ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2021
JUL-2019
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 16, 14
REZONABIL

Cafeneaua cu pisici - MIAU Cafe...

Auzisem de existența acestei cafenele și îmi închipuiam ceva cu totul și cu totul nemaipomenit. ???????? Am acordat credit și deja în sinea mea avea un plus acel loc- în primul rând că există, apoi că acolo vin oameni care au în comun pasiunea pentru feline ???? și nu în ultimul rând, aveam convingerea că vom fi înconjurați numai de blănoși și blănoase, care mai de care mai mieunătoare și mai lingușitoare... Și imi închipuiam un interior cozy cu pernițe și jucării preferate de pisici și multe, multe altele... Eh... așa e când imaginația îți zboară și nu faci nimic pentru a o opri.

Și am pornit într-o zi spre acest loc, să vedem cum este de fapt.

Pe Str. Între Gârle nr. 7 - București- un imobil modest, pe pământ, cu un singur nivel, anunță printr-o pancartă cu litere formate din pisici contorsionate, că... MIAU. ???? Ca zonă - B-dul Mărășești, vizavi de Camera de Comerț și Industrie, cartier Tineretului - Timpuri Noi.

Am intrat intr-o curte comună cu spațiu verde lăsat să crească sub formă de bălării și, în capăt, am găsit o poartă de lemn. Printre uluci se vedeau mese și scaune, precum și vedetele - pisicile ????????- așa că am deschis cu încredere poarta și am închis-o la loc după noi.

În curtea în care tocmai pătrunsesem erau câteva mese și băncuțe de lemn pe partea stângă, afară, unele sub un umbrar, altele sub copaci. Pe dreapta era un imobil cu câteva încăperi tip vagon- în cea din stânga intrării funcționând barul.

O domnișoară ne-a adus un meniu și am comandat câte o limonadă cu diverse arome. Băuturi în meniu- ceai, cafea, fresh-uri la prețuri ok. (14 lei fresh, ceai 7 lei) Aveau și un meniu separat cu bere care avea pe copertă o crenguță de hamei și denumirea Artizanii Berii.

În meniu sunt expuse și câteva reguli ale casei, care se referă în special la cum să nu stresăm pisicile, să nu le dăm mâncare sau băuturi - dar astea sunt sigur pentru persoane care nu cunosc felinele, cred... Mi s-au părut cereri pertinente, totuși. Adică nu vii aici cu copilul de 2 ani și îl lași să le maltrateze. ???? ????

De curiozitate, până la sosirea comenzii, am făcut o vizită încăperilor. Acestea sunt mobilate modest, și prima impresie nu a fost una bună, o igienă precară sau... nu știu cum să zic, o neatenție la curățenie, indolență. Mă rog. Pereții zugrăviți divers, într-o cameră era ceva stelar, pe nuanțe închise... o dușumea din bucăți colorate, mese și scaune la fel de colorate într-o cameră, în alta niște paleți sub formă de canapele, peste care erau niște pernițe (altfel decât îmi închipuisem, vă asigur). Acum... na, pe acolo intră toată lumea, pisicile umblă și pe afară și prin casă iar eu să mă aștept la ceva luxos?! Mă rog.

Nu mi-a venit să ating nimic în afară de pisici - căci pentru ele am venit. Și erau câteva și în casă, una cu alb și negru, alta albă fără pată, una în culorile toamnei, alta vărgată și- piesa de rezistență, din punctul meu de vedere, un maine coon (maxim 1 an) cu aproape toate caracteristicile rasei. Pentru cine nu știe - este o pisică de talie mare, solidă, puternică, cu guleraș de blăniță și ciucurași la urechi și lăbuțe, cu o coadă lungă și stufoasă. Din păcate, acest frumos exemplar a stat numai sub un calorifer, în casă, și nu am vrut să îi deranjăm starea.

Am revenit afară, unde o pisică neagră m-a însoțit până la masă.

Ulterior domnișoara ne-a adus limonadele comandate și niște paie metalice... bleah! Pai metalic?! O singură persoană de la masă s-a încumetat să încerce - restul am băut cu paharul. Pisica neagră a stat la mângâierile noastre, apoi s-a tolănit pe-o parte, în apropiere. Am observat langă casă și o cușcă cu doi pisoi- erau ținuți acolo ca să nu fugă - fiind prea mici să se descurce singuri. Apoi am văzut că pe sus, în continuarea acoperișului, este pusă o plasă. Cei care se ocupă de această cafenea sunt iubitori de feline și toate cele pe care le-am văzut aici sunt adoptabile cu acte, deparazitate, recuperate din diverse medii.

Bănuiesc că ce s-a făcut aici a fost cu minim de efort financiar - căci poate ar fi putut să arate mai bine... Dar noi am venit pentru pisici. Și probabil că vom mai trece. Iar dacă oamenii aceștia iubesc pisicile, putem avea toleranță față de ei cu ce nu ne-a plăcut.

Am convingerea că o parte din câștig merge către feline- care arătau îngrijit și se simțeau în largul lor acolo.

Prin prisma acestui fapt, recomand!

Miau!

Adică zile bune tuturor!

Trimis de silvia tudoran in 29.01.21 08:24:35
Validat / Publicat: 29.01.21 10:22:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 11214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 pisicile- vedetele cafenelei

Daniasmi