ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2022
STATUS: APOLLO
SEP-2022
BUN

Septembrie la Salon Golescu

Daca in septembrie am fost la Cluj si ne-am cunoscut colegii, asta nu insemna ca intalnirile lunare nu isi pastrau ritmul, pentru ca asa avem trecut ca sarcina in fisa de post a grupului nostru. Avand in vedere ca lucram de acasa, in fiecare a patra miercuri din luna ne intalnim pentru socializare. In fine, mai face cate o colega o convocare si ne mai vedem si la birou o data la 2 saptamani, insa cam atat.

Cat despre intalnirile noastre lunare la o ieseala ????, eu am cam luat-o pe sarite, de exemplu pentru intalnirile cu colegii am povestit intalnirea din noiembrie la Journey -Pub -- vezi impresii, dar septembrie si octombrie le-am sarit, asa ca acum macar pe cea din septembrie sa o povestesc.

Asadar, daca ne strangem cel putin 5 persoane ne intalnim. La aceasta intalnire ne-am strans vreo 12, asa ca e de bine. Se propun pe rand diverse localuri, pentru aceasta ocazie a fost ales restaurantul Salon Golescu, situat in strada Nicolae Golescu nr. 17, pagina oficiala salongolescu.ro, program de functionare duminica-joi 13:00 – 01:00 si vineri-sambata 13:00 – 03:00.

Ca localizare mai simpla pentru bucuresteni, este in zona Romana, straduta din spatele magazinului Mega Image (fostul Eva).

Normal, curiozitatea m-a impins sa vad cine a fost Nicolae Golescu, ei bine, aflati ca a fost prin-ministru al Romaniei in 1868. Nu dati cu pietre, oare vreunul dintre prim-ministrii Romaniei de dupa 1989 va ajunge nume de strada? Probabil ca nu!

Acestea fiind zise, am ajuns la locul intalnirii prima (incerc sa ajung 5 minute mai devreme sa pot sa si fac repede niste poze dar sa imi si aleg locul daca se poate ????).

Acum insa nu pot spune ca localul era plin, insa destul de multe mese ocupate asa ca mai greu cu pozele si mai erau si multe lumini asa ca si astea ma incomodau, insa masa noastra era libera asa ca am putut sa fac o poza aici. Localul este destul de mic, mai sunt insa mese pe trotuar in strada, vara merge, iarna nu daca nu sunt protejate. La putina vreme dupa ce am ajuns eu a mai venit o colega si incet incet si ceilalti colegi, asa ca urma sa ne “simtem” bine. Cu ocazia asta am mai cunoscut o parte dintre colegi dar am si “cunoscut” alte bomboane Bucuria pe care nu le cunosteam ????, fiind aduse de o colega care este din Chisinau.

Meniul, are cateva foi majoritar cu bautura pentru ca in mare, cam asa arata si localul, pentru mancare fiind alocata doar o pagina ceea ce simplifica alegerea.

De baut aveti ca variante destul de multe cocktailuri cele cunoscute, clasice dar si alte variante, cu bere, cafea sau fara alcool, gin & tonic cu o varietate mare de gin provenind din Anglia, Scotia, Irlanda, Franta, Italia, Spania, Germania, Brazilia, Japonia), bauturi aperitive si digestive, bere, apa si racoritoare, dar si cafea.

Nu eram chiar in chef de bere asa ca am luat o limonada, unul dintre colegi a luat bere, in rest s-a mers majoritar pe limonada sau coktailuri.

In ceea ce priveste mancarea alegerile au fost: Un altfel de Caesar (asa am luat si eu), Cartofi Harissa (excelenti, am gustat si eu), calamari pan, Burger Umami, muschiulet de porc Nori.

Toata mancarea a fost gustoasa, nu s-a plans nimeni, insa distractia a fost si mai mare, iar la un moment dat am mai schimbat locurile intre noi ca sa putem sa vorbim cu toti colegii.

La final am facut colecta pentu a achita nota de plata, inca nu ma obisnuiesc ca nu se poate sa isi achite fiecare partea, asa cum se practica in afara, in fine, ne-am descurcat si a ramas si partea ospatarului incat sa fie multumit.

La plecare (in jurul orei 22:00) am constatat ca viata incepe de abia atunci, toate mesele in local erau pline, orice colt avea un loc, era ocupat, iar afara toate mesele erau ocupate, dar si o multime de alti tineri/tinere care statea un picioare cu un pahar in mana si socializau.

A fost o iesire minunata in care ne-am bucurat sa ne vedem, a urmat apoi cea din octombrie despre care urmeaza sa va povestesc, noiembrie am povestit-o deja, si de abia astept sa vina intalnirea cea mare, din decembrie, cand in urma votului, circa 200 de persoane am raspuns prezent, asa ca imi voi mai cunoaste ceva colegi. Asadar, Salon Golescu, un loc placut care poate fi luat in calcul pentru relaxare.

Si daca e septembrie (adica era cand am fost noi acolo), te rog web sa inserezi acest clip youtube

Trimis de mishu in 04.12.22 23:00:46
Validat / Publicat: 05.12.22 07:18:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Salon Golescu - interior

[05.12.22 07:17:53]

Zoazore
[05.12.22 09:36:43]

@mishu:

Ce frumos ca faceti intalniri de-astea!

Noi nici cei de la Buzau nu ne cunoastem. Toti sunt cu capul in laptop si nu comunica.

Sefa e la Bucuresti... Nimeni nu zice nimic! Asta este! ????

Cat despre local... Este foarte frumos si, fiind central, are si vad

Ce este in P12? Arata ca o crema.

Portiile par marisoare si sigur sunt si gustoase!

Sa va fie de bine!

Rodel
[09.12.22 14:07:32]

Frumoasă inițiativa să vă întâlniți colegii și să socializați, mai ales că nu sunteți zilnic împreună. Îmi place și că tu ești foarte activă. Din poze, îmi dau seama că mâncarea a fost apetisantă, localul arată și el bine.

La cât mai multe întâlniri!

mishuAUTOR REVIEW
[09.12.22 15:47:24]

@Rodel:

incercam sa ne vedem, incerc si eu sa fiu activa, saptamana asta chiar am avut 2 astfel de iesiri, una marti cu colegii de la firma, vreo 200, a fost o petrecere super, unde am dansat mult, ne-am si cinstit cu diverse... , a fost minunat, dar despre asta nu voi scrie , iar joi m-am vazut cu niste foste colege, a fost iarasi super, despre asta voi povesti.

Adevarul este ca anul acesta cred ca am avut cele mai multe iesiri cu prietenele, colegii, etc, cand toata lumea comenteaza preturile, eu am reusit sa ies, si sa ma bucur. Mai am o iesire saptamana viitoare pe joi, asa ca inca nu l-a terminat luna .

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

mishu, Rodel, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: