ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2021
SEP-2021
Prieteni
BUN

De Sf. Maria, aniversarea unei prietene la Sabatini

Sabatini Pizza & Restaurant în prezent deţine trei locante: în piaţa Domenii, pe Teiul Doamnei şi pe bul. Basarabiei. Împreună cu o familie de prieteni, în care doamna îşi sărbătorea numele de Maria, am ales restaurantul din Domenii deschis în 2017, despre care ştiam că are o grădină frumoasă şi umbroasă. Prietenii m-au luat de acasă şi destul de repede am ajuns pe str. Alexandru Constantinescu în apropiere de bul. Ion Mihalache şi piaţa Domenii.

De pe trotoar se intră într-o grădină foarte înverzită unde abia zăreai mesele printre copaci. În fundul grădinii este o casă veche din prima jumătate a secolului trecut bine întreţintă. Dar cine să servească masa în saloane, când afară era atât de frumos? În grădină mai este construită o terasă acoperită cu pereţi de sticlă, ca prevedere pentru vremea ploioasă.

Nu mă aşteptam ca în zi de lucru la prânz, să fie totul ocupat şi l-am felicitat pe prieten că a reţinut masa din timp. Un gând de babă comunistă mi-a trecut prin cap ˝Doamne, tinerii ăştia nu muncesc? Pe vremea mea, în timpul lucrului străzile erau pustii˝ dar nu m-am exprimat ca să nu mi se pună eticheta.

Sabatini este un restaurant profilat pe bucătărie tradiţională italienească dar adaptată gustului nostru. Este uşor să alegi din meniu ce vrei să serveşti pentru că denumirile nu sunt sofisticate iar ingredientele pe înţelesul nostru. Bineînţeles că ne-au tentat preţurile medii şi gramajele mari.

Am servit: o pizza Capriciosa de 500 gr (34 lei) făcută cu sos de roşii, mozarela, şuncă, ciuperci, măsline pe care nu am putut-o ˝dovedi˝ în întregime, aşa că mai mult de un sfert ni s-a pus într-o caserolă; o ciorbă de burtă pentru domnul (400 gr. 16 lei), un cotlet de porc cu legume Sabatini (400 gr, 39 lei), o dorada file la grătar (300 gr, 43 lei); şnitel de porc în pesmet (350 gr, 39 lei), o felie tort de ciocolată (150 gr, 20 lei), două beri Heineken (330 ml, 20 lei) pâine prăjită, apă minerală 10 lei. În total 221 lei, cu bacşiş 250, acceptabil pentru o aniversare în trei, odată pe an.

Ca părţi negative pot semnala că am aşteptat destul de mult până ni s-a adus ce am comandat deşi, în mod particular, pe noi care nu eram grăbiţi, nu ne-a afectat. Nu ştiu cum au reacţionat tinerii coorporatişti care umpluseră grădina? Deasemeni, la cotletul meu Sabatini legumele erau potroacă de sărate aşa că am mâncat numai carnea.

Una peste alta, ne-am simţit bine împreună mai ales că eram prieteni de o viaţă cu familia, domnul fiind coleg de facultate cu soţul meu.

despre SERVICII

Chelnerul a fost amabil dar am aşteptat mult până am fost serviţi

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Gastronomie f. bună cu excepţia unei garnituri de legume potroacă de sărată

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cartier select cu împrejurimi frumoase

Trimis de Michi in 11.09.21 19:18:13
Validat / Publicat: 12.09.21 08:41:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Mama Michi

elenaadina
[12.09.21 10:31:41]

Sa traiasca Multi ani sanatosi si fericiti sarbatorita Maria, mama Michi si toti prietenii!

Mancarea pare delicioasa! ????

MichiPHONEAUTOR REVIEW
[12.09.21 10:42:45]