ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2022
MAR-2022
BUN

încărcat de pe telefon!

Gyros Atena

Gyros Atena e-ntr-o intersecție încâlcită din Piața Ritmului, în București. Are o grădiniță cu gard în față și un aspect grecesc cu accesorii albastre. De stat pe terasă nu putea fi vorba că era frig și, de asta, nici mesele nu erau aranjate.

Era sâmbătă și am avut ceva treabă de dimineață apoi aveam chef să mă aerisesc și să umblu aiurea prin urbe, cam fără noimă deși aveam de văzut niște locații – pe care le-am și găsit și nu m-au impresionat – și tot la fel nu m-a impresionat mai mult de jumătate de București pe care l-am tot colindat: pustiu peste tot, clădiri apatice de un alb – cenușiu insipid... Aș fi servit ceva undeva dar... nimic să-mi zică: hai!

Gyros Atena a ieșit câștigător pentru că era viu și părea interactiv. Nu știu ce fac oamenii sâmbătă după – amiaza. Poate dorm, poate sunt la bunici... Puține mașini deranjau asfaltul. Dar alea care treceau, tulburau liniștea. Mă hotărâsem să intru în altă parte să văd dacă e deschis sau cum se prezintă dar Gyros a furat startul. Văzusem „tejgheaua” . Zic: hopa! Gyros aici? Nu știam. Ia să vedem ce și cum! Am intrat. Doar două mese aveau loc în spațiul strâmt dar se vedea cap de scară ce ducea în jos.

- Aveți salon la subsol?

- Da.

- E deschis?

- Da.

M-am uitat pe meniu, încă nehotărât, stând în picioare. Astfel: toate cele cunoscute, souvlaki, oferte de-ale lor, una – alta și pe ultima pagină – meniu: ciorbă la alegere, felul doi, la fel. Hai că nu-i rău. Ia să-ncercăm! Doamna era cooperantă. Plus un ouzo de 6 lei. Wow.

„Ouzo este o băutură alcoolică grecească obținută din resturi de struguri rămase după producția vinului, distilate într-un fel de grappa. Acestui grappa i se adaugă gustul de anason cu prilejul celei de-a doua distilări. Băutura astfel obținută este dulce și mătăsoasă, cu un procentaj de alcool de 40%.”

Am coborât la masă. În scurt timp am primit ciorba de burtă cu pâinea de la meniu apoi tzatziki cu pâine prăjită și caldă, recomandată de ea. Foarte bun. De felul doi, nu mai spun. Grătar de pui super făcut și cartofi prăjiți aurii, fierbinți (se răceau repede), fix așa cum trebuie să fie, nu ca la Pescăruș. De fapt fix invers decât la Pescăruș, în Herăstrău, unde sunt fițe cât casa, mâncarea proastă și servirea de atac cerebral în timp ce aici, pretenții puține, servirea ireproșabilă și rapidă iar mâncarea delicioasă. Drept să spun, era și mult, pieptul de pui grill era, de fapt, dublu – două bucăți – din care am dovedit un colț iar restul a ajuns la pachet, pentru cină, acasă. De ouzo, nu mai zic. A stropit fix cum trebuia. 6 lei??? ???? Adevărat, nu știu cât de ouzo veritabil era acela că era limpede, transparent și nu albicios așa cum știu c-ar trebui să fie dar, orișicât, a stropit corespunzător deși nu mă pricep cum ar trebui să fie gustul și nici cum e aroma de anason dar s-a prezentat bine și părea natural, indiferent ce-o fi fost pentru că nu au rezultat efecte adverse, nedorite.

Am ieșit de acolo uimită: wow, ce bine am mâncat! Știi, o chestie din asta îți face ziua: bună sau nu. Nu prea am reușit să fiu imună la stimuli externi. Adică de mă-njură careva, mă enervez, oricât n-aș vrea. Dacă-mi dă mâncare bună, mă bucur și asta-mi convine. Aș da din coadă deși n-am. Astfel, un inocent Gyros mi-a făcut ziua. Bună! O să mai merg, zic.

despre SERVICII

Doamna de la servire era cooperantă, blândă, calină, își făcea treaba ireproșabil.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mi-a plăcut tot ce au servit.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aici nu chiar era minunat dar nu vreau să le scad media. E în trafic, în intersecție dar măcar au vizibilitate.

Trimis de Mioritik in 04.04.22 23:57:10
Validat / Publicat: 05.04.22 07:00:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Gyros Atena, Ritmului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[05.04.22 08:04:55]

@Mioritik????????: Am sa incep cu finalul

ai dreptate, si oricat ar fi de colorat se vede ca este un local de colt de strada, nu m-as simti foarte confortabil sa stau pe astfel de scaune, dar... si de obicei cand spui "dar" urmeaza de rau, aici e de bine, cred ca as prefera ca locul sa fie familiar si mancarea buna, daca vreau rasfat, atunci il caut si il platesc ca atare. Cred ca pentru ce ai dorit ai primit ce te asteptai, poate chiar cu plus. Mi-a placut ca este vesel totul si mi-a placut si ce am vazut in farfurii.

Cat despre ouzo

el ca atare este transparent, in momentul in care ii pui apa devine albicios. De multe ori (cred ca mai ales vara) i se adauga apa rece si cuburi de gheata si atunci il ai albicios. Cand l-am baut fara apa ne-a fost servit rece, de la frigider.

Sa-ti fie de bine, votat cu mare drag.

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[05.04.22 08:08:33]

@mishu: Daaa... nu era vreun eveniment ci doar... o chițăială de moment. Fix ce trebuia.

Ms ms

nicole33
[06.04.22 06:44:45]

@Mioritik????????:

O recomandare interesantă!

Să-ți fie de bine!

M-am amuzat citind despre ciorba de burtă (sunt mare fan ) mâncată într-un restaurant cu specific grecesc . Şi eu aş fi comandat acelaşi lucru . Dar mi-am amintit cum am fost eu certată şi ironizată pe aici în urmă cu câteva luni de către unul pentru îndrăzneala de a comanda ciorbă de burtă într-un restaurant - pizzerie deşi luasem şi trei pizza pentru acasă.

Într-adevăr, preţul a fost mic, dar nu trebuie să-ţi faci probleme că nu ar fi fost şi veritabil Ouzo (grecesc) sau raki (turcesc) are o calitate pe care nu o găseşti la alte băuturi: NU poate fi "botezat"! În stare "naturală" este perfect incolor, devenind albicios doar în contact cu gheaţa sau apa. Al tău a fost deci ok

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[06.04.22 07:13:00]

@nicole33: Să știi c-am și gândit să mai trec pe acolo, doar tangențial, așa, numai ca să râd câte un ouzo ????...

Mioritik, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: