ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2021
Familie
3 AD. + 1 COPII
EXCELENT

La Giurgiu sau Turism de... vaccinare

Chiar daca nu suntem straini acestor locuri, mergand frecvent... vezi un review aici si inca unul aici, de data asta nu a fost doar "pleasure" ci si... "business".

INTRIGA

Fiind pe listele de asteptare de 1-2 luni si vazand ca nu prea scade acel numar, desi aparea o statistica cum ca se vaccineaza cateva sute pe zi, si vazand ca s-au alocat multe doze de Pfizer si Moderna pe la toate judetetele de langa Bucuresti, iar localnicii nu se inghesuie deloc (inclusiv ACUM cand scriu acecst review, sunt sute de locuri cu Pfizer, Moderna si Astra) am facut programare la Spitalul Judetean de Urgenta din... Giurgiu.

PREGATIRI

Ne-am pregatit de cu seara mancare, bautura (nu alcool ca "bautura" suna a alcool ????). Aveam ceva emotii fiind evident ceva nou. Am mai bagat noi anti-gripal dar aici era cu covidul vietii. Noi obisnuiam sa calatorim in fiecare weekend iar in concedii mergeam mii de km in 10-15 zile. Vrem sa revenim la viata "normala" de dinainte de pandemie asa ca trebuie sa trecem peste toate aceste emotii care pana la urma sunt firesti.

THE BIG DAY

Si s-a facut si duminica... ziua primei doze. Eiii asta e acum!

Plecam de dimineata cu destinatia Giurgiu (spitalul de Urgenta). Ajungem la locul cu pricina cu o mica intarziere de 15-20 minute. Parcam masina intr-un loc pentru vizitatori de la intrarea in spital si purcedem spre "taierea capului" ????. La poarta spitalului erau multe masini cu numere de inmatriculare din alte judete, mai ales de Bucuresti.

Intrebam paznicul de locatia centrului de vaccinare, ne spune el pe unde sa o luam, si ajungem undeva in "fundul curtii"...

Peisajul este dezolant. Cum intri in curtea spitalului pe partea stanga sunt containere care au afise cu "ATENTIE RISC INFECTARE COVID" deci probabil ceva pentru persoane aflate in stare grava din cauza acestui virus, mai ales ca toate containerele au tevi de oxigen trase in ele...

Mai depasit 2-3 cladiri ale spitalului, care arata ca si cum ar fi abandonate dar evident ca nu sunt... asa arata cam toate spitalele de la noi.

Ajungem intr-un final la "centrul de vaccinare".

Un container "parcat" fix in fata si un jandarm ce il pazea strasnic. "Centrul" era un fost... ceva... cabinet, dispensar, o mica cladire de dimensiunea unui apartament cu 2-3 camere, dispusa doar la parter. Aici organizarea era pusa foarte bine la punct, ca la votare, unu cu stampila, unu cu buletinele, unu cu abtipildul. Dar parca usor exagerata...

Prima data mergeai in container ca sa completezi declaratia pe propria raspundere + chestionar pre-vaccinare... daca ai avut covid, daca ai boli nasoale, daca ai alergii, etc,

Cu hartiile alea te duci in interior in prima camera din stanga, unde o doamna cu o tableta, scana buletinul si facea "intrarea" la vaccinare. Cu hartiile alea te duceai apoi la dom doctor care pe baza a ce declarai tu si a verificarii saturatiei si temperaturii, confirma daca poti face sau nu vaccinul.

Apoi intram intr-o camera de maxim 15-20 metri partrati unde erau desfasurate 4 (patru) asistente. Una avea un post bine definit, tiparea fisa de vaccinare care confirma lotul, datele personele si toate detaliile legate de vaccinare (ma intrebam oare, nu putea face asta doamna de la inceput care doar scana buletinele??), dar cine sunt eu sa judec "fluxul" bine definit al vaccinarii?

Asistentele se bateau cap in cap si oricum se vaccina O SINGURA PERSOANA simultan pentru ca nu era loc... probabil faceau cu schimbul, unu eu, unu tu, unu tu si iar de la capat.

Dupa intepare, suntem poftiti intr-o camera vecina, de 8-10 metri patrati unde erau postate 4 scaune pentru a sta 15 minute si a ne asigura ca nu avem reactii adverse. Noi ocupam 2 scaune, mai raman 2, mai vine alt cuplu intre timp si ocupa si celelalte doua... Eu ma ridic ca sa nu stam "bot in bot" caci scaunele erau unul langa altul. Apoi mai vine inca un domn si ocupa scaunul ramas liber... Dupa 5-7 minute trec cele 15 minute, asistenta vede ca e cam aglomerat, ne intreaba daca suntem ok, si "ne da drumul". See ya peste 21 zile!

RELAXARE

Acum ca ne-am cipat si prindem si 5G, sa profitam de orele ramase din zi si sa ne mai plimbam prin Giurgiu... O luam spre capitanie unde mergem de obicei si tragem o gura de aer ceva mai curata fata de aerul din Bucuresti. Cainii de langa capitanie, cei despre care v-am povestit in reviewurile anterioare, se iau la scandal si se maraie destul de zdravan.

Restaurantul de pe Dunare are locuri libere la "etaj" in aer liber dar cum aveam la noi mancare, chiar PESTE, am zis pas de data asta.

COMANA

Tragem cateva poze si ne indreptam spre Manastirea Comana ca doar este duminica de Florii.

Ajungem la finalul slujbei. Aici in Comana dar mai ales in Manastire, se pare ca inca nu a ajuns coronavirusul. Cu toate ca la poarta manastirii erau parcate 2 masini de politie si una de jandarmi, nici preotii, nici personalul bisericesc din curtea manastirii, NU purta masca si se comporta ca si cum acest virus nu exista. Si ne mai miram de ce nu scapam o data de nenorocirea asta...

Despre cei din sat aceeasi poveste. Probabil masca este un accesoriu si un subiect tabu pentru ei... Nu mai zic ca nu are rost. Fiecare doarme dupa cum isi asterne.

FINAL

Dupa ce facem cateva poze manastirii dar si spatiului destinat eroilor cazuti la datorie (camera cu cranii si oase) mergem spre casa.

Ti-a placut acest review? Nu uita sa ma incurajezi cu un vot!

Drum bun calatorule!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 26.04.21 10:23:14
Validat / Publicat: 26.04.21 12:01:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GIURGIU.

VIZUALIZĂRI: 835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Giurgiu, Dunare

adrianaglogoscris / TELEFON [25.05.21 15:13:39] »

@Maskatu: De-abia acum am citit articolul tau, am calculat ca ati facut si up-datarea cipului si ati trecut la 6G!

Nu ma pot abtine sa nu comentez despre centrul din Giurgiu.

Lucrez si eu intr-un centru din Pitesti, care e la un mare standard.

O sala de asteptare maaare de tot, apoi 4 fluxuri de vaccinare. Fiecare flux are alocate 4 camere: una de pre-vaccinare, unde doctorul vorbeste cu pacientii, alta de vaccinare, cu 2 asistente care vaccineaza simultan, alta pos-vaccinare, pt cele 15 minute, si ultima e registratura, unde se scaneaza buletinele, se verifica varsta, doza si se elibereaza adeverinta.

Suntem f eficienti, vaccinam 250 oameni pe o tura de 6 ore.

Recordul a fost intr-o zi cand STS a programat 120 oameni intre 8 si 9!!

Ceva scandal, ceva imbranceli, pana am iesit eu si de la inaltimea mea de 1,50 m am racnit (chiar asa am facut) sa se faca liniste, ca altfel inchidem centrul!

In 2 minute in sala erau 15 oameni, restul aliniati afara, cu distanta regulamentarea, aliniati in ordinea de pe lista!! In o ora erau vaccinati toti!

M-am lungit, scuze!

⭐ValentinB_88⭐ [25.05.21 15:43:56] »

@adrianaglogo: Multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa citesti review-ul meu.

Din pacate centrul din Giurgiu este unul foarte saracacios, anost si cu un puternic aer comunist.

Datorita faptului ca la doar cateva zile de la prima doza, a fost facuta o modificare in platforma prin care se putea edita locatia rapelului, am ales sa il facem la noi, in Bucuresti, intr-un centru similar cu ce ai povestit tu. Totul modern, curat, pus la punct.

Insa toata stima pentru cadrele medicale care isi rup din timpul lor si isi risca sanatatea pentru ca noi "ceilalti" sa revenim la normal.

Sanatate!

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.05.21 16:00:54] »

@adrianaglogo: Respect cadrelor medicale!

Acum comentez și eu: nu este normal ca verificarea actului de identitate și a vârstei pacientului să se efectueze concomitent sau imediat după triajul medicului (nu în ultima cameră - Registratura)? Abia după confirmarea platformei să se treacă la etapa vaccinului propriu-zis, altfel se pot întâmpla incidente ca cel de la Dorohoi - vaccinarea cu mai multe doze.

Numai bine!

adrianaglogoscris / TELEFON [25.05.21 16:56:02] »

@tata123: Iti raspund la intrebare: mecanismul este asa: una sau 2 asistente masoara temperatura, apoi roaga pacientii sa completeze formularele. Verifica daca e prima doza sau rapel si tipul vaccinului. Apoi ii conduce la pre-vaccinare si da buletinele la registratura fluxului respectiv (noi avem de la 1 la 4). Cat dr vorbeste cu ei, registratura verifica tipul de vaccin, daca e initial sau rapel si daca e intervalul corect intre doze.

Dr. intreaba si el aceste lucruri si pune o bifa pe formular.

. Asistentele nu fac vaccinul pana ce registratura nu zice: 1 (adica fluxul 1) sau 2, etc, Ionescu, Popescu, Ok, doza 1 sau rapel Pfizer!

Inainte de a face injectia, asistentele intreaba iar: Doza1, Pfizer, da?

Ne zic oamenii ca exageram cu asta, dar mai bine asa!

Multumesc pt respectul afirmat.

adrianaglogoscris / TELEFON [25.05.21 17:01:08] »

@Maskatu: legat de aspectul centrului, am programat in platforma multi romani plecati din tara, care au venit special in Ro pt vaccin. Si cativa cetateni straini, soti/ sotii ai romanilor. Acestia din urma au ramas socati sa vada cat e de curat, frumos, elegant. Au plecat bulversati, se asteptau sa gaseasca ceva gen Giurgiu.

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [26.05.21 09:37:45] »

@adrianaglogo: Mulțumesc pentru explicații. Așa da, se leagă corect fluxul prin verificarea preliminară a actului de identitate, a tipului de vaccin, a numărului dozei și intervalului de administrare. Să sperăm că tendința de stingere a valului 3 va merge până la capăt și pandemia își va pierde din putere până spre 0.

Sănătate tuturor!

adrianaglogo, tata123 🔱, ⭐ValentinB_88⭐