ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2021
MAY-2021
Solo
PREȚ 43?nu mai știu lei
Raport PREȚ/CALITATE: REZONABIL

Unde mâncăm în București?

La Ciorbe

La Ciorbe e undeva, în Militari, pe lângă Turboteqila. Turboteqila e închis dar măcar La Ciorbe este extraordinar de funcțional.

În Militari ajung din an în Paște. Tocmai din cauza asta mă surprind când văd astfel de transformări.

Turboteqila e un loc de pe vremea lui pazvante chioru’, cu o intrare sclifosită și chicioasă cu niște scări largi pe care se așează la odihnă provinciali obosiți în așteptarea microbuzului – un ambient ideal pentru primirea nuntașilor. E un dinozaur. Prin contradicție, complexul de alături e prosper și plin de viață. La stradă e o cafenea cu prăjituri și cafea și după colț e La Ciorbe.

Mergeam în tură vineri după-amiază și am ajuns mai devreme. Cred că nu mâncasem la prânz astfel că am găsit locul ideal să-mi petrec timpul. Era în mai și oamenii preferau să stea pe terasă, eu am optat pentru interior, nu-mi mai amintesc de ce. Am luat o ciorbă soft și o varză călită că îmi place mult și salată de vinete și-am plătit mai mult decât aș fi luat același lucru dar cu carne lângă pentru că ar fi fost meniu care era mai ieftin dar n-aveam chef de carne. Venea vara și vroiam vegetale.

Am văzut și prăjituri, arătau bine, am luat una, habar n-am cine a mâncat-o, după ciorbă, varză și vinete nu mi-a mai trebuit nimic până la cina de a doua zi astfel că prăjitură a ajuns pe alte mâini, habar n-am ale cui.

La Ciorbe e, de fapt, o autoservire dar foarte elegantă și cu mâncare gustoasă. Nu știu cine le-a făcut amenajările dar părea hală industrială deși nu este, e complex comercial (plină-i țara de complexe). Și incinta de La Ciorbe e plină de țevi pe tavan.

E un concept cochet, cu mobilier cill, un loc relaxant. Au și ceva mese afară dar nu prea multe (asta vara, acum le-or fi strâns).

E un loc nepretențios, poți lăsa o vizită oricând.

despre SERVICII

Te duci și-ți iei singur dar tinerii de la servire sunt high class.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Salata de vinete era salată de vinete, nu altceva 😁

Mă obișnuisem cu tahina. Nu avea.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

E în oraș, la bulevard, nimic deosebit. Dar pe fereastră se vede terasa aia cu cafea.

Trimis de Mioritik🕊️🎄 in 24.10.21 21:49:06
Validat / Publicat: 25.10.21 08:34:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mioritik🕊️🎄); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 La Ciorbe, Militari, București