ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
MAY-2015

Pizzeria Bella Italia si pub-restaurant Reset

Fiind cazati in Braila pentru 4 zile, am luat masa de 2 ori la pizzeria Bella Italia si o data la pub-restaurant Reset

Pizzeria Bella Italia

- pizzeria-restaurant este localizata pe strada General Eremia Grigorescu nr. 24

- pe langa restaurantul interior, au si o terasa acoperita foarte draguta; langa terasa au si un loc de joaca minim utilat, cu un leagan si un tobogan, insa absolut suficient pentru a alunga plictiseala copiilor

- meniul este destul de generos si cuprinde, in mare parte, preparate italienesti: aperitive, pizza, spaghete, gratare etc;

- in aceeasi locatie se afla si cofetaria Bella Italia, cu prajituri bune si proaspete si cu torturi care pot fi vandute si la felie

- am fost acolo de 2 ori: prima data nu am fost incantati nici de servire, nici de mancare, insa fiica-mea si-a dorit sa mergem tot acolo si urmatoarea zi, pentru ca isi facuse noi prieteni la locul de joaca :)

- in prima seara am mancat pizza - nici aluatul si nici combinatia aluat + ingrediente nu prea au fost pe gustul nostru; sa zicem ca a fost comestibila spre acceptabila;

- intotdeauna am fost de parere ca o pizzerie (din Romania!) in adevaratul sens al cuvantului nu serveste niciodata mizeria aia de ketchup, ci doar sos de rosii; ei bine, aceasta pizzerie avea doar ketchup!

- in urmatoarea seara am comandat spaghete milaneze, spaghete bolognese si pui shanghai cu cartofi prajiti; in meniu portiile de spaghete apareau ca fiind de aprox 400 de grame, in timp ce in farfurie am estimat un maxim 250 gr; spaghetele au fost de proasta calitate, la fel si preparatele in sine. Puiul shanghai si cartofii prajiti au fost acceptabile. Servirea mai buna in aceasta seara

- initial, am dorit sa comandam pui cu sos de gutui, insa am fost atentionati ca preparatul se face pe loc si dureaza cam o ora; am optat pentru altceva (nu mai stiu exact ce preparat) si am primit acelasi raspuns: dureaza o ora. In final, uitandu-ma cu atentie si pe mesele celorlalte persoane aflate in restaurant, am inteles ca acolo trebuie sa te duci doar pentru pizza si, eventual, paste :)

Pret mediu pentru 3 feluri principale, 3 sucuri, 1 desert = 100 lei

N-as recomanda, decat daca nu aveti incotro sau vrea copilu’ neaparat sa socializeze la locul de joaca.

Evaluare: Catre Satisfacator (60%)

Restaurant-pub Reset

Este amplasat vizavi de Tribunalul din Braila, pe Calea Calarasilor nr 51

Restaurantul este frumos decorat si are si o terasa, din pacate inchisa cand am fost noi acolo, pentru ca ploua.

Meniul este bogat, cu preparate gustoase, cu ingrediente de buna calitate.

Am luat o portie de spaghete carbonara, o lasagna si o pizza cu pui, toate foarte, foarte bune.

Cireasa de pe tort a fost insa desertul, prajitura numita Vulcan. Este o prajitura ca o negresa, ce se serveste calda, cu un sos de ciocolata in interior, cu o inghetata exceptionala de menta cu alune (sau nuca), servita deasupra. Doar pentru prajitura asta m-as mai duce inca o data acolo!

Servicii foarte prompte, mancare servita repede si asta in conditiile in care era sambata seara si restaurantul era full

Recomand cu drag si acord nota maxima

Evaluare: Incantat, fara repros, 100%

Dealtfel, acest restaurant este in topul recomandarilor de luat masa in Braila, pe un site international de travel.

Ambele restaurante asigura servicii de livrare la domiciliu

Nota generala acordata in review este o medie a evaluarii celor 2 restaurante.

Trimis de Chloe in 07.05.15 12:12:11
Validat / Publicat: 07.05.15 13:25:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 2234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: