ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2022
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2022

Calea Floreasca de la A la Z (III) - în câţiva ani va fi un Defense al Bucureştiului?

-continuare de aici-

După ce am depăşit zona lacurilor şi a parcurilor situate pe partea stângă a căii Floreasca, mergând spre nord întâlnim tot mai des ˝zgârie nori ˝clasificaţi astfel după înălţime. Sunt controverse privind înălţimea minimă a unui zgârie nori. Unii spun că aceasta ar fi 60m, alţii 100m, în SUA minimum 150m. Contează şi numărul de etaje, dotări, facilităţi, amplasament şi altele, care le diferenţiază de blocurile construite înainte de 1990. Dacă ne oprim la criteriul înălţime, Timişoara, Clujul şi alte oraşe au şi ele imobile cu peste 100m înălţime. În Bucureşti sunt trei clădiri: Sky Tower 137m, Globalworth Tower 118m (ambele Calea Floreasca- Barbu Văcărescu) şi Catedrala Mântuirii Neamului 135m., zona 13 Septembrie.

- Promenada Mall (nr. 246b) a fost construită pe locul fostului Institut de Cercetări Electronice. Este un centru comercial dar şi de divertisment, ridicat numai în 22 luni şi înaugurat în 2014. Este situată în imediata vecinătate a stației de metrou Aurel Vlaicu. Are o suprafaţă desfăşurată de 110000 mp, parter şi trei etaje, două subsoluri cu 1300 locuri de parcare plus 150 locuri pentru biciclete. Înafară de mari magazine ca Flanco, Bila, Zara, Starbucks, Sephora, Swarovski, H&M etc, pe acoperiş deţine o terasă verde. Aici vara se poate vedea un film sau spectacol de teatru sau pur şi simplu sorbi o cafea. Iarna este patinoar în aer liber. Deasemeni mallul Promenada are multe cafenele şi fast fooduri, o zonă de fitness iar la demisol o librărie Cărtureşti şi magazine: Lego, Tchibo, Optiblu, etc. Faţă de alte malluri se situează intr-o clasă superioară datorită numeroasele locuri de distracţie sau pentru alte activităţi La finalul anului 2014, mall-ul Promenada a intrat în portofoliul NEPI Rock Castle, cel mai mare investitor comercial din Europa Centrala si de Est. A primit Gold Cerificat

-Global Worth Tower a fost dat în folosinţă în 2016 în vecinătatea Promenadei fiind o clădire de birouri. Are 26 de etaje, parter, 9 lifturi şi 3 subsoluri cu 800 locuri de parcare. Înălţimea lui este de 118m iar suprafaţa desfăşurată de 55000 mp din care de închiriat 50000 mp cu 1900 mp pe etaj. În Bucureşti, numai Sky Tower care are 37 de etaje şi o înălţime de 137m, (situat în apropiere) este cea mai înaltă clădire din Bucureşti. Global Worth Tower este considerată ca una din cele mai performante clădiri de birouri din nordul oraşului Accesul se face fie cu automobile proprii, fie cu numeroasele mijloace de transport care au staţii în apropiere sau cu metroul, staţia Aurel Vlaicu aflându-se la 100m distanţă. A costat 60 mil eu.

-Oracle Tower sau Floreasca Tower (nr. 175) este o clădire modernă de birouri închiriate şi e dată în exploatare din 2005. Are 14 etaje şi două subsoluri pentru parcarea a 44 automobile. Suprafaţa închiriabilă este de 7400mp. şi înălţimea totală de 45m. În martie 2022 erau disponibili pentru închiriere între 310 şi 520mp cu o chirie de bază inclusiv servicii de 20/ mp/ lună la care se poate adăuga 85-100 eu/l locul de parcare. La parterul blocului este un restaurant care livrează şi pentru acasă City Gril.

-Floreasca Business Park, (nr. 169A) numit şi Afi Park Floreasca este format din două blocuri de opt etaje cu trei subsoluri pentru parcări, situat vis-a- vis de Promenada Mall la capătul de nord al căii Floreasca lângă pasajul Pipera-Aviaţiei. Este destinat birourilor unde lucrează o armată de coorporatişti tineri care, la început de carieră n-au maşină proprie şi sunt ˝deversaţi˝ la orele de vârf de gura metroului la staţia Aurel Vlaicu aflată la o distanţă de 50m. A fost construit în 2009. Ocupă 38000 mp şi a costat 100 mil eu.

-Sky Tower (nr. 246 C)

Este amplasat între arterele paralele Calea Floreasca şi str. Barbu Văcărescu în spatele mallului Promenada. Sky Tower cu cele 37 de etaje şi o înălţime de 137 m. este deocamdată cea mai înaltă clădire din România. Este posibil să fie depăşit de vreun alt turn din ţară, informaţia pe care am cules-o fiind datată 2021. Pe faţada sa alternează porţiuni transparente, translucide şi opace care-i conferă lumină în interior şi aspect modern la exterior. Are o suprafaţă desfăşurată de 214000 mp. Pe lângă cele 37 de etaje are 5 subsoluri pentru parcare. La parter funcţionează o recepţie, biroul de securitate şi 10 lifturi dintre care 5 merg până la etajul 18 iar celelalte 5 până la etajul 37. La etajul 36 după ce am făcut rezervare, am mâncat împreună cu o prietenă în sept. 2021 la restaurantul Nor (preţuri medii). Având rezervare dar fără card de acces în clădire, după ce am trecut prin filtru (ca la aeroport), am fost conduse la lift de o recepţioneră şi când am ajuns la destinaţie la et. 36, ne-a luat în primire o altă recepţioneră Uite cum s-au infiltrat în clădire două teroriste octogenare! Find zi de lucru deci neaglomerat, am obţinut o masă la o fereastră spre nord de unde am putut fotografia o parte superbă a oraşului (văzută de la înălţime, că la ˝firul ierbii˝ care iarbă nu prea mai e, ştim cum e). Proprietarul Reifeissen Property Internaţional Holding a cheltuit 250 mil dol pentru această construcţie. Santierul a durat din 2008 în în iunie 2012 când a fost inaugurat turnul. Vizitatorii au acces din mai în septembrie vinerea între orele 11-18 la etajul 34, de unde cu telescoape panoramice pot admira Bucureştiul în totalitatea lui.

-Pasajul suprateran Pipera-Aviaţiei este punctul terminus al căii Floreasca. A fost dat în folosinţă în 2012 cu scopul de a fluidiza traficul în zonă. El uşurează traversările Calea Floreasca- str. Avionului şi o alta din str. Barbu Văcărescu- str. Alexandru Şerbănescu. Are patru benzi de circulaţie şi trotoare de serviciu. Lungimea lui este de 698m, din care partea suspendată 474m, cele două rampe de acces însumând 224m. Sub pasaj pot fi parcate până la 200 vehicule.

Miniserialul despre Calea Floreasca ˝s-a gătat˝ dar, pentru a face câţiva paşi prin istorie am să mai scriu un review scurt despre epopeea unui teren viran pe care fusese şi o construcţie. Proprietar a fost dna Sanda Tatărescu Negropontes; deasemeni despre o biserică construită de familia Florescu încă dinaintea lui Mihai Viteazul.

Am speranţa că dacă aţi avut răbdarea să citiţi chiar şi pe sărite cele trei reviewuri despre Calea Floreasca, aţi cunoscut una din arterele principale ale capitalei. Cred că o veţi străbate cu piciorul chiar în mai multe etape, cum am făcut eu. Ajungând în nord la punctual terminus, vă veţi convinge că în câţiva ani, acest areal va ajunge viitorul Defense al Bucueştiului (toutes proportions gardees).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Este o arteră foarte aglomerată la orice oră din zi. Ar fi foarte constructiv să se găsească o solutie pentru defluirea ei gen rute ocolitoare

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Sunt multe restaurante, cafenele, cattering, fast- fooduri la parterul blocurlor înalte

Trimis de Michi in 17.04.22 20:11:24
Validat / Publicat: 17.04.22 21:26:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Poză făcută de la etajul 36 a lui Sky Tower

David_m
[18.04.22 11:09:22]

Interesant articol. Nu credeam ca Oracle au un sediu asa mare!

Oricum, ca pozitionare sunt excelent!

Mersi de articol, am invatat ceva!

David_m
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: