ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2021
cu transport AUTOCAR
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Descoperă zona Siriu-Nehoiu

Siriu

Siriu este o zonă de o frumusețe copleșitoare, în Buzău, limită cu județul Covasna. Există localitatea Siriu, barajul Siriu, lacul de acumulare Siriu, Masivul Siriu și toate astea sunt amplasate pe Valea Buzăului, pe cursul superior al râului, în județul Buzău și nu prea departe de orașul Buzău, pe drumul național DN10 care leagă orașul Buzău de Brașov.

Masivul Siriu se află între văile Buzău, Crasna și Siriu. Cum spuneam, e o zonă de o frumusețe copleșitoare. Versanți din piatră zdrențuită alternează cu zone împădurite cu foioase printre care se strecoară, din loc în loc, ceva conifere rătăcite. Deși mare parte a suprafeței terestre este împădurită, totuși, din loc în loc apar aflorimente unde roca este dezvelită și se pot vedea stratele de gresie ce alcătuiesc Masivul Siriu. Gresia este o rocă dură. Din loc în loc, apar la vederea zilei zone de conglomerate sfărâmicioase. Astea prezintă probleme mai ales la marginea drumului unde s-au făcut lucrări de derocare astfel, aflorimentul a rămas dezvelit, sfărâmicios și periculos, cam ce vrea să spună atenționarea: „Atenție! Cad pietre” . Pe distanțe mari, la marginea drumului, am văzut plase întinse și fixate pe versant, până sus, pe culmea aflorimentul astfel ca pietrele ce cad, antrenate de vânt sau de alte cauze să nu fie un impediment pentru circulația prin zonă.

Lacul de acumulare Siriu nu este foarte mare dar este extraordinar de pitoresc. Poate fi cuprins în întregime cu privirea de lângă baraj. Are o zonă de belvedere care este, practic, o parcare în care sunt montate și ceva bănci și două mese.

Am stat cam jumate oră în parcarea asta la admirat peisaje și vântul bătea destul de puternic. Mai pe vale nu se simte dar aici te zăpăcește de cap.

Barajul Siriu are o înălțime de 122 de metri și o lungime de 570 de metri.

În aval de baraj se formează o căldare unde a prosperat localitatea Lunca Jariștei asupra căreia avem vizibilitate bună din zona de belvedere unde este parcarea și de pe șoseaua limitrofă lacului de acumulare. În trecut, Lunca Jariștei se numea Broasca.

Pentru că este în aval de baraj, din Lunca Jariștei nu vedem lacul de acumulare dar Gura Siriului este mult în amonte astfel că peisajul este cu totul altul. Administrativ, Gura Siriului aparține de Lunca Jariștei.

Barajul a fost construit în perioada 1972 - 1994 cu o tehnologie care nu a folosit deloc ciment ci numai piatră, steril și miez de argilă, făcându-se uz de capacitatea argilei de a deveni impermeabilă în contact cu apa și a-și crește volumul.

Acesta face joncțiunea între masivele Podu Calului și Siriu. Tot în zonă e localizat și Masivul Monteoru.

Lacul de acumulare format în spatele barajului se întinde pe o suprafață de 500 de hectare și are o lungime de 11 kilometri. Volumul de apă suportat de lac este de 155 de milioane de metri cubi.

În lacul Siriu viețuiesc populații de crap, scobar, caras, păstrăv și clean. Există persoane care își încearcă norocul, pe malurile lacului, la pescuit.

Ocazional, pe lacul Siriu se practică sporturi nautice.

Lacul este folosit pentru alimentarea cu apă potabilă a localităților din zonă.

De asemenea ajută la producerea energiei electrice în hidrocentrala de la Nehoiașu.

Orașul Nehoiu se află la 10 kilometri în aval.

La construirea barajului au fost mutate 300 de gospodării. Tot atunci, în zonă, a apărut așezarea denumită popular Între gârle.

De asemenea, s-a procedat la schimbarea rutei drumului DN10 astfel încât să urmeze linia de contur a lacului de acumulare Siriu.

Acest proiect a implicat și construirea unor viaducte care dau senzația unor poduri suspendate.

În zonă Văii Giurca s-a construit viaductul Giurca de 270 metri lungime care se sprijină pe piloni de 46 metri înălțime.

Apele care alimentează lacul de acumulare Siriu sunt, mare parte, cele din debitul râului Buzău care, în amonte de lac, tocmai traversează Cheile Buzăului.

Când sunt ploi abundente e nevoie să se deschidă descărcătorul de ape mari de pe baraj. Acest lucru se întâmplă foarte rar. Ultima dată s-a întâmplat în iulie 2018 când au fost precipitații abundente în regiune.

În 2020 au fost demarate lucrari de reabilitare la două zone critice de pe DN10 aflate în stare avansată de uzură și care prezintă risc în caz de viitură.

O zonă este chiar viaductul Giurca și cealaltă este podul peste Bâsca-Chiojdului de la Cislău care a fost construit în urmă cu peste 80 de ani.

Tot în zonă există Băile Siriu, situate la coada lacului, folosite din 1872, mai puțin cunoscute, unde există 3 izvoare termale: unul cu ape feroase, altul cu ape sulfuroase și altul cu ape clorurosodice, foarte puțin bicarbonatate și slab mineralizate, termale. După construcția barajului, parte din dotările băilor, respectiv 3 bazine au fost nămolite și acoperite cu apele lacului.

Mai nou, se zvonește că a fost descoperit un nou izvor termal care a fost captat spre o gospodărie.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

O zonă mirifică,

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Mie mi-a plăcut. Poate pentru că pot vedea lucruri unde alții văd nimic.

Am avut un program beton cu ore fixe dar, chiar de-ar fi fost improvizație, sigur aveam cu ce umple multe ore, găseam ce face.

Munții noștri aur poartă.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Mioritik🕊️🎄 in 22.09.21 20:51:37
Validat / Publicat: 23.09.21 08:24:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SIRIU-NEHOIU [BZ]
  • Alte destinații turistice prin care a fost: multe

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mioritik🕊️🎄); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P03 Lacul Siriu, Buzău (+baraj)

gpopa [23.09.21 10:44:34] »

@Mioritica:

Poate pentru că pot vedea lucruri unde alții văd nimic.

liviu49 [23.09.21 11:24:57] »

Zona Siriului este o zona care se poate face usor intr-o singura zi, daca iti propui vizitarea numai a acestei zone. Ultima oara am fost anul trecut intr-o duminica, am vizitat vulcanii noroiosi, apoi zona barajului, mai sus de Mausoleu, la marginea unei paduri, mai departe de sosea, pe malul unui parau care se varsa in lac, am facut un popas mai mare, cu un gratar cu de toate. Pentru ca nu ne puteam intoarce pe acelasi drum la intoarcere am fost in continuare pe valea Buzaului, iar la Prejmer am vizitat cetatea si centrul localitatii cu numeroasele cuiburi de berze. Acasa am ajuns seara, pe intuneric, trecand prin Brasov, apoi pe DN1 cu oprire in Sinaia, la Tunuri, A3, centura, Branesti. Ne-am promis ca in viitor vom vizita si partea mai salbatica a vaii Buzaului, dar acel viitor inca nu a aparut.

Numai bine si calatorii placute!

Mioritik🕊️🎄scris / TELEFON [23.09.21 12:18:32] »

@liviu49: Știi, crești asta

"zona se poate face... "...

Mereu când aud asta mă întreb ce face persoana aia care face zona, de fapt.

Se pot face multe în zonă. Sunt trasee, sunt locuri pitorești, cabane, pensiuni, multe de văzut.

liviu49, Mioritik🕊️🎄