ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2013
STATUS: AUGUSTUS
SEP-2013
single

Muzeul Țăranului Român

Muzeul Țăranului Român - zilele muzeului și expoziția „Transporturile tradiţionale din România”

Pe drumul zilnic spre casă, de la muncă, am văzut de curând că în fața MȚR au apărut „ca prin farmec” niște bijuterii ale tehnicii, dar și un afiș despre expoziția din titlu.

Așa că azi mi-am zis „hai să vedem”... și am mers.

Ce să spun? Expoziția temporară e frumoasă, dar nu prea bine reprezentată. Sau n-o fi gata încă? În afara celor cinci mijloace de transport din fața muzeului, în interior, o sală mai are ceva despre CFR și (asta mi-a plăcut!) o machetă la scară HO (1:87) de trenuri electrice (plus două machete la scară mai mare (cred că 1:22) a două locomotive. Mi-ar fi plăcut să văd și ceva despre care, căruțe, lotci și bărci sau - de ce nu? chiar aeroplane, doar am fost printre pionierii aviației, unul dintre primii inventatori din acest domeniu fiind chiar fiu de țărani...

Mai e o altă cameră care e dedicată cahlelor. Pe rafturile sale, e un anunț că (o parte dintre exponate) ar face parte din această expoziție temporară - probabil cele care au desenate pe ele călăreți, căruțe... deosebite, foarte frumoase, de o gingășie și o naivitate excepționale...

Am vizitat apoi și restul muzeului (preț bilet: 0 lei). Interesant, dar nu v-ar scuti și de o vizită la celălalt muzeu dedicat vieții le țară - Muzeul Național al Satului.

Aș sugera chiar vizitarea lor în aceeași zi, sau în zile succesive, dacă vă fură Herăstrăul la ieșirea din celălalt muzeu.

Ce mi-a mai plăcut:

- casa țărănească cu „accesorii” cu tot, inclusiv podul vizibil de pe un „balcon” special construit pentru a-l privi de aproape, fără totuși să-l atingeți;

- moara de vânt și cele două instalații hidraulice de spălat (una pentru covoare, cealaltă pentru lână);

- camera dedicată mesei și grâului;

- camerele dedicate credinței, în special cea cu icoane;

- atelierele țărănești (fierar, rotar, olar) cu uneltele specifice;

- ultima, dar nu cea din urmă - partea păstrată acum la subsol (o amintire a beciurilor reprimării?) a fostei ciume comuniste, boală căreia până acum vreo 24 de ani în urmă îi era dedicată toată clădirea ce adăpostește azi (asemeni vremurilor mai vechi) acest muzeu deosebit.

Pentru că Muzeul Țăranului Român nu e un simplu muzeu - e o instituție de cultură. Aici se organizează permanent evenimente interactive, proiecții de filme, lansări de carte, conferințe...

Vă recomand cu căldură să-l vizitați!

Trimis de Dragos in 22.09.13 23:08:19
Validat / Publicat: 23.09.13 08:28:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.09.13 10:57:15] »

@Dragos: Interesant review-ul tău şi interesantă ideea cu expoziţia "Transporturile tradiţionale din România". P05 – "o plută, asemeni celor ce coborau odinioară pe Bistrița... " m-a făcut să o privesc îndelung amintindu-mi de adevăratele plute din buşteni de brad care veneau pe Bistriţa la vale, spre fabricile de cherestea. Imaginea lor şi strigătele ţapinarilor îmi stăruie şi acum în memorie. Din păcare doar în memorie pentru că pe atunci nici nu-mi trecea prin minte că voi avea vreodată un aparat foto.

Ceea ce au expus la muzeu, ilustrat în P05, nu este decât o simplă alăturare de buşteni prea puţin fixaţi între ei, doar atât cât să nu se rostogolească peste cineva. Adevăratele plute - cu mult mai late şi mai mari (din trunchiuri de brad lăsate întregi), aveau buştenii legaţi între ei cu scoabe puternice, iar plutaşii cu ţapinele lor (o unealtă metalică cu coadă de lemn şi vârf încovoiat) dezmembrau pluta ajunsă la destinaţie şi aşezau buştenii în stivă.

Acum plutele de pe Bistriţa au dispărut şi o dată cu ele şi meseriile de plutaş şi ţapinar.

Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.09.13 12:08:56] »

@iulianic: ai perfectă dreptate... dar mai bine așa, să mai poți arăta copiilor ceva și să le vorbești despre niște meșteșuguri apuse, decât să le uităm de tot. Părerea mea...

Michi [23.09.13 15:12:31] »

Review-ul tău se referă la altceva decât descrierile hotelurilor şi oraşelor cu care ne-am obişnuit. Teme mai deosebite ca ˝ noaptea perseidelor˝ sau ˝ muzeul trenurilor din Sinaia˝ mi-au rămas mai mult în memorie decât multele postări despre staţiunile din Grecia. Noi am vizitat sâmbătă Ministerul de Externe în cadrul zilei Porţilor Deschise. Mi-a rămas în minte galeria cu cei 90 de miniştri de externe români, sala lui Titulescu şi un birou al situaţiilor de criză. Pe peretele acestuia sunt patru monitoare care semnalează evenimentele de pe tot globul. La momentul acela era semnalat un conflict într-o localitate din Bangladesh şi activitate vulcanică la sud de San Francisco. Ne-au dat un creion cu care se poate apela Min. de Externe de pe un telefon mobil, în orice colţ al lumii te-ai afla.

vlado2 [30.09.13 19:53:46] »

Super. Chiar ieri am trecut pe acolo si ma intrebam ce e cu vagoanele alea si cu locomotivele acolo.

webmaster [29.10.13 13:06:57] »

Odată cu atingerea "pragului" de 3 articole distincte despre acest obiectiv, articolul a fost mutat, la reorganizare, în rubrica «Muzeul Țăranului Român» (nou-creată pe sait)

iulianic, Michi, vlado2

pagină generată în 0.155246019363 sec