ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2021
JUN-2021
Cuplu
REZONABIL

DAIMON - Trattoria și celelalte

Dacă intri în Orășelul Copiilor prin poarta din Șoseaua Olteniței (cea de lângă gura de metrou Constantin Brâncoveanu) remarci că instalațiile de divertisment pentru copii și tineret par a fi la concurență cu terasele, cu restaurantele și cu chioșcurile cu diverse existente acolo. Pe măsură ce te apropii de Sala Polivalentă, atât unele cât și celelalte devin tot mai rare. E firesc. Unde se înghesuie lumea? Unde este vadul cel mai bun? Într-o zi de weekend, cu mic cu mare, cu bunici, cu părinți și cu nepoți, toată familia iese în parc. Pe biciclete, pe trotinete sau pe role, în căruțuri - cei foarte mici - copiii ies la aer, la plimbare și la zbenguială.

Vis-a-vis de Sala Polivalentă, dincolo de o parcare mare, gratuită, vei descoperi DAIMON - o oază de verdeață în plină capitală. DAIMON este mai mult decât un restaurant cu terasă frumoasă. Este un club unde poți practica diverse sporturi, unde te poți bălăci în piscină, este un loc unde te poți întâlni cu prietenii, unde te poți distra sau unde poți servi ceva la restaurantul propriu, cu spații de servire în interior, precum și cu o întinsă terasă cu mese aranjate printre arborii umbroși. Și copiii se pot bucura aici, ei având amenajat un vast spațiu de joacă bine dotat.

Adresa exactă este: Calea Piscului, nr. 10, sector 4, București.

Programul de activități la club: Luni - Vineri între orele 06.00 - 23.00 și Sâmbătă - Duminică între orele 08.00 - 21.00.

despre SERVICII

Pentru că am venit la Club DAIMON pentru Trattoria, mă voi referi în continuare doar la serviciile oferite de aceasta. O construcție prelungă, străpunsă prin interior și prin acoperiș de mai mulți pini înalți, adăpostește barul, bucătăria, spațiile de servire interioare și grupurile sanitare. În tot spațiul exterior din fața clădirii, printre arborii înalți și tufele de trandafiri, pe alei pietruite, sunt amplasate mese din lemn - pentru 6 persoane sau din plastic - pentru 4 persoane. Nu am numărat, dar am aflat că Trattoria DAIMON poate primi 200 de persoane în spațiile interioare de servire și 250 de persoane pe terasa descoperită. La concurență cu ciripitul de păsărele, muzica ambientală - plăcută și de intensitate medie - se împletește cu dialogurile mesenilor.

Când am fost noi acolo, într-o zi de sâmbătă, toate mesele din interior erau rezervate pentru orele de seară. Grupuri, grupuri de oameni gătiți ca pentru sărbătoare, cu buchete de flori, începeau deja să sosească pentru a celebra vreun eveniment.

Rezervările trebuie făcute din timp mai ales atunci când grupurile sunt mari. Programul de lucru la Trattoria DAIMON este zilnic între orele 10.00 - 23.00. Copiii pot beneficia de locul de joacă doar Marți - Duminică între orele 13.00 - 21.00.

Personalul - în număr mare - este tânăr, atent și amabil, permanent în mișcare, preluând și aducând comenzile la mese. La intrarea pe terasă există un punct de primire-recepție unde sunt verificate rezervările, după care clienții sunt conduși la mese.

Tot aici trebuie să spun că grupurile sanitare se află în interior și că dacă intri în clădire încă mai trebuie să porți masca pe figură. Afișele de pe ușă reamintesc permanent acest lucru. Toaletele sunt foarte moderne, dotate cu tot ceea ce este necesar, inclusiv cu dezinfectant pentru mâini.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

"Creat din pasiune pentru arta culinară, DAIMON Trattoria îmbină bogăția și armonia gusturilor cu tradiția bucătăriei italiene și ospitalitatea latină" . La Trattoria DAIMON, vizitatorul este așteptat cu o ofertă de peste 40 de preparate delicioase, inspirate din bucătăria mediteraneană. În plus, înscris pe meniu, am citit: "Nu este nimic mai romantic decât mâncarea italiană".

Eei, dacă-i așa, atunci să ne hotărâm!

Pentru că, pe oriunde am merge, ne place să degustăm specialitatea casei, n-am ezitat ca din multitudinea de variante de pizza, să optăm pentru Pizza Daimon (32 cm) cu mozzarella, ciuperci proaspete, șuncă, sos de roșii, ardei gras, măsline și porumb. Cartofii proaspăt prăjiți pot fi consumați - în opinia noastră - și simplu, la o bere, așa încât am comandat o porție. Băuturile trebuiau să fie dintre cele mai ușoare, fără tării. Am optat pentru Bere Franziskaner brună, nefiltrată și Limonadă Daimon, cu suc de lămâie, apă minerală și mentă proaspătă. Espresso Lungo și Caffee Latte (probabil și alte specialități de acest gen) te ajută să-ți menții tonusul și să rămâi cât mai mult la umbră de pin, în aer curat. Așadar, am preferat băuturile revigoratoare în locul unui desert cu multe calorii.

Prețurile nu sunt dintre cele mai mici. Pizza Daimon - 36 lei/porția, Cartofi prăjiți - 10 lei/porția, Bere Franziskaner brună, nefiltrată - 19 lei/0,5 l, Limonadă Daimon - 18 lei/0,5 l, Espresso Lungo - 11 lei, Caffee Latte - 15 lei.

Preparatele au fost bune, iar timpii de așteptare rezonabili. Am făcut plata cu cardul, opțiune de altfel generalizată și recomandată mai peste tot.

De menționat că Trattoria DAIMON oferă și meniuri speciale pentru copii, bazate pe carne de pui sau paste.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Trattoria DAIMON este un loc în care merită să mai venim. Este înconjurat de verdeață, oferă servicii bune și - în plus - nu este prea departe de zona în care locuim. Asociată cu o plimbare în parc, prin părțile lui mai liniștite, o ieșire la DAIMON, în doi sau la o întâlnire cu prietenii, este de recomandat oricui.

Trimis de iulianic in 19.06.21 09:00:15
Validat / Publicat: 19.06.21 09:37:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Club DAIMON - Trattoria. La umbră.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: