ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2024
ÎNSCRIS: 15.04.10
SEP-2024
Prieteni
PREȚ 590/ 6 persoane ( incl. bacşiş, porţii enorme)
EXCELENT

Nonagenari la restaurantul ˝La pod˝din parcul Carol

Zilele trecute am fost invitată  la restaurant de un fost coleg de liceu şi facultate, un ultim mohican din generaţia de aur a deceniului al treilea din secolul trecut. Cum îşi schimba prefixul, luându-mi –o înainte cu trei luni deşi eu, cum am împlinit 89 de ani am zis 90 că ˝dădea mai bine, ˝ am luat un taxi şi la ora două am fost la restaurantul ˝La Pod-Gogu Constantinescu˝. Cu toate restricţiile pandemiei am mai fost odată acolo tot cu ei, în septembrie 2020 când am scris si un review,

vezi impresii

Despre personalitatea lui Gogu Constantinescu am scris în reviewul precedent:

˝Cine a fost Gogu Constantinescu? (1881-1965) S-a născut la Craiova dar cea mai mare parte a invenţiilor le-a făcut în Marea Britanie unde guvernul i-a deschis un laborator la West Drayton numit Uzinele Sonice. A elaborat teoria sonicităţii care este o metodă de transmitere a puterii prin unde de presiune pe baza compresibilităţii lichidelor. Pe baza acestei teorii au fost realizate motoarele, pompele, injectoarele sonice, prima cutie automată de viteză fără ambreiaj şi roţi dinţate la automobile şi locomotive, etc. În acelaş timp a promovat şi perfecţionat utilizarea betonului armat în construcţii. În ţară a utilizat betonul armat la Cazinoul din Constanţa, Palatul Ptriarhiei, hotelul Athenee Palace, Marea Moschee din Constanţa. La Expoziţia Universală de la Paris din 1900 a realizat podul Celestial Globe. A înregistrat 400 de brevete de invenţii în SUA, Marea Britanie, Danemarca, Franţa, România, un mic calcul arătând că în timpul vieţii active între 1907-1965 a înregistrat un brevet la 2 luni. A fost considerat unul din geniile secolului trecut. Revista The Graphic a prezentat în 1926 marile personalităţi ale vremii: Einstein, Graham Bell, Edison, Gogu Constantinescu, Marconi, Marie Curie (v. foto) Cu ocazia împlinirii a 125 de ani de la naşterea acestui geniu roman, în 2006 au fost editate în ţară o serie de lucrări în care i s-au prezentat principalele invenţii. ˝

Restaurantul este amplasat la intrarea dinspre Lânăriei a Parcului Carol, pe str. gral Candiano Popescu nr 47, într-o zonă liniştită ferită de forfota urbană, chiar sub podul de beton. Este înconjurat de lac şi multă vegetaţie. Denumirea exactă este ˝Cafe Bar La pod by Gogu Constantinescu˝.

Prietenul rezervase o masă dar în acea zi lucrătoare fiind si ora prânzului, mai era una singură ocupată. Când am plecat spre şase seara, nu mai era un loc liber, oamenii fugind de canicula care persista şi la început de septembrie. Doamne, ce vară am avut!

Până ce ne-a adus băuturile reci pe care le comandasem, am privit lacul liniştit în care înnotau raţe şi gâste cât şi florile rosii încă de vară. Pe pajiste, înafara restaurantului, sub un pom, doi tinerei serveau masa în intimitate. Nu am aşteptat mult si un chelner matur cu alură de patron ne-a adus ce comandasem.  Veţi vedea în poze ce enorme erau porţiile!  Pentru început ne-a adus un platou vegan cu de toate (45 lei) şi o caserolă cu salată de vinete (25 lei). Eu am comandat  o portie de coaste de porc cu cartofi prăjiti (55 lei) - mi-a adus două transe din care una am luat-o la pachet, două beri Ursus fără alcool (2x 13 lei) şi un profiterol (23 lei). S-a mai comandat ceafă de porc cu garnitură cartofi prăjiţi (40 lei), pastramă de berbecuţ (52 lei), papanaşi (21 lei). De băut s-a mai comandat Kozel Draught  cu ghiaţă de o. 5l (16 lei), limonade (19 lei) iar un conducător auto  a cerut o cafea frappe (21 lei). Pentru şase persoane a costat 590 lei în bon fiind inclus şi bacsisul de 54 lei.

Off-topic, pentru cei interesati: prietenul de 90 de ani conduce foarte bine maşina. Anul trecut am mers cu ei în Bulgaria, non-stop până la Balcic. L-am întrebat care e secretul:˝nu las o zi fără mşină. Si la pâine merg cu ea˝. Aviz amatorilor. Cât despre mersul de pedestru, este la concurenţă cu mine.

Pentru promptitudinea serviciului, porţiile foarte mari cu preţuri medii, linişte şi priveliştea minunată, recomand din suflet café bar ˝La pod by Gogu Constantinescu˝din Parcul Carol.

Trimis de Michi in 05.09.24 16:20:31
Validat / Publicat: 05.09.24 18:33:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Splendoare în natură
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

Mika
[06.09.24 09:32:47]

@Michi: Să vă fie de bine! Ași ajuns pe teritoriul meu . Zilnic mă plimb cu câinii in Parcul Carol și traseul trece pe aleea din fața restaurantului.

Nu am mai fost demult pe la acest restaurant, cel puțin nu de când, așa cum văd in fotografiile postate, și-a schimbat infățișarea. A suferit multe schimbări de-a lungul timpului, pot să spun că acum arată cel mai bine. felicitări pentru această ieșire și pentru review!

MichiPHONEAUTOR REVIEW
[06.09.24 13:51:19]

@Mika: Stiam din reviewul precedent din 2020 ca locuiești in zonă. A fost f. plăcut, curat iar portiile atat de mari incat ieri la pranz nu am mai mancat altceva decat ce mi- au dat in caserola. Nu strica sa mai mergi pe acolo.

Mika
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: