ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2021
Familie
BUN

Restaurantul Unico Vero - mic, cochet, cu atmosferă toscană

Restaurant Unico Vero

Saptămâna trecută ne-au venit in vizită, intr- scurtă vacanță, copiii, mai exact băiatul cel mare și cu soția. Nu au putut să vină din iulie anul trecut, și acum au stat prea puțin pentru câte aveau de făcut și câți prieteni/rude aveau de văzut.

Dar, bineințeles că părinții au stat pe primul plan (sau așa sperăm noi să fie) și, in ultima seară petrecută in țară, ne-am adunat cu toții, părinți și copii, la un pahar de vorbă intr-unul din restaurantele Bucureștiului.

Pentru că cu doar câteva zile in urmă am mers la un restaurant cu specific, aș spune, românesc, de această dată dorința lor a fost să incerce și altceva, și au ales restaurantul Unico Vero, cu specific Italian.

Restaurantul se află pe strada Viitorului nr. 8, intr-un cartier foarte frumos, cu multe case vechi boierești, cu străzi șerpuitoare. Se poate ajunge cu mașina dar recomand să nu o faceți, ci să veniți cu metroul sau alt mijloc de transport până in Piața Romană de unde să faceți o plimbare pe jos, trecând pe str. Icoanei, pe lângă Școala Centrală, apoi pe lângă Schitul Darvari, rătăcind puțin pe străduțele din această parte a Bucureștiului.

Intr-o casă veche, mai mult lungă decât lată se află acest restaurant de familie, cu specific Italian. Locația nu este mare, are o incăpere la parter și alta la etaj, cu câteva mese. Tot la parter se află un bar și bucătăria. Nu știu exact câte mese sunt in interior, pentru că nu se servea masa aici din motive de pandemie. Oricum, nici nu era nevoie să stăm in interior pentru că restaurantul dispune de o frumoasă și micuță curte interioară și de o terasă la primul etaj.

Curtea este intimă și primitoare, cu flori care cred că vara impodobesc și mai frumos locul, pereți colorați și ornamente care să te facă să te gândești la insorita Toscană.

Masa noastră se afla in curtea interioară, alături de alte câteva mese. Se respecta distanța intre mese, exista dezinfectanți atât la intrarea in restaurant cât și pe mese, iar personalul purta mască.

Așa cum am menționat meniul este unul cu specific Italian, și putea fi vizionat scanând un cod QR aflat pe fiecare masă. Nu prea mi-a plăcut acest lucru, sunt cam sătulă de stat cu ochii in telefon/laptop/calculator așa că aș fi preferat un o listă clasică a meniului, pe suport hârtie. Dar, probabil că și acest fel de afișare a meniului este tot rezultatul pandemiei de care sper să scăpăm cât mai repede.

Cercetând meniul am descoperit că restaurantul servește paste făcute in casă, cu trufe, sos pesto, fructe de mare sau patru feluri de brânză. Bineințeles că nu lipsesc antipasti, minestrone sau lasagna. Ca fel principal se poate servi muschi de vită la grătar cu hribi sasu trufe, sau cârnați de casă. Și iubitorii de pește sau fructe mare vor fi mulțumiț, putând alege printre altele, lup de mare, mix de fructe de mare sau creveți. Și meniul continuă cu salate și, bineințeles, cu pizza de toate felurile.

Desertul este și el unul cu specific Italian, cu tiramisu, panna cotta, parfait sau inghețată făcute in casă.

Așadar, aveam de unde alege iar foame ne era, mai ales că venisem pe jos, intr-o plăcută plimbare.

Prețurile variază intre 35 lei și 90 lei, dar prețul mediu este in jur de 45 de lei.

S-a comandat: tagliolini al tartufo (paste de casă cu sos de trufe), gnochi quatro formaggi al forno, calamari pane și spaghetti ai frutti di mare.

De băut am ales un vin roșu Italian – Montepulciano d' Abruzzo, apă minerală și limonade. Trebuie să menționez că și lista băuturilor este bogată, cu vinuri românești sau italienești.

Nu am așteptat prea mult, felurile de mâncare ne-au fost aduse toate in același timp. Eu am ales spaghetti cu fructe de mare și am fost fericită cu alegerea făcută, pastele fiind fierte atât cât trebuie și fructele de mare fiind prezente in cantitate suficientă.

Și ceilalți au fost mulțumiți de alegerea făcută, porțiile nu au fost foarte mari dar au fost insă suficiente ca să ne astâmpere foamea.

Nu puteam să ratăm desertul, am mai comandat două parfait-uri (unul cu ciocolată și celălat cu fructe de pădure) și o prăjitură Pavlova.

Intre două feluri am fost și la toaletă, care se află la subsol, unde ajungi coborând câteva trepte. Nimic rău de menționat aici, totul era curat și prevăzut cu tot ce este necesar.

Cred că am mai fi stat la un pahar de vin, dar era sâmbătă și la ora 18.00 totul trebuia să se inchidă in București. Bineințeles că nu ne dădea afară chiar la acea oră, dar pe la 18.30 trebuia să cam plecăm, așa că am cerut nota de plată.

Nu știu cât a costat, băiatul meu a confiscat nota și au plătit ei. Cred că in jur de 400 de lei.

Personalul a fost foarte amabil, a răspuns cu promptitudine la orice solicitare.

Ne-am simțit foarte bine la acest restaurant și il recomand tuturor celor care doresc să mânânce mâncare italienească intr-un decor toscan.

despre SERVICII

Personal amabil, servire promptă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Curățenie, mîncare bună, cu specific italienesc, prețuri acceptabile

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Localul se află intr-un cartier vechi al Bucureștiului, cu multe case frumoase, străduțe intortocheate.

Trimis de Mika in 20.04.21 20:42:28
Validat / Publicat: 20.04.21 21:15:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Restaurant Unico Vero - interior, camera de la parter

robert [21.04.21 10:47:38] »

Foarte frumos! L-am notat in caz că mi se face poftă de mâncare italiano vero! Mă bucur pentru voi că v-ați pus burta la dar în mod special că v-ați văzut băiatul!

Felicitări și pentru articol! ​

Mika [21.04.21 12:40:38] »

@robert:  da, am reusit sa ne vedem după aproape opt luni. Au venit sa pregateasca nunta amanata de anul trecut. Speram sa reuseasca pe 27 iunie.

mprofeanu [21.04.21 16:58:27] »

@Mika:  Să vă fie de bine! Ce bine este când familia se reunește, cred că și mâncarea este mai bună! Oricum arată bine totul! Casă de piatră copiilor!

robertscris / TELEFON [21.04.21 17:03:36] »

@Mika:  super! Ne pregătim de nuntă! România ori Austria?

Mikascris / TELEFON [21.04.21 17:37:50] »

@robert:  România!

Mikascris / TELEFON [21.04.21 17:41:08] »

@mprofeanu:  Mulțumesc, sper sa reușim cu nunta. Au trecut deja doi ani de când am plătit avans, mu ica, foto etc.   Trebuia sa fie anul trecut.

Mika, mprofeanu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: