ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2022
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2022

Calea Floreasca de la A la Z (II)

Am segmentat această destinaţie în patru capitole: partea a întâia de la Soseaua Stefan cel Mare până la Agora inclusiv (nr. 111- 113); partea a doua în zona mediană; partea a treia în zona de nord (până la nr. 246 în apropierea pasajului Pipera Aviaţiei) şi a patra cu două obiective încărcate de istorie: proprietatea Sandei Tătărescu-Negropontes şi biserica Sf Sofia.

În partea de sud este un amalgam imobiliar constituit din bloculeţe noi cu imobile vechi sărăcăcioase construite la începutul secolului trecut. Puţinii proprietari rămaşi în viaţă, bătrâni, se opun vânzării pentu că vor să moară în patul lor. Zona Agora este de răsfăţ culinar cu multe restaurante specializate în peşte şi fructe de mare, supermarketuri şi o piaţă scumpă. Cum depăşeşti AGORA, pe măsură ce înaintezi spre nord, locul vilelor cu acoperiş rosu din parcelarea Floreasca este luat de blocuri comuniste cu trei etaje din timpul lui Gh. Gheorghiu Dej. Acestea erau locuite de nomenclaturişti de gradele doi şi trei, unde, se spune că în anii 80-90 nu erau pene de curent sau frig în apartamente. La parterul lor astăzi sunt restaurante (Mozzafiato, Bun şi Tot cu cattering, Il Calcio, Tratoria) , câteva magazine de lux şi bănci. Pe partea stângă după ce treci de câteva blocuri la parterul cărora sunt săli de joc, bănci, săli de fitness, ajungi în zona parcurilor

Parcul Automatica este micuţ, doar 5000mp şi reprezintă o trecere spre parcul şi lacul Floreasca. Intrarea se face direct din Calea Floreasca printre maşinile unei staţii de taxiuri. Latura lungă dinspre şosea este mărginită de Spring Time un restaurant cu autoservire, cattering dar şi servire la mese, terasa lui fiind amplasată chiar în parc. În aceeasi clădire funcţionează şi un restaurant libanez Souk (piaţă) Deşi micuţ, parcul este dotat cu tot ce-ţi poate asigura confortul unor ore liniştite: alei pavate, bănci, masă de ping-pong, alta de şah, locuri de joacă. Pe partea opusă lui Spring Time sunt blocuri de locuinţe, în care locatarii pot fi fericiţi auzind dimineaţa ciripitul păsărelelor. Acest parc a fost amenajat pe o parte din locul fostei fabrici Automatica. Fabrica, mândrie a ţării prin anii 80, a funcţionat pe acest amplasament până în 2008 când s-a mutat într-un local nou pe calea Griviţei.

Hala Ford.

Din 1934 şi până în timpul celui de al doilea război mondial a funcţionat cea mai mare linie de montaj din Europa centrală şi de est care asambla 25000 automobile/an. Hala, cu faţadă spre Calea Floreasca, aflată peste drum de parcul Automatica, este astăzi o epavă care s-a încăpăţânat să reziste timpului. Investitorii de la One Floreasca City au promis că vor deschide un mall în care va găzdui în incintă o expoziţie auto de modele Ford interbelice. Până azi a rămas doar ca proiect, hala arătându-şi dinţii ştirbi prin ferestrele sparte şi făcând astfel contrast cu blocurile înalte din One Floreasca City construite paralel cu ea.

One Floreasca City (nr. 159-165) este un grup de patru blocuri înalte cu faţade de sticlă. Terenul de construcţie de 2.8 ha a apartinut fabricii Automatica. În 2016 locuitorii din zonă au organizat mai multe mitinguri pentru interzicerea construcţiilor care vor transforma zona dintr-una liniştită într-una poluată şi cu trafic intens. În consecinţă ˝rămâne cum am stabilit˝ blocurile au fost construite repede între 2018-2020, sunt locuite sau închiriate.

-One Tower este o clădire de birouri clasa A cu 16 etaje, trei subsoluri pentru parcare şi o suprafaţă desfăşurată de 24000mp. Din acest teren, 30% sunt alei, spaţii verzi, locuri de joacă pentru copii, teren de sport. Pe etaj suprafaţa închiriabilă este de 1400 mp şi beneficiază de lumină naturală graţie pereţilor de sticlă. Clădirea deţine Platinum Certificat.

-Celelalte trei blocuri (P+15, P+15, P+20) sunt rezidenţiale cu 236 apartamente exclusiviste cu vedere spre parcuri şi mai departe spre lacul Floreasca. Deţine Home green Certificat fostul bloc

-Fostul bloc IPA (pe str. Mircea Eliade colţ cu Calea Floreasca) În el astăzi există clinica Medicum şi birouri de închiriate.

Parcul Floreasca, a fost ridicat pe groapa de gunoi a oraşului, locuită până în 1964 de ţigani şi oameni fără căpătâi. Ca elevă mergeam cu cârdul la strandul Floreasca de frica lor. Cu ocazia Festivalului Mondial al Tineretului din 1953, de ruşine, Gh. Gheorghiu-Dej a îngrădit-o cu un gard înalt şi în 1960 s-a dat un Decret de evacuare pe categorii a locatarilor, distrugerea gunoaielor şi nivelarea terenului. În 1964 s-a deschis parcul cu o suprafaţă de 22 ha şi a fost modernizat după 1989. Are alei pardosite cu pişcoţi, trepte la locurile în pantă, vegetaţie tânără, două locuri de joacă pentru copii, gherete de dulciuri şi au fost amplasate trei statui ale marilor sculptori Apostu, Vlasiu, Roman. Cu toate că topogamul este stricat de când nepoţii mei erau mici, parcul Floreasca a rămas raiul copiilor şi a căţeilor scoşi la plimbare de bătrânele singure La extremitatea lui, după ce un timp a fost patinoar, actualmente se află Grădina Floreasca de 1800mp în care vara funcţionează o piscină.

-Malul lacului Floreasca Cu ani în urmă, probabil 7-8, cand voiam să facem o plimbare pe malul lacului Floreasca trebuia să coborâm pe la restaurantul Diesel şi să ţinem poteca până la podul Floreasca, acolo unde este confluenţa cu lacul Tei. Poteca lungă de vreo 2 km era neîngrijită, chiar periculoasă pentru că era năpădită de buruieni, avea întreruperi, câte un pietroi şi puteai aluneca în lac. Nu erau decât două-trei bănci, şi acelea cu stinghii lipsă. Ca să ieşi la şosea la pod, trebuiau urcate nişte trepte foarte înalte fără balustradă. Noi aveam déjà vreo 80 de ani, în special eu nu puteam risca, aşa că faceam cale întoarsă până la restaurantul Diesel.

M-am bucurat enorm când în 2015 am citit despre marele proiect de unire, regularizare şi modernizare a lacurilor Herăstrău- Floreasca-Tei, cu ecluze, vaporase, piste de biciclete, 12 debarcadere, stranduri, 6 porturi, teatre în aer liber- ce mai? un vis. M-am bucurat şi mai mult când anii următori am văzut lucrând buldozerele. Pentru a asigura pescajul ambarcaţiunilor trebuiau dragate cam cu 1m lacurile şi din mâlul scos să se facă insule. Fondurile 23 mil eu nerambursabile erau asigurate din UE. Nu s-a putut respecta termenul iniţial de 31.12.2015 pentru că SPP constatase că locinţa preşedintelui şi ale altor oficialităţi nu ar fi fost protejate de milionul de turişti preconizat a vizita complexul. Nici 2018 nu a putut fi respectat din cauza unor greşeli de proiectare care nu permitau ecluză între lacul Floreasca şi Tei. S-au pierdut 20 din cele 23 mil eu fonduri europene. Personal cu ce m-am ales după sistarea lucrării şi plecarea utilajelor? Cu o alee asfaltată lată, cu bănci solide de beton, cu locuri de refugiu în caz de ploaie şi câteva tonete închise. S-a mai practicat o ieşire spre şosea în dreptul bisericii Sf. Sofia, aşa că am putut să mă întorc acasă cu autobuzul.

-va continua-

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

După ce depăşeşti Agora intri n zona parcurilor de pe Calea Floreasca cât şi a unor blocuri cu peste 15 etaje

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Zona oferă posibilităţi de telaxare dar şi cafenele, restaurante în care poţi mânca bine dar la preţuri mari

Trimis de Michi in 14.04.22 16:25:12
Validat / Publicat: 14.04.22 22:27:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Faţada halei Ford şi în planul doi One Floreasca City