ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2019
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
MAY-2019

Masa de prânz la Popas rustic Diana - Belciugatele

Se anunța o zi frumoasă iar noi voiam să ne plimbăm undeva pe lângă București, ținta finală fiind la Belciugatele, unde să mâncăm de prânz.

Am ieșit din București prin Pantelimon, pe DN3 spre Călărași sau cum îi spunem noi, pe drumul vechi de Constanța.

Dar până la Belciugatele ne-am oprit și la Mănăstirea Pasărea, unde am găsit o oază de liniște și verdeață. Culmea, am fost de multe ori în zonă dar astăzi am ajuns prima dată aici.

Mi-a plăcut ce-am văzut, totul foarte îngrijit și aliniat, livadă cu pomi fructiferi, ronduri cu flori, magnolii, salcâmi, ... verde, mult verde.

Din curtea Mănăstiri se coboară la lac, unde pe o punte metalică se traversează lacul spre o zonă verde cu stejari seculari.

Pe tot parcursul plimbării noastre ne-a însoțit ciripitul păsărelelor dar mai ales cântecul cucului.

Frumos, tare frumos... totul!!!

Ne-am continuat drumul prin Cozieni și am ieșit în Brănești exact la sensul giratoriu cu DN-ul.

Sunt aproximativ 20 de km din București până la indicatorul de Belciugatele, care ne spune să facem stânga 1 km.

La intrarea în Belciugatele este indicator spre Popasul Diana la dreapta. Acum pe un drum asfaltat se ajunge până în parcarea popasului, pe malul lacului.

Totul verde... pajiște... băncuțe pentru odihnă, leagăne, lacul înconjurat de sălcii dar și de mușterii la pește!!!

Am ajuns la miezul zilei, numai bine pentru masa de prânz, sperăm să avem și noroc de masă liberă, parcarea fiind aproape goală.

Trebuie să precizez că am fost de mai multe ori aici, dar de fiecare dată am făcut rezervare, pentru că poți avea surpriza să nu găsești masă liberă!!!

De cum am intrat ne-a salutat de bun venit un tânăr și cu zâmbetul pe buze ne-a întrebat dacă avem rezervare... nu, dar sperăm că la ora asta găsim și noi un colț de masă doar pentru prânz!!!

Fiind cald, soare, toți vor pe terase afară. Terasa din dreapta intrării era liberă, dar cam în drum și fără vedere spre lac!!! Terasa din spate, la soare și pe malul lacului, era ocupată toată.

Terasa de pe ponton, semiînchisă, cu vedere la lac, dispune de mai multe mese cu locuri de la 6 în sus, majoritatea rezervate când am intrat noi.

Restaurantul dispune și de un salon la interior, dar aici nu se înghesuia nimeni, fiind aer condiționat și tot aici este și barul.

Până la urmă am fost invitați să luăm loc la o masă de 6 persoane pe ponton, eram singurii meseni, dar până am plecat terasa a început să se ocupe.

Mesele din lemn masiv erau deja aranjate cu tot ce trebuie pentru servirea mesei.

Terasa este decorată în stil rustic, pe grinzile de sub acoperiș sunt instalate ventilatoare pentru vară dar și aeroterme pentru iarnă. Spre lac pe pereții laterali sunt ferestre ce se deschid prin culisare în funcție de vremea de afară.

Atmosfera era întreținută de muzică populară în surdină, dar cred că atunci când terasă este plină se mai precipită lucrurile un pic.

Personalul a fost foarte amabil, am primit imediat meniurile iar cele comandate au fost aduse foarte repede.

Meniul nu este foarte stufos, dar găsești ce să mănânci! Gustări reci și calde, ciorbe, grătare de pui, pește și porc, mâncăruri gătite și desert. Ei se laudă că servesc produse tradițional românești.

La capitolul băuturi de toate pentru toți, inclusiv bere la draft.

Pentru început am comandat, eu o bere și o limonadă pentru șofer!!!

De mâncare am comandat un aperitiv din icre cu ceapă roșie, pâine prăjită și o porție de telemea cu roșii, acestea ne-au fost servite pe un fund de lemn. Iar fel principal câte o saramură de crap cu mămăliguță. Totul a fost bun și gustos.

Totul a costat 102 lei și am achitat cu cardul.

Wi-fi este fără parolă, nu l-am încercat, dar așa a zis d. ra care ne-a servit.

Am făcut o vizită și la toaletă... curat, consumabile și foarte spațios.

Mi-a plăcut plimbarea de astăzi și masa servită la Popasul Diana din Belciugatele.

Vă recomand dacă ajungeți prin zonă, dar atenție să rezervați în prealabil, mai ales dacă sunteți un grup mai mare.

Toate cele bune!

Trimis de ANILU in 05.05.19 18:40:11
Validat / Publicat: 05.05.19 19:22:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 În dreapta intrării era un iaz cu rațe și gâște

crismis [05.05.19 20:59:46] »

@ANILU: Foarte drăguț locul și un bun raport calitate/preț! Saramura aia arată într-un mare fel, am salivat când am văzut poza!

Hmm... Cred că am prins și eu " gustul" bălților din preajma Capitalei... Tocmai am descoperit un loc fabulos, despre care sper să povestesc în curând.

krisstinna [05.05.19 21:27:26] »

@ANILU: Foarte frumoasa plimbarea, locul arată minunat, bucatele îmi fac cu ochiul

Să va fie de bine!

ANILU [06.05.19 08:51:18] »

@crismis: Inițial, eu am vrut să mergem la Casa Vlahia, pe care ne-ai recomandat-o și tu! Fiind duminică și sfârșit de vacanță prelungită... Sorin a zis-îți dai seama ce înseamnă asta?! DN1... aglomerație... nu nu vreau asta...

Așa, am plecat spre Belciugatele, unde știam foarte bine locația!!!

Spre rușinea mea, acum am ajuns prima dată la Mănăstirea Pasărea, un loc tare plăcut.

Dar nu am renunțat nici la Casa Vlahia!

Mulțumesc de vizită și ecou.

O săptămână ușoară.

ANILU [06.05.19 08:55:37] »

@krisstinna: Da, așa este am făcut o plimbare tare frumoasă.

Perioada asta, când natura înverzește, nu este nici foarte cald, este numai bine pentru plimbare.

Și trebuie să recunoaștem că în jurul Bucureștiului sunt multe locuri unde te poți plimba și simți bine, mai rămâne să le descoperim.

Pupici!

Zoazore [08.05.19 15:28:58] »

@ANILU: Super locatia, iar de preturi... nici nu mai zic!

Totul arata ingrijit, frumos, primitor, relaxant, dar, mai ales, gustos!

Mult verde, culori vii si frumoase, de primavara!

Sa va fie de bine!

ANILU [09.05.19 09:28:12] »

@Zoazore: Mulțumesc.

Așa este, arată bine locația mai ales acum când verdele este peste tot.

Dar, nu poți ajunge aici decât cu auto!!!

Toate cele bune.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.05.19 12:26:35] »

@ANILU:

Casa Vlahia, DN1... aglomerație

Poate ajută pe viitor pe eventualii călători care vor să ferească DN: la Snagov se ajunge foarte ușor și pe A3, autostrada București - Ploiești. Varianta e chiar de preferat (față de DN1) pentru bucureștenii din cartiere ca Tei, Colentina, Andronache, Pantelimon, sau pentru cei care vin pe centură dinspre est, pentru că accesul pe A3 e mult mai rapid dinspre direcțiile respective decît accesul pe DN1 prin Otopeni etc., iar varianta asta e și mai scurtă cu vreo 10 km. (În funcție de oră și zi, întoarcerea în București poate fi o problemă, se aglomerează spre Fabrica de Glucoză și spre Fundeni, dar asta e valabil de regulă în diminețile zilelor lucrătoare).

Există ieșire de pe autostradă Snagov/Ghermănești, de unde mai faci 5 - 10 minute pînă în centrul Snagovului. Total, din Colentina faci 20 - 25 de minute. Pe DN1 abia ajungi la Otopeni în timpul ăsta.

Evident, treaba e valabilă și pentru cei care vin dinspre Ploiești pe autostradă.

ANILU [09.05.19 16:51:26] »

@abancor: Mulțumesc pentru informații și ecou.

Da, știm și varianta asta pe A3, dar mai greu pentru noi care venim din Ghencea.

Dar cu rabdare poți ajunge unde-ti dorești...

ANILU, crismis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: