ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2024
Cuplu
PREȚ 134 lei
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Burgerul by Malacu, mamă, mamă!

Cross my heart and hope to die! Nu mint. În ultimile 3 săptămâni este a treia oară când mă opresc aici și mănânc. De mult timp, în drumul spre casă treceam prin fața locului, mereu promițându-mi să-i încerc pe săturate. Azi mi-am luat și soția.

De afară locul nu spune multe, banal ar zice mulți, dar interiorul este decent, îndeajuns încât să mănânc cel mai bun burger pe care l-am mâncat vreodată (și am halit la viața mea, nu glumă!)  Chiar dacă este un spațiu restrâns, cu mese și scaune înalte, locul este bine decorat, simplu, cu bun gust pus în valoare. Maxim 10 persoane ar intra înăuntru. În fond și la urma urmei, burgerul nu este pentru stat la taclale, ci înfipt degetele în el și devorat. Sau cuprins cu toate degetele, nemângâiat prea mult, și înfulecat. Nu există tacâmuri. 12 minute maxim pe ceas durează comanda.

Burgeria Știrbei, că despre ea este vorba, mi-a oferit plăcerea de mânca un burger suculent delicios și, ce este cel mai important, mi-a oferit acel gust reieșit perfect din amestecul bine proporționat între ingrediente. Cuvinte mari? Nu, clar nu. Nu am pus sare, nu am pus alt sos, chifla senzațională, totul echilibrat, nu am băut bere. Urma să urc la volan. Dar a mers și pepsi ca uns. Soția a băut bere Grivița.

Prețurile decente, ca peste tot, în jurul a 50 lei per burger, berea 19 lei. Tot 134 lei, doi burgeri, bere și pepsi și un sos de usturoi pentru cartofii prăjiți. Inclus bacșișul 10%. Fetele ne-au adus burgerii la masă. Noi, în schimb, ne-am dus resturile la gunoi.

Malacu este patronul. Un tip jovial, adevărat suporter al naționalei de fotbal, chiar plăcut la discuție, presupun foarte implicat în propria-i afacere. Ce să mai zic?

Bucureșteni și nu numai, fani ai burgerului, ca mine de altfel, nu ratați Burgeria Știrbey by Malacu! E burgerul ăla, mamă, mamă!

Trimis de vladix18 in 01.07.24 22:00:17
Validat / Publicat: 02.07.24 07:46:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cel mai bun burger ever

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.07.24 15:00:33]

@vladix18: Trec aproape zilnic pe lângă mica burgerie de pe strada Știrbei Vodă, dimineața este întotdeauna închisă întrucât ține deschis până seara târziu. Știu din câteva lecturi că produsele specifice vândute aici - burgerii - sunt bine apreciate din punct de vedere a gustului. De altfel, pe Tripadvisor localul este clasat pe locul 18 din cele 1700 de restaurante listate în București

O problemă o constituie lipsa locurilor de parcare, străzile din jur fiind deosebit de circulate. Dar se poate ajunge și cu autobuzele STB.

Mi-am propus să trec și eu pe la Burgeria lui Malacu într-o după amiază. Să vă fie de bine!

vladix18PHONEAUTOR REVIEW
[03.07.24 15:24:16]

@tata123 🔱: vă mulțumesc! Da, burgeria este chiar la stradă, ca să zic așa. Am parcat cu plată de fiecare dată, doar după o tură de cartier în căutare de loc. Vă recomand din toată inima! Eu sunt mâncător de burgeri și, consider, am devenit un cunoscător 'făcut mediu'.

tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: