ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2023
ÎNSCRIS: 06.01.14
SEP-2023
Cuplu
REZONABIL

Experienta culinara neasteptat de buna

Venind de la munte dupa un concediu reusit si mai avand ceva de mers pana la Tulcea ne-am gandit sa facem un popas sa mancam undeva dar nu vroiam in locatii gen Kaufland doar ca sa ne potolim foamea ci vroiam ceva deosebit si cum eu eram pe scaunul din dreapta dupa cateva butonari de telefon, gasesc niste recenzii bune la o locatie chiar in drumul nostru "Cabana stejarilor". Titlul suna destul de promitator avand in vedere ca era destul de cald si doream sa poposim undeva la umbra.

Am parcat masina intr-o parcare destul de generoasa si ne-am indreptat spre terasa frumos amenajata. Era o atmosfera foarte placuta cu muzica de cafe concert si racoare. Ne-am indreptata spre o masa mai micuta de pe margine si imediat a venit si chelnerita cu meniurile.

Am ales o ciorbita de cocos de curte (se vedea dupa culoarea carnii si oasele tari) cu taitei de casa si sotul o ciorba de burta (destul de consistenta) iar ca bauturi am ales un frape cu inghetata si sotul o limonada. Ciorbita mea a venit intr-un castron mare si a fost foarte satioasa (bine ca nu am cerut si felul 2), chiflele facute pe vatra.

Am mers si la toaletele lor si astfel am trecut prin restaurant care m-a impresionat cu mobilierul specific din lemn masiv si cu foarte multe detalii.

Servirea a fost prompta si nota de plata destul de acceptabila ca pret.

M-am simtit bine in acesta locatie, o recomand si daca voi mai trece prin Braila tot acolo voi manca.

Trimis de aurora56 in 06.11.23 22:28:06
Validat / Publicat: 06.11.23 23:00:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 portia mea de ciorba
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

Zoazore
[07.11.23 15:14:07]

@aurora56: Ce surpriza placuta!

Trec zilnic spre Buzau pe langa aceasta terasa-cabana in drumul spre Buzau. Chiar ma intrebam cum arata

Initial au pornit ca loc de campare, apoi, incet, s-au extins si s-au upgradat. Imi place ce-a iesit!

= totusi, nu ai vrea sa incerci si alte localuri? Va pot eu ajuta

Sa va fie de bine!

aurora56AUTOR REVIEW
[07.11.23 16:02:52]

@Zoazore: Acolo am mancat ciorba de gaina ca la bunica cu pasare de curte si taitei de casa, avea un gust foarte bun si nu de chimicale. Poate mai sunt si alte localuri dar nu stiu daca servesc ciorba de pasare de curte.

aurora56, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: