ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2020
ÎNSCRIS: 23.09.20
OCT-2020
Prieteni
BUN

Ambasadorii gusturilor bogate și mirosurilor ademenitoare - Belli Siciliani Ristorante

Dacă e duminică de toamnă lungă și caldă, dacă ai chef de o ieșire cu prietenii la un pahar de vorbă și mai ales dacă ai chef să deguști ceva care să-ți incite simțurile gustative, atunci să fie Belli Siciliani. Unora le voi trezi amintiri ????… sper că plăcute!

Am ajuns pe Mătăsari puțin mai devreme de ora 16:00 și după ce ne-am înghesuit mașina pe un colț - probabil ați mai auzit: Mătăsari este o stradă tare aglomerată – am făcut câțiva pași să ajungem la restaurantul-terasa-B&B-magazinul de la nr. 47, toate cu specific sicilian.

Nu prea îmi place să stau la coadă să apuc o masa la un restaurant, așa că sunasem cu o zi înainte să fac rezervare, dar mi se spusese că nu este nicio problemă să merg și fără rezervare. Toate bune până aici, dar ce să vezi? Pe trotuarul din fața terasei cu toate mesele ocupate, mai multe grupulețe așteptau să se elibereze ceva să poată intra și ei.

Offf … ce nu-mi plac chestiile astea (mi-am zis în gând) că doar d-aia am sunat, să nu ajung la surprize!!!... n-ar fi fost o problemă dacă eram doar noi, dar invitasem încă o familie cu care nu mai ieșisem până acum la restaurant (aveam o obligație) și nu știam cât de flexibili sunt cu chestii d-astea.

Ne-am luat inima în dinți și masca pe față și am intrat înăuntru – menționez că doar pe terasă se servea mâncare – și am întrebat-o pe doamna care s-a întâmplat să fie chiar proprietara, dacă se ține cont de vreo rezervare pentru că sunasem în ziua anterioară. Nu știu dacă și-a amintit sau a fost doar amabilă (de verificat nu a verificat niciunde), dar ne-a spus că era o masa de 4 persoane chiar la intrarea pe terasă, la care tocmai dusese nota de plată și imediat ce se va elibera, va fi a noastră.

Cealaltă familie ne anunțase că întârzie câteva minute, așa că ne-a rămas timp să admirăm vitrina magazinului de produse sicilene și trăsura fără cai, decorată și așezată pe stradă, chiar în fața terasei.

Cei cu nota de plată nu se dădeau duși deloc: ba își aprindeau țigările, ba mai mergeau pe rând la baie, în interior, ba se scormoneau de bani sau nu le ieșea împărțeala, habar n-am ce făceau, dar nici nu venea nimeni să le ia bănuții. În fine, după un sfert de ora, când ne săturasem de așteptat și de inhalat mirosurile divine care ne învăluiau când se mai aducea câte un fel de mâncare, s-a eliberat și masa noastră și o fătucă a venit fără nicio grabă să o debaraseze și să o dezinfecteze.

Ne-am așezat nerăbdători, dar n-am putut să nu remarc faptul că trotuarul, în loc să se golească se umplea. Câtă lume dornică de acest restaurant!... mi-am zis. Asta m-a bucurat pe de-o parte – ni se promitea o masa gustoasă, dar pe de altă parte m-a întristat - gândul că toți cei ce așteptau se vor uita în farfuriile noastre (pentru că masa era prima pe dreapta, la intrarea dinspre trotuar) îmi crea un mare disconfort.

Deja știu că unii au fost entuziasmați până la lacrimi de experiența la acest restaurant, alții au fost mai puțin norocoși sau pur și simplu nu au fost dați pe spate de ce au găsit aici.

Pentru cine nu a ajuns însă la Belli Siciliani, trebuie să spun că terasa este amenajată într-o curte cu porțile larg deschise în care se intră chiar din stradă. De jur-împrejurul terasei sunt clădirile în care se află tot felul: restaurantul, B&B, intrarea în pivniță, magazinul cu produse siciliene. Din prima te frapează multitudinea de culori din motivele tradiționale de pe vasele de ceramică cu care sunt decorați pereții, veselia și lumina din picturile de pe mesele cu tăblie de ceramică pictate de proprietari, bogăția de modele geometrice, precum și căldura dată de nuanțele din pardoseală. Nu știi dacă ești într-un muzeu al ceramicii sau într-un platou special amenajat, în care te aștepți ca într-o clipită să înceapă shooting-ul

Deși initial am fost un pic dezamăgită de primire și de atitudinea fetei care ne-a pregătit masa, buna dispoziție mi-a revenit când co-mesenii noștri au fost încântați de decoruri și atmosferă și de solicitudinea cu care ni s-a luat comanda. Între timp, cei care așteptau și-au făcut și ei loc la mese așa că am scăpat și de stresul ăsta ????.

Am început cu un aperitiv care în meniu era trecut că ar fi pentru o persoană, dar doamna-proprietara a fost de accord să ne pregătească unul din care să ciugulească 4 persoane; conținea mezeluri, anghinare murată și legume gătite - un soi de zacuscă cu vinete și dovlecei în suc de roșii - care a venit însoțit de o pâine ca o focaccia întinsă pe o farfurie alungită și decorată în stil sicilian. Toate foarte bune.

De băut, am încercat sucurile sicilienne îmbuteliate la sticluțe de sticlă și am ales de cola, de rodie și de portocale, un cappuccino și o apă plată (de 500 ml).

Pentru felul principal, am comandat o portie de paste cu somon și trei pizza: una picantă cu salam – am fost avertizați de două ori asupra nivelului de iuțeală, dar nu am renunțat ????, una cu cârnați sicilieni, ciuperci și roșii și una cu burrata, rosii si ulei de măsline.

Evident că am share-uit toate felurile de mâncare, căci s-a dovedit că partenerii noștri de masa erau și ei dornici de experiențe culinare, așa că am gustat din toate pizzele iar eu am oferit din pastele mele cu somon afumat și sos de roșii, foarte bune!

Dar pizza, ce să vă spun: pe farfurii imense, cu cele cateva ingrediente (nu multe, așa cum a ajuns pizza să fie denaturată prin lume) întinse pe blatul ăla subțire și crocant, cu aroma de pâine coaptă în cuptor … a fost cu adevărat delicioasă. Vedeta, pentru mine, a fost cea cu roșii și burrata.

La desert, am împărțit cu cealaltă doamnă un tiramisu proaspăt făcut, cu crema încă neîntărită, dar cu gust delicious și arome care ne-a răsfățat papilele, așa că am încheiat masa într-un mod foarte plăcut. Soțul doamnei a luat ca desert un cappuccino.

Despre prețuri, ce să zic? Nici prea-prea, nici foarte-foarte, în sensul că pentru tot ce am consumat - patru persoane, am plătit 417 lei – cash (când am sunat pentru rezervare ni se spusese că nu se poate plăti cu card, dar că este un ATM la intrare). Vă las pe voi să judecați dacă a fost scump sau nu, după gustul și … buzunarul fiecăruia.

Deși sunt lucruri care ar putea fi îmbunătățite cum ar fi chestiunea rezervărilor sau plata cu cardul, pot să declar că am petrecut o după-amiază plăcută, în decurs cam de trei ore și sincer, nu știu cum a trecut timpul și nu îmi dau seama dacă datorită companiei, a atmosferei de la Belli Siciliani, a mâncării care ne-a mers la suflet sau pentru toate astea la un loc… ????

Dragilor, dacă vreți o experiență siciliană în București, atât în materie de gastronomie cât și de atmosferă familială, vă recomand Belli Siciliani. Nu vă duceți cu speranțe de fine dining, nici cu pretenții de servicii de stele Michelin, ci mergeți ca la o rudă în vizită, care știți că întotdeauna vă gătește după pofta inimii. Așteptați-vă ca din când în cand câinele casei să se plimbe nonșalant printre mese, iar” ăla micu” din familie, să vină cu o farfurie de pizza mai mare ca el, de la bucătărie ????…

Să auzim numai de bine!

despre SERVICII

Personalul este mai degrabă neimplicat; servirea ar putea fi îmbunătățită (am cerut de vreo trei ori un pahar pentru apă, până să îl primim)

Nu se poate plăti cu cardul - o bilă neagră pentru acest aspect

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Meniul este bogat, există varietate mare la toate sortimentele de carne, pește, paste și pizza

Multe feluri sunt bine gătite (pizza a fost delicioasă, blatul subțire și crocant - genial) dar mai dau și rateuri

Curățenia lasă un pic de dorit.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Stada cam aglomerată, se găsește mai greu un loc de parcare.

Trimis de k-lator in 12.10.20 23:30:39
Validat / Publicat: 13.10.20 08:25:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (k-lator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Trăsură decorată în stil sicilian (cu origini grecești)

ANILUscris / TELEFON [13.10.20 09:13:16] »

Adevărul este că atmosfera la o terasă face toți banii și dacă mai sunt și bucatele gustoase poți spune că a fost un festin gastronomic!

Am fost acolo la o miniintalnie cu colegii de aici de pe sait. Tare fain a fost! Și am avut plăcerea să vizităm și beciul cu produse siciliene.

Mi-a plăcut cum ai descris locația. Felicitări!

Să vă fie de bine!

Toate cele bune! ​​​​

k-lator [13.10.20 16:08:59] »

@ANILU:  Drept este: atmosfera și bucatele binedispun oamenii și fac o întâlnire să fie și mai plăcută! Citisem review-uri, văzusem poze - cele postate pe acest site și pe altele - și cum noi iubim bucătăria italiană, ne-am hotărât să alegem acest restaurant.

​În ciuda micilor neajunsuri, vom mai reveni și pentru alte degustări. Mi-am propus chiar să merg să cumpăr de la magazin produse autentice, când voi plănui să gătesc acasă în stil sicilian.

Mulțumesc pentru vizită ​și pentru apreciere!

Sănătate ​​și toate gândurile bune!

mishu [13.10.20 21:10:23] »

@k-lator:  Am amintiri multe si frumoase legate de acest local unde am ajuns prima data prin noiembrie 2017 pentru a ma intalni cu niste prietene inainte de a pleca la ceva distanta. Alegerea localului a fost a mea deoarece trecusem de cateva ori prin fata lui si imi placuse.

Si am mai ajuns de cateva ori, si de fiecare data primirea a fost mai mult decat prietenoasa, si chiar daca bucatele nu sunt din categoria "ieftine" sunt sigur din categoria "gustoase" asa ca as mai ajunge din nou acolo cu cel mai mare drag. Am mancat pizza gustoasa, paste cu zuchinni si creveti, dulciuri minunate, limonada sau cocktailuri minunate, asa ca as dori sa epuizez meniul.

Ma simt relaxata acolo si simt ca merg sa iau masa la prieteni.

Sa va fie de bine si sa repetati ca merita​​​, felicitari, votat cu mare drag.

sususcris / TELEFON [22.10.20 17:07:46] »

Foarte tare, vreau si eu sa ajung chiar daca am citit si multe recenzii negative nu suntem carcotasi si nicaieri nu este totul perfect.

Zoazore [28.10.20 17:32:18] »

@k-lator:  Si eu AmFostAcolo. De multe ori, cat am stat in Bucuresti, apoi am trecut sa-i salut si dupa ce-am plecat din Bucuresti!

Si da, ai dreptate, m-am simtit ca la rudele care-mi stiu gusturile. Oamenii astia, patronii, stiu sa te faca sa te simti bine, sunt simpli si zambitori, relaxanti.

Bucatele, desi nu sunt fine-dinning, sunt gatite "ca acasa".

Stii ca sicilienii nu au carti de bucate? Isi transmit retetele in familie si tin de ele de la generatie la generatie.

Intotdeauna sunt bucurosi de oaspeti!

@susu:  Merita sa incerci! Si-apoi sa ne spui daca au avut sau nu dreptate carcotasii care au scris negativ!  Nu crede nici pe cei ce zic foarte de bine, nici pe cei ce carcotesc! Incearca tu si spune-ne si noua parerea ta! Te provoc!

ANILU, k-lator, mishu, susu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: