ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2015
DIN: Sector 6 - Bucuresti
ÎNSCRIS: 17.05.11
AUG-2015

Plaja fara valuri - Gostinu

Pe data de 8 august, fara nici un plan si si cu toata gasca de prieteni plecata din Bucuresti, ne-am trezit singuri singurei. Fiindca inca de vineri se anunta canicula, am hotarat sa facem ceva in week-end, si neavand chef de aglomeratia anuntata la mare, dupa o documentare de o ora, am gasit mai multe plaje in apropiere de Bucuresti, din care 2 la Dunare, aproape de Giurgiu. Am optat pentru Plaja Gostinu. Zis si facut. Sambata 2 oameni lenesi, am plecat la ora 10 din casa, ne-am oprit in Kaufland, am luat provizii (sandwich-uri, apa si bere pt ca citisem ca nu exista nimic pe acolo) si am plecat la drum. Dupa ce am ratat sa facem stanga spre Oinacu si ne-am intors la primul sens giratoriu, am ajung in Gostinu. Acolo am avut o presimtire ca suntem aproape de plaja (stiam din ce citisem dar nu existau coordonate exacte - acestea daca e sa le iau cu aproximatie de pe Google Maps ar fi: 43.9845622, 26.1323977), asa ca am oprit la primul magazin pe dreapta. Foarte bine am facut pentru ca de acolo am primit urmatoarele indicatii: "faceti acum imediat treapta, mergeti tot inainte cu drumul, ajungeti la rampa si apoi stanga dupa care o tineti pe langa padure". Realitatea, pentru cei nascuti si crescuti la oras: facut dreapta unde au zis ei, apoi drumul vireaza naturat la stanga, apoi se termina portiunea asfaltata se merge pe un drum de pamant pana la rampa (panta doarte abrupta cu vizibilitate foarte mica), acolo se face stanga si apoi imediat se coboara in dreapta. Se merge prin padurea unde se taie lemne in stilul romanesc, se trece pe langa un mic dig si imediat in dreapta apare magnifica plaja de la Dunare.

Se poate parca in padure la umbra sau se poate ajunge cu masina pana langa Dunare (e nisip batatorit si nu riscam sa patim ca alti conationali sa ne impotmolim pe plajele Europei). Desi citisem ca nu e nici o sursa de aprovizionare, pe plaja erau 2-3 terase improvizate, cu frigidere alimentate de generatoare, care vindeau bere la halba si sucuri reci (3 lei berea, 3 lei doza de suc). In rest mancarica de acasa ca alta optiune nu exista.

Dunarea fiind la un nivel mic plaja era foarte larga, depasea 100 m latime in unele zone iar apa era f mica, trebuia sa mergi 30-40 m ca sa aiba 1 m adancime. Insa e ciudata apa, o portiune de nisip, apoi o zona mai maloasa si apoi din nou nisip fin cu pietricele si multe, multe scoici. Insa trebuie sa tineti cont ca e o apa curgatoare asa ca si cei mai antrenati inotatori trebuie sa aiba mare grija.

Per ansamblu o experienta frumoasa pe care sigur o vom repeta.

Trimis de codryna in 25.08.15 14:50:55
Validat / Publicat: 25.08.15 15:25:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GIURGIU.

VIZUALIZĂRI: 22795 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (codryna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Apa curata a Dunarii

[25.08.15 15:15:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Giurgiu şi/sau împrejurimi, GIURGIU" (deja existentă pe sait).

codrynaAUTOR REVIEW
[25.08.15 15:20:25]

@webmaster - Merci frumos!

mami mariana
[31.08.15 02:18:26]

@codryna - De la magazinul din sat este distanta mare pana la plaja? noi vrem sa mergem cu autobuzul pana in sat si de acolo pe jos

codrynaAUTOR REVIEW
[31.08.15 13:26:36]

@mami mariana - E putintel de mers, aproximativ 3km as estima eu... sotul spune ca au fost cam 4km...

mami mariana
[31.08.15 23:47:23]

@codryna - Multumesc vom merge saptamana viitoare

[31.08.15 23:58:41]

@mami mariana - te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

PatZol
[24.07.17 01:26:32]

O locatie foarte frumoasa... sau mai bine spus, care a fost foarte frumoasa. Am fost acolo de 2 ori in 2015, o data in 2016 si acum, in iulie 2017.

Acum 2 ani era o locatie destul de pustie, anul trecut a inceput deja sa fie mai aglomerata, dar acum, in iulie 2017, e foarte aglomerat.

Nu aglomeratia m-a deranjat, ci calitatea oamenilor care i-am gasit acolo. Au aparut deja tarabele cu mititei si alcool, muzica (in special manele) data la maxim, gunoaie peste tot, toti arunca gunoaiele in apa sau le lasa pe plaja, oameni - daca ii putem numi oameni - care se imbata ca porcii, se urca la volan si fac pe zmeii cu masinile pe plaja unde e plin de copii, alti zmei care vin cu skyjet-uri care nu au niciun respect fata de cei care intra in apa langa mal si cate si mai cate... O locatie cu un peisaj magnific dar cu niste fiinte fara pic de civilizatie. O locatie care colcaie de gunoaie si unde pericolul e la el acasa atat in apa cat si pe uscat din cauza unor imbecili - si din pacate nu sunt putini - care imbatati ca porcii se dau zmei pe acolo.

Din pacate, pentru familii normale, pentru oameni normali, NU RECOMAND. Cum spuneam, a fost frumos acum 2 ani, dar acum e JALE...

[24.07.17 02:03:16]

@PatZol: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

codryna, mami mariana, PatZol
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Giurgiu şi împrejurimi: