ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2018
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
SEP-2018

Raiul verde de la Heaven’s

Brăila, septembrie 15. Zi caldă și frumoasă de vară târzie. Soarele învăluia orașul cu o lumină caldă, parcă de miere. Vreme bună de nostalgie. Cum eu nu pot fi nostalgică de una singură, mi-am căutat vechii prieteni, colegi de liceu, sa nostalgiem în gașcă.

Mică și puțină gașcă, semn că nu toți erau nostalgici, sau erau, încă, în concedii. Dar acum 34 de ani începeam școala...

Bun și-așa! Patru liceene și-un licean, tomnatici ca vremea, ne-am întâlnit, inițial, în Grădina Mare, dar, sâmbătă fiind, și vreme bună, totul era ocupat cu nunți. Și-atunci? Unde mergem? Era ora 16:30.

La Heaven’s, vine ideea salvatoare de la colegul, prietenul și unicul bărbat din grup. Hai!

Heaven’s este situat pe strada Școlilor 2, Brăila, heavens.ro/restaurant aproape cam de tot: de faleză, de centul istoric și de centrul civic. E, oarecum, la mijloc. Într-o casă veche, boierească, pe care eu o știam ca sediul unui partid politic, acum defunct. Știam clădirea. În 1997 mergeam la conferințe de presă și să iau interviu Tribunului. Tare-mi plăcea, mai ales vara! Așa că m-am bucurat de revederea cu ea!

Spațiul interior a fost gândit ca restaurant și pensiune, iar grădina, ca terasă deschisă.

Am intrat în grădina generoasă, verde și răcoroasă. Mese presărate care pe sub copaci, care pe sub umbrele mari, din acelea tip crin, care au tija în afara mesei. Mesele sunt astfel dispuse încât să păstreze intimitatea celor ce le ocupă și să lase și chelnerilor spațiu de mișcare. Tare verde și răcoros, liniștit și plăcut apărea!

Am ales o masă de șase, oarecum retrasă, spre gardul dinspre stradă, despărțiti fiind de pomi și verdeață. Cum soarele era ușor obosit, n-am mai deschis umbrela.

Și-am început să povestim, să râdem, să glumim, încât bietul chelner a trebuit să tușească semnificativ să-l bage și pe el cineva-n seamă.

Am început, normal cu hidratarea! Eu și cu una dintre fete a trebuit să ținem rangul, ceilalți fiind șoferi

S-a comandat bere Tuborg fără alcool, Green Apple (cocktail non-alcoolic), apă minerală și… Mojito. Eu mi-am dorit un Mojito! N-a fost să fie! Nu-nțeleg de ce, dacă eu comand o băutură alcoolica, oricare, în afară de bere, NU primesc! Cred că nu prezint garanții morale! Mojito n-am primit! Nu că n-ar fi fost, pur și simplu! Am cerut Hugo! Fix același rezultat! A treia încercare a fost cu noroc: am primit bere nefiltrată! Yees! Bine, și prietena care a cerut apă minerală a primit apă plată, dar la ea s-a rezolvat cu un schimb bilateral gen barter. La mine nu! A, și-am cerut două frappe-uri simple. Am primit Ice frappe, cu înghețată de vanilie de m-am scărpinat toată seara!

De mâncare s-a comandat pui asiatic, pui carbonara, paste bolognese și papanași. Porții generoase, corect gătite și gustoase.

La un moment-dat, a trebuit să vizitez Camera Fericirii, situată în interior. Pentru această activitate, trec peste un podeț din lemn care traversa un mic iaz cu o fântâniță arteziană. Iazul este plin cu pești exotici roșii, portocalii, galbeni… Woow!

”Ai văzut țestoasele? ” mă-ntreaba una dintre fete. ”Ai trecut pe lângă ele! ” Mda, nu le văzusem, dar m-am întors și le-am pozat și pe ele. Din interior am ”furat” un cadru, în drum spre.

Camera asta e frumoasă, curată, modern mobilată, frumos mirositoare, deși terasa era relativ plină.

Am tooot dezbătut, combătut, băut, mâncat, preț de vreo 4 ore. Greu ne dădeam plecați, dar… trebuia!

Nota… nu știu cât a fost. Colegului nostru îi absolvise fata facultatea și masteratul în farmacie și-a făcut cinste. N-a fost foarte grav. Mi-e lene să fac acum calculul. maximum 200 lei, cred. heavens.ro/restaurant/meniu

A fost o seară frumoasă, reușită, caldă și reconfortatntă, ca orice seară cu prietenii!

Am promis că vom repeta! Ne vom ține de cuvânt cu siguranță! Asta a fost, +1 -2, gașca de la Saint Germain vezi impresii

În concluzie, prețurile sunt de mare bun simț, timpii de așteptare sunt relativ mici, gustul bucatelor este excelent (e renumit că se mănâncă bine la Heaven’s). Probabil că pe chelner l-am bulversat noi cu veselia noastră și cu poantele, de ne-a cam încurcat comenzile. Eu îl recomand din tot sufletul, măcar pentru grădina frumoasă, verde și relaxantă.

Web, hai să mai nostalgiem puțin: https://www.youtube.com/watch?v=7zivFnWrtyE

Mulțumesc mult!

Trimis de Zoazore in 21.09.18 19:54:55
Validat / Publicat: 21.09.18 20:50:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 1477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Intrarea în grădina Raiului.

[21.09.18 20:55:12]

@Zoazore: Start vot! Hai ca mi-a iesit, daca tot sunt in urma cu muuulte articole, macar daca pot prinde un start vot sa profit.

Si m-am amuzat teribil mai ales cu cocktailul, vezi si a treia oara cum o fi .

Ce frumoase sunt aceste intalniri, dau automat timpul inapoi, si uite asa mai povestiti, mai o bere, mai un suc si uite asa v-ati bucurat unii de altii. Sa va fie de bine, votat cu mare drag.

iulian68
[21.09.18 21:11:41]

Vezi iubita că se poate? Adica se poate sa ne mai faci si pe noi sa radem! Te pupăm!

[21.09.18 21:21:28]

@mishu: Da, sunt așa plăcute! Eu nici nu-i vedeam pe cei de-acum! Eram în urmă cu 34 de ani și scoteam la suprafață anii de-atunci. Țin minte c-am râs cu lacrimi aproape tot timpul!

Treaba cu cocktailul n-o pot pricepe! Nu e prima oară când pățesc asta! Așa a fost și la Peru, și-n Deltă, și la Peskano...

Dacă cer ORICE altceva decât bere, NU PRIMESC! Nu știu dacă să mă distrez sau să mă-ngrijorez!

Mulțumesc pentru vizită, vot și ecou!

[21.09.18 21:24:59]

@iulian68: Ei, sunt eu cu măselele-n piuneze (a se citi că NU MAI AM!) și nu-s așa în vervă!

Monșer, asta e terasa pensiunii pe care o alesesem pentru voi, dac-ați fi venit în august la Brăila!

Studiați, analizați și, la primăvară acum, vă pot duce aici!

E frumos în grădina asta când e verde și plăcut.

Pozele nu-ți plac?

iulian68
[21.09.18 21:44:49]

@Zoazore: acum le văzui, cand am ajuns acasa... ecoul l-am trimis cand eram in trafic, ca nu ma puteam abtine! ????????

[21.09.18 21:47:04]

@iulian68:

Mulțumesc pentru vizită, vot și ecou!

doinafil
[21.09.18 23:22:08]

@Zoazore: Draga mea dragă, Zozo! Mă bucur pentru toți cei care se simt bine între prieteni, indiferent că-mi sunt cunoscuți sau nu!

Cu atât mai mult mă bucur pentru oamenii care-mi sunt tare dragi, printre care te numeri și tu!

Prețurile despre care crezi tu și spui că:

sunt de mare bun simț, mie mi se pare că sunt puțin peste medie! (poate că din „patriotism local” ți se par așa, te rog să nu te superi dacă am gândit așa, la prima impresie!)

Mi-a plăcut mult ia cu care ai fost îmbrăcată! Aici, în București, n-am văzut o culoare și un model așa de frumos!

Felicitări pentru fata care a absolvit facultatea și pentru voi toți, că v-ați simțit bine!!!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.09.18 23:27:23]

@Zoazore: Bravo vouă! Iar v-ați întâlnit! Tu cu colegii tăi la Brăila, Carmen cu ai ei la București...

Felicitări, țineți-o tot așa! Eu am fost recent la Piatra Neamț, dar n-am întâlnit pe niciuna din cele două colege cu care mai țin legătura. Una lipsea din oraș, cealaltă nu răspundea la telefon... A trebuit să mă mulțumesc doar cu compania celor din familie. Dar, plăcute sunt întâlnirile cu cunoștințe vechi de 50 de ani!

krisstinna
[22.09.18 05:57:53]

@Zoazore: Strada Școlilor 81, mai știi? Am mers pe strada asta de multe ori, cunosti motivul

Prietena ta a lipsit “din cauză” de nepot , deci a fost cu motiv de data asta

Să va fie de bine!

adrianbogdan
[22.09.18 08:58:47]

Zanico ai ajuns in Rai?

Foarte bine!

[22.09.18 09:09:19]

@doinafil: Da, ia am cumpărat-o din Brăila. Mi s-a lipit de mână și m-aștepta. Era singura!

Pentru porțiile generoase, prețurile nu-s mari. Sunt similare, pe alocuri mai mici, ca la Barca, ca la Condur. Probabil par mari pentru Brăila, dar nu-s ”de targă” cum spune colegul Yersi!

Noi facem frecvent întâlniri de-astea la Brăila. Cine poate, vine! Și-s tare plăcute!

[22.09.18 09:22:37]

@iulianic: Cum îi spuneam și Doinei, noi ne-ntâlnim frecvent, care cum ajunge la Brăila.

Mare parte sunt în Brăila, dar mai suntem și prin lumea largă. Care cum ajunge acasă, dă de veste și ne strângem.

[22.09.18 09:35:05]

@krisstinna: Păi e aceeași stradă, doar că-n celălalt capăt. Nu s-a schimbat și tare mi-ar fi drag să-ți demonstrez asta.

Prietena mea a lipsit motivat, dar n-a fost singura. Absențele astea sunt motivate.

Am avut o fotografie veche și, pe baza ei, au început să curgă amintirile până ne-a prins noaptea!

Mulțumesc mult c-ai trecut pe strada Școlilor, la nr. 2.

@adrianbogdan: Da, Pitic. Aici vă propusesem eu evenimentul din Brăila. Nu-i așa că-i frumos?

alinafulg
[22.09.18 14:09:45]

@Zoazore: Nu am mai fost in Braila de foarte multi ani, însă citind mi-am amintit de întalnirea de 30 ani de la terminarea liceului, întalnire ce a avut loc anul trecut la Arad. Frumoase vremuri mai erau.

[22.09.18 17:28:12]

@alinafulg: Păi Brăila vă așteaptă pe toți cei ce vreți să-l cunoașteți, să-l simțiți, să-l admirați!

Și tu ești oricând binevenită în orașul meu drag!

alinafulg
[22.09.18 17:49:47]

@Zoazore: Da, da. Multumesc.

Yersinia Pestis
[24.09.18 15:31:37]

Soro, bun lucru melancolia asta, cum te-aduce ea în crâșme și berării. Uite-așa, de la atâta melancolie dai în alte boli, ptiu, ptiu, ptiu!

Haidi, bre, iarăși o dai cu berea fără alcool?! E câh, nu tre'să bei așa ceva, devii mai trist după ce-o consumi! Adică, nah, stai și te-ntrebi ce dracu e cu tine, toată lumea se distrează iar tu bei ceai de bere?! Câh, câh, câh și-ți dau și peste mână dacă mai faci!!! Cât despre beuturile de nu ți le dă nea ospătarul, fă ca mine: dă-te cu fundu' de pământ până primești!

Iar faza cu plătitul e ca-n bancul cu ăla de se duce la doctor să-i citească ăla niște analize.

De cum îl vede, doctorul îi și spune:

- Am o veste proastă și una foarte bună, pe care să v-o spun prima?

- Pe aia rea, încearcă, timid, pacientul.

- Aaa, v-am citit analizele, îs nasoale, dar rău de tot, mi-e și frică să vă spun ce boală aveți!

- Păi, și vestea bună?! scâncește pacientul

- A luat fiie-mea la facultate! zice doctorul

Ia mai vezi, printre prietenii tăi, care mai are evenimente fericite, adică suficient de fericite să facă o criză de mână spartă, cheamă-mă și pe mine și nu ți-oi rămâne dator, oi spune și io un ”Mulțumesc! ”

[24.09.18 19:34:00]

@Yersinia pestis:

= apăi de-astea-s dese, c-am fost 30 în clasă! Dar nu ziseși că nu vrei să mă vezi in viața reală? Că io vrusăi să-ți ofer o bere pe faleza Brăilei!

Ce să fac dacă nici Mojito, nici Hugo n-a vrut nenea să-mi aducă? Io-s vinovată? Și dacă eram singura cu grade la pahar, m-am rușinat și-am loat ceai! Dar tot am scăpat la o nefiltrată, așa, de răzbunare!

Acum, pe bune, nu mă prind deloc de ce MIE nu mi se respectă comanda cu alcooalele.

Yersinia Pestis
[24.09.18 23:07:32]

@Zoazore: Ei, nu-i vorba că nu vreau să te văd, e doar o problemă de coordonare ca ambii, într-o porțiune de timp (aceeași) să vrem să fim într-un loc (același). Este, dacă vrei, un fel de coincidență! Dar, obiectiv vorbind, faptul că nu ne-am văzut nu-mpietează asupra relației dintre noi, care, uite și tu ce ca lumea este!

Faptul că nu-ți primești alcoalele solicitate la crâșmă (încă) nu trebuie să te-ngrijoreze, o fi un fel de prohibiție. Problemă ar fi dacă, odată cu berea fără alcool , ți-ar aduce și-o carte de colorat!

[25.09.18 10:30:17]

@Yersinia pestis: Da, bre, da' di ce numa' mie? Ca la ceilalti copii le-a dat Aperol, bere normala... Mie nu Mojito, nu Hugo, abia-abia, dupa una fara, primii si io una nefiltrata.

Carti de colorat sunt si pentru oameni mari. Se numesc anti-stres, pe bune! Si nu m-ar mira sa primesc vreodata una!

[25.09.18 14:22:01]

Ca o fi și greu

Ai acumulat deja prea multe experiențe de acest gen, in locuri diferite, pentru a nu realiza ca ești suspecta.

Eu una, in locul tău, as renunța sa mai cer cocktailuri alcoolice și as încerca Pepsi sau bere fără, măcar sa nu mor de sete

[25.09.18 15:13:09]

@nicole33:

as încerca Pepsi sau bere fără

= Neah, ca ma bate Yersiniutu' si mie nu-mi place sa-mi supar prietenii!

Eu insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese! Devin cumva convingatoare ca sunt merituoasa si se mai intampla sa capat ce-am cerut! Dar NU mai mult de bere cu 5 %!

[29.09.18 23:30:10]

@Zoazore:

Abia acum am ajuns să văd şi pozele...

Îţi stă foarte bine în roşu. Îmi place teribil noua ta ie

[30.09.18 19:00:57]

@nicole33: M-am prins că nu le-ai văzut din prima! Că n-ai fi rezistat să nu admiri ia mea! Pacat că era singura! Dac-ar fi fost două, una știi unde-ar fi ajuns, da?

[30.09.18 19:41:23]

Bănuiesc

Mitica49
[26.10.18 18:16:14]

@Zoazore: Frecventat locul, plăcut, mâncare bună, ambianță agreabilă.

Ca atare votat fără reținere că ai dreptate privind localul.

adrianbogdan, alinafulg, doinafil, iulian68, iulianic, mishu, Mitica49, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: