GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ
Damascus Palace un restaurant arabesc bun

Hotărați sa schimbam clasicul local „de pipat” o narghilea din centrul vechi acompaniați de micuța si aromatica cafea arăbeasca ne-am mutat la un restaurant de cartier cu specific libanez. Damascus Palace ne-a cucerit sincer si lasă cu mult in urma Sinbad la capitolul mâncare, servicii si preturi. Păcat însa ca locația si amenajarea interioara nu sunt la fel ca la Sinbad. Damascus Palace este amplasat undeva pe bulevardul Basarabia, chiar in dreptul intrării la Arena Naționala (N 44°25'59.5128", E 26°9'11.9808" Bulevardul Basarabia 96 București mapcoordinates.co.nf/?q=4 ... 769,26.15332755) si trebuie pus pe lista gurmanzilor si pasionaților de mâncare libaneza.
Cafeaua arăbeasca este servita in tradiționalele cești minuscule, frumos „tatuate” si are gustul plăcut de cardamom (hell). Cu toate ca in interior se fumează narghilea, aerul este plăcut si respirabil iar pipatul este un ritual bine savurat alături de cafeluța pregnant aromatizata cu unul dintre cele mai vechi condimente ale lumii.
Salata tabouleh este gustoasa, din păcate nu atât de proaspăt pregătita precum mă așteptam, intrucat sosul specific o înmuiase un pic cam mult. Nu mi-a plăcut topping-ul de rodie care a a venit deasupra salatei însa data viitoare știu ce sa cer sa nu mai fie in salata. E drept ca rodia da un aer colorat pe patul verde oferit de pătrunjelul tocat si accentuează gustul cu un dulce acrișor interesant, însa pentru mine „rosul” roșiei era suficient iar gustul pătrunjelului acrit de sumac este perfect.
Mix grill-ul (pui, vita, aripiore, oaie) mi-a fost servit exact in varianta ceruta, fara cartofi/orez sau lipie. Am cerut ceapa coapta si cu mare satisfacție am constatata ca cerința clientului e lege.
In acest local mi s-a întâmplat o minune pe care o numesc așa pentru ca n-am mai pomenit sa îmi dea cineva ceva „bonus” (sau hai sa le spunem gesturi de fidelizare /curtoazie, ca parca suna mai bine) ca am venit sa mănânc intr-un local bucureștean. Da realmente, am primit niște murături excelente, nu foarte sarate si interesant asortate cromatic (de la purpuriul sfeclei la haiosul portocaliu al morcovului), pe care le-am cerut la pachet. Apoi la final, desertul a fost tot din partea casei. Baclavalele erau bine însiropate iar „colțunașii” (katayef). cu brânza dulce erau crocanți si erau definiți ca gust final de pudra de scorțișoara si fisticul tăiat mărunt deasupra. Intrucat dulciurile arabești nu sunt pentru cei care țin dieta, n-am făcut decât sa le savurez mirosurile si sa le gust din priviri, cerând opina celor cu care imparteam masa.
Porțiile sunt mari așa ca nu va aruncați la prea mult iar preturile sunt decente pentru o mâncare pregătita mai sănătos decât ceea ce găsim in general prin restaurante. Servirea rapida si plina de respect si amabilitate fata de client.
Sunt si minusuri in locație care cu siguranța pot fi ușor remediate. Muzica a lipsit iar sonorul televizorului unde se viziona un meci de fotbal era deranjant si vitrina de prezentare poate fi mai bine decorata.
In rest nu pot decât sa dau nota: 9,5 la mâncare, 9 la curtenie, 9,5 la servicii, 6 la locație, 5 la design, 7,5 la plating.
Trimis de andraz in 08.03.15 16:34:07
- Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.
1 ecouri scrise, până acum, la acest articol
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andraz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
ECOURI la acest articol
1 ecouri scrise, până acum, la acest articol
@andraz - Mmmm, dar ce apetisant review, felicitări! Îmi place mâncarea arăbească, nu am pipat niciodată, cred că e interesant de încercat!
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
- Mar.2025 [Restaurant Hotel Capitol] Întâlnire cu fostele colege de serviciu la restaurant Capitol. — scris în 25.03.25 de Michi din BUCURESTI - RECOMANDĂ
- Mar.2025 [Cofetării, patiserii, ceainării, gelaterii] La Dolce Milano - gustul fin al Italiei in Bucuresti — scris în 09.03.25 de mishu din BUCURESTI - RECOMANDĂ
- Jan.2025 [Restaurant Ever After] Asiatic si iar asiatic - Restaurant Ever After — scris în 01.02.25 de mishu din BUCURESTI - RECOMANDĂ
- Jan.2025 [Grand Cafe Van Gogh] Van Gogh si Funeralii fericite - cafeneaua Van Gogh — scris în 25.01.25 de mishu din BUCURESTI - RECOMANDĂ
- Jan.2025 [Restaurant La Mama / Universitate] La Mama - nu chiar ca la mama acasa — scris în 23.01.25 de mishu din BUCURESTI - RECOMANDĂ
- Jan.2025 [Ramore Fresh Food - Viilor] Burgeri și Bombardieri de la Ramore... — scris în 20.01.25 de ⭐ValentinB_88⭐ din BUCUREșTI - RECOMANDĂ
- Jan.2025 [Restaurant MACE by Joseph Hadad] Alt masterchef... — scris în 13.01.25 de Dragoș_MD din FRUMUşANI [CL] - RECOMANDĂ