ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2020
NOV-2020
Cuplu
REZONABIL

Equinoxe - surpriza din cartier

De multă vreme doresc să merg la o cafea la Cafeneaua Veche - cea mai veche cafenea atestată documentar din București (un act din 1812 atestă schimbarea proprietarului cafenelei construite de armeanul Ștefan Altîntop în 1781). Mi se părea ceva... mai altfel să savurez o cafea acolo unde - cândva - era locul de întâlnire pentru personalitățile vremii, Eminescu, Caragiale, chiar regele Carol al II-lea... Am trecut de multe ori prin centrul vechi al capitalei, prin Piața Sf. Anton. Astăzi frumoasa construcție cu basorelefuri amplasate între arcele ferestrelor, veche de aproape 250 de ani, nu mai primește pe nimeni. Ușile sunt ferecate, iar prin ferestre vezi doar paragina din interior.

Nu m-au atras niciodată terasele, restaurantele sau cafenelele de cartier, pitite printre blocuri și asta nu din snobism, ci pentru că întotdeauna găseam în oraș locuri mai frumoase, mai pătrunse de istorie. Recent, pașii ne-au purtat pe B-dul Constantin Brâncoveanu (București, sector 4) unde la numărul 95 A privirile ne-au fost atrase de o clădire modestă deasupra căreia un designer inspirat a scris Equinoxe - Bar Cafenea Restaurant. În continuarea acesteia pe gardul din fier forjat, un panou mare informează trecătorii că localul oferă meniul zilei, de luni până vineri, între orele 12.00-16.00, la preț de 20 lei. Dincolo de poarta deschisă, în curte, am văzut două mese în aer liber la care câțiva consumatori, fumând, își sorbeau cafelele. Era sâmbătă, înainte de amiază.

Terasa închisă, acoperită, are doar partea din față și puțin din latura din dreapta protejate cu plastic. Pereții laterali, decorați cu plante, susțin nu mai puțin de trei ecrane TV mari. Atunci când am fost noi acolo, doar unul funcționa, iar programul de știri încărcat cu informații privind noile restricții legate de pandemie, prezenta interes deosebit atât pentru puținii consumatori de la acea oră, cât mai ales pentru lucrătorii localului care nu știau ce le va mai aduce ziua de mâine.

Pe terasă mai remarci pardoseala din plăci de piatră, designul pereților laterali, sistemul de aerisire - încălzire, precum și panoul care informează că localul funcționează în intervalul orar 11.00-24.00. De asemenea mai remarci faptul că mesele sunt așezate astfel încât distanțarea impusă de reglementările actuale să fie respectată.

despre SERVICII

Pentru că pe terasă se putea fuma, am decis să poposim și noi la Equinoxe pentru o cafea. Trebuie spus că de îndată ce iei loc la masă, ți se solicită un număr de telefon și ești înregistrat într-un carnețel (cu numărul de persoane cu care ai venit). Asta în caz de… “Doamne ferește!”

Personalul - câteva tinere amabile și atente - era dotat cu măști și cu mănuși. Fiecare masă era dezinfectată de îndată ce se elibera și se debarasa.

Pentru cei care - în condiții mai bune, mai aproape de normalitate - vor să rămână mai mult la Equinoxe, informez că WiFi există, este Free și neparolat. Toaletele (moderne, curate, dotate cu tot ceea ce este necesar, inclusiv cu material dezinfectant pentru mâini) se află în interior, dincolo de sala principală a restaurantului, acolo unde în prezent nu se servește din cauza restricțiilor. Pe podea sunt săgeți care indică sensul de deplasare către toalete, apoi către ieșire, astfel încât persoanele aflate acolo să nu se intersecteze și să poată păstra distanța reglementară de 1,5 m. Și dacă veni vorba despre salonul interior, pentru că l-am văzut, pot spune că este foarte frumos. Pereții sunt decorați cu desene și inscripții amintind de însorita Italie. În salon, un bar, canapele și scaune capitonate, mese aliniate... Într-un colț al salonului este amenajat și un loc de joacă pentru copii astfel că - în condiții normale - tinerii părinți se pot bucura de câteva momente plăcute la un pahar de vorbă, nestingheriți de cei mici.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am studiat meniurile. Sunt două, unul pentru băuturi și altul pentru mâncare. Pot spune că oferta este generoasă la ambele capitole, iar prețurile nu mi s-au părut mari. Ținem seamă totuși de faptul că Equinoxe este un local de cartier. Este surpriza plăcută din cartier.

Gama de băuturi este variată, oferind - în opinia noastră - cam tot ceea ce poți găsi și în alte baruri din București. Noi n-am comandat decât cafele pentru că nu era momentul potrivit pentru altceva.

Equinoxe oferă oaspeților săi și o gamă largă de preparate începând cu pizza, paste, hamburgeri, apoi aperitive, supe și ciorbe, diverse preparate din carne (pui, porc, vită), salate, garnituri și deserturi. Nu știu dacă tot ceea ce scrie în meniu se găsește întotdeauna, dar în cazul nostru, doar capitolul Desert a fost deficitar. Din tot ceea ce era trecut în meniu, nu exista nimic. În schimb ni s-a oferit (și am acceptat) cremă de zahăr ars, specialitate neînscrisă în meniu.

Deci, ce am comandat noi? Espresso Martini pentru soțul meu, Irish Coffee pentru mine, în amintirea minunatei cafele irlandeze pe care am degustat-o în Irlanda, la The Red Fox Inn, (prima degustată de mine și care mi-a plăcut foarte mult), Pizza Quatro Stagioni din care am devorat doar una, cealaltă fiind luată la pachet și Cremă de zahăr ars care - cel puțin pe mine - m-a încântat.

Prețuri? Voi specifica aici doar prețurile preparatelor comandate de noi. Pentru a vă face o mai bună idee, atașez câteva file din meniu.

Espresso Martini - 13 lei, Irish Coffee - 11 lei, Pizza Quatro Stagioni - 24 lei/porția, Cremă de zahăr ars - 15 lei/porția.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Chiar și în acest context care pare că nu se mai termină, nouă ni s-a părut că Equinoxe - Bar Cafenea Restaurant este un loc plăcut, liniștit în timpul zilei, potrivit pentru a-ți savura băutura preferată. Localul pare potrivit și pentru petreceri mai mari, aniversări, onomastici și alte evenimente, dar… numai după ce viața va reveni la normal.

Trimis de iulianic in 09.11.20 18:21:05
Validat / Publicat: 09.11.20 19:40:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Equinoxe - Bar Cafenea Restaurant. Intrarea.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: