ca desert as recomanda placinta cu branza dulce si stafide, sau placinta cu mere cu nuca multa si crema de vanilie care sunt facute de casa si se servesc fierbinti, sunt o nebunie.

E adevarat ca acum portiile de placinta nu mai sunt asa mari ca acum cativa ani, cand de abia reuseai sa birui o portie, dar la gust sunt la fel de bune. Pretul pentru un astfel de desert este de 8 lei/portia si cuprinde 2 bucati de placinta pe care la cerere le poti combina, iti aduce una cu branza si una cu mere.

Servirea ireprosabila si prompta, atmosfera intima si linistita, ambientul si nu in utimul rand preparatele de calitate din meniu fac ca acesta locatie sa fie in continuare o alegere buna pentru noi si in viitor.

Trimis de poll in 17.09.10 12:02:24

VIZUALIZĂRI: 3021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

sandu.53
[17.09.10 12:14:37]

daca imi spui ca au si mincare greceasca m-ai dat gata! au si uzo? se canta si muzica greceasca? caut uneori pt. o aniversare mai intima un resturant cu specific cat de cat grecesc si inteleg ca acesta ar pute fi recomandat! oricum, interesant review-ul tau asa ca te felicit!

celeste
[17.09.10 13:54:35]

@poll, ai putea sa ne spui pe ce strada este restaurantul ca poate ajungem si noi pe acolo? Asteptam si niste poze daca se poate, please.

pollAUTOR REVIEW
[17.09.10 14:35:02]

@sandu.53

Din pacate nu am auzit si muzica greceasca la ei, intrucat specificul nu e grecesc, dar au in meniu si cate ceva din bucataria greceasca si anume Ghiros, niste rulouri grecesti, ardei capia copti umpluti cu crema de branza, peperoni prajiti cu sos de usturoi si mai sunt vreo 3-4 preparate tot cu specific grecesc. Muzica e cea a anilor '80-'90 in general. Am uitat sa specific ca au si paste dar eu nu le-am incercat niciodata. Uzo chiar nu stiu daca au pe lista de bauturi, dar cu prima ocazie cand ajung chiar o sa ma uit.

Un restaurant care are doar specific grecesc este EL GRECO, pe Bd.Decebal, eu trec tot timpul pe langa el in drum spre servici, dar nu am mancat acolo din pacate niciodata, nu pot sa iti spun din acest punct de vedere nimic despre el, decat ca exteriorul seamana cu o taverna greceasca.Acolo ar trebui sa se asculte si muzica greceasca in mod sigur.

@celeste

La restaurant se ajunge mai usor de pe Calea Giulesti, vis a vis de stadionul Rapid este o straduta care se numeste 9 Mai, ca punct de reper pe coltul stradutei este un fast food, pe langa fast food un pic mai inainte este restaurantul, tot pe dreapta este, pe partea cu casele, pe partea stg. sunt blocuri. De fapt destinatia initiala a fost o casa mai mare, care a fost cumparata si amenajata in actualul local.

sandu.53
[17.09.10 17:33:23]

buna si informatia data ca au si ceva preparate grecesti chiar daca nu acesta este specificul localului, asa ca multumesc frumos pentru detalii! despre restaurantul grecesc de pe bd. Decebal situat destul de aproape de mine, intuitia imi spune ca ar putea sa fie cam scump... poate nu-i asa sau poate cineva a fost pe acolo si ne da de veste!

celeste
[17.09.10 23:31:11]

@poll zona o cunosc bine sau mai bine o cunosteam pana acum 2 ani si din cauza aceasta am intrebat. Cu siguranta cand voi ajunge prin zona nu o sa-l iertam. (atat eu cat si sotul). Referitor de restaurantul El Greco am inteles ca are preturi maricele dar pana nu ajung nu ma pronunt. @poll te-am rugat frumos daca ai niste poze sa ne atasezi.

pollAUTOR REVIEW
[18.09.10 20:06:03]

Din pacate singurele poze care le-am facut sunt cele de la taierea motului si toate sunt cu finutul meu si familia de asta nici nu am postat, dar voi ajunge cat de curand din nou, si promit ca voi face poze locatiei. Locatia este pe placul celor carora le plac decorurile mai rustice, aici ma refer strict la salonul cel mare (intrucat mai este unul mai elegant un pic, fiind decorat in alt stil), eu il prefer pe cel rustic, are o caldura de camin ca sa zic asa, pe pereti sunt ceasuri din acelea vechi, cum erau odata, cu pendul, de fapt intr-un colt al salonului este si o mica colectie de ceasuri vechi de tot felul.

aLeXa10
[11.10.10 11:07:43]

cam departe de mine, dar cand voi fi in zona sigur il voi vizita!

aLeXa10, celeste, poll, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: