ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2023
JAN-2023
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Gyros

Există în București mai multe restaurante Gyros Thessalonikis cu specific grecesc. Recent am fost la locația din Floreasca pentru că aveam drum pe acolo. Am comandat un platou mix de 37 de lei. Comanda se face la casă. Am plătit și-am mers la masă. A durat maxim 5 minute și am avut platoul pe masă. Am avut un un mix de pui și vită, fulgi, așa cum este la shaorma, cartofi prăjiți, cremă de brânză, tzatziki și pâine din aia de a lor, grecească, foarte caldă, tăiată în sferturi, pufoasă și bună. Aveam maxim jumătate de oră la dispoziție deci a fost ce trebuie.

• La Gyros mi-a plăcut mereu ambientul cu decorurile lor albastre și scrisul care imită stilul grecesc. Foarte multe decorațiuni sunt în zona de la intrare dar și în spate, în salonul lung, pe adâncime. Peretele exterior este din sticlă astfel se vede la exterior tot ce mișcă dar și ce nu mișcă astfel strada Gheorghe Țițeica apare foarte aproape căci trotuarul nu este prea lat astfel că mașinile din trafic par foarte aproape dar asta-i o chestie interesantă pentru că pare să fie mereu acțiune. Se știe că în restaurante se întâmplă să fie pauze lungi fără mușterii dar la Gyros Floreasca pare mereu mișcare, forfotă, vânzoleală chiar dacă momentan nu sunt clienți dar apar ei apoi. Intrarea în restaurant este fix în continuarea trecerii de pietoni astfel că pare maxim firesc să intri, cu atât mai mult cu cât interiorul restaurantului pare o continuare a străzii datorită peretelui din sticlă astfel că vezi ce te așteaptă înăuntru, simbiotic, intrinsec și totul derulează în flux, așa. E simplu și rapid, fix pe gustul meu.

Atracția forte este vitrina cu fructe de mare care pentru mine e muzeu. Nu mi-e firesc să servesc din astea că nu am crescut lângă apă dar îmi place să mă uit cu gura căscată. Am fost onorată odată să fiu servită cu caracatiță și nu m-am putut fofila că nu era de bon ton să refuz dar plombele mele au fost triste. Nu-mi pot imagina cum o chestie gelatinoasă poate fi atât de tare. De atunci mă feresc de chestii gelatinoase. Gyros avea o labă cu ventuze. Numa’ m-am uitat la ea. Mai au ei și cataif și baclava. Aia îmi place dar am eu alt loc unde mănânc cataif deci a doua seară tot cu platou mix ne-am delectat. Și din platou, cel mai mult îmi place crema de brânză.

Nu mi-am făcut planuri dar data viitoare cred că tot la ei în bătătură alunec de pe trecerea de pietoni, imperceptibil. Îs curioasă ce mai expun la muzeu (l de științe naturale și comestibile ????). ????

despre SERVICII

Servicii fulger - nici nu ne-am așezat bine și a aterizat și platoul nostru pe masă. E o organizare așa, integrată. Și la casă e o fată binevoitoare că a doua zi am anulat toată comanda de cafele și baclavale și am luat tot platou mix și ea nu s-a supărat.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aia e fulger, simplă (sau poate nu chiar) dar basic este, bucătărie grecească și ceva dulciuri cu influențe orientale și ceva bucătărie mediteraniană subacvatică ????

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cartier Floreasca, Barbu Văcărescu intersecție cu Gheorghe Țițeica - străzi zic că ei nu-ș de au ceva în comun - vis a vis de parcul Verdi - nici cu Giuseppe nu au nimic în comun - și în zonă selectă deși sunt zone de haos arhitectural iar parcul Verdi e în paragină dar pe ansamblu e ok.

Trimis de Mioritik in 13.01.23 12:22:40
Validat / Publicat: 13.01.23 13:55:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Gyros Floreasca

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[14.01.23 11:38:12]

Către x: nu e Gyros centrul vechi, e gyros Floreasca, am descris clar locația: parcul verdi, strada Țițeica

[14.01.23 13:05:34]

@Mioritik????????: reparat/rezolvat/mutat