ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2011
ÎNSCRIS: 04.11.11
NOV-2011

Impresiile unui cititor AFA

Târgul de turism 2011

M-am dus şi eu la târgul acesta, nu pentru că aş fi vrut, ci pentru că serviciul mi-o cerea. Lucrez la o companie cu atribuţii colaterale turismului.

Am să redau foarte succint ce m-a impresionat...

In primul rând profesionalismul celor de la booking.com. Am urmărit zilnic activitatea de acolo, şi am constatat profesionalismul celor care promovează site-ul. Succesul lor se datorează unor oameni ca dra Carmen Constantinescu care m-a cucerit prin simplitate, eleganţă şi condescendenţă faţă de cei interesaţi de serviciile pe care le pot contracta prin booking.com. Pliantul lor este foarte sugestiv: 120.000 de hoteluri din 99 de ţări, care nu sunt contractate prin agenţiile de turism, la preţuri competitive, 7 milioane de review-uri traduse instantaneu în 41 de limbi inclusiv limba română.

In al doile rând, standul Turcia. Prezentarea este elegantă, oamenii sunt amabili şi dau toate informaţiile. Materialul informativ este divers, inclusiv hărţi detaliate, ofertele sunt generoase şi multiple, atât pentru sezonul de iarnă, cât şi pentru vară...

Standuri ca India, Egipt, Japonia, Emiratele Arabe şi-au atras vizitatorii prin decorarea lor cu obiecte de artă specifice şi costume tradiţionale şi chiar prin mimarea unor obiceiuri specifice (Japonia). Nu acelaşi lucru se poate afirma şi despre standurile româneşti...

Standul Amfostacolo.ro: modest, rece prin atitudinea doamnei prezentă zilnic acolo şi am rămas cu impresia că de fapt a fost numai un pretext de socializare pentru utilizatori şi mai puţin pentru vizitatori. Cam aceleaşi persoane au fost în prejma standului pe parcursul celor patru zile de târg. Sinceră să fiu mă aşteptam la altceva având în vedere că în ultimii doi ani site-ul a atras useri care prin postările lor scrise sau în imagini, te fac să trăieşti efectiv aventura vacanţei şi să-ţi doreşti să mergi „acolo”. Am citit şi review-urile postate după închiderea târgului şi nu mi-au plăcut. Cei care le-au postat nu au avut nici un moment de luciditate să analizeze dacă prezenţa la târg a fost sau nu benefică site-ului. S-au mulţumit doar să se laude între ei şi pe organizator ceea ce te duce cu gândul la altceva. Si dacă tot am ajuns în acest punct cu impresiile vă rog să mă lămuriţi asupra unui aspect: de ce o poză de la târg, cu standul dvs. a fost ştearsă ulterior? Nu prea se înţelege de ce userul „roth” a tras concluzia că userului „aeerdna” îi este ruşine cu AFA şi că are un comportament care nu îi face cinste!!! Poza pe care a afişat-o ce reprezintă de fapt? Mărturisesc că în alegerile mele pentru vacanţă, review-urile userului „aeerdna” mi-au fost mult mai de folos decât cele ale userului „roth” şi ale celor ca el cu vechime mare pe site. Oricum acuze de felul celor făcute de „roth” îţi lasă un gust amar pentru că nu fac altceva decât să pângărească frumuseţile virtuale la care avem acces iar decizia webmaster15 (care nu are nici un fel de postări pe site) trebuie justificată pentru cititorii ca mine.

Doresc să nu interpretaţi negativ această postare însă, sincer vă spun am reţineri în a afişa cele câteva instantanee surprinse la târgul de turism, până nu înţeleg ce l-a determinat pe webmaster15 să cenzureze poza susamintită.

Vă urez o zi bună.

Trimis de Anele in 07.11.11 12:03:27
Validat / Publicat: 07.11.11 13:10:30

VIZUALIZĂRI: 1886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anele); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.11.11 13:33:18]

@Anele: AmFostAcolo este, sunt sigur, altfel decat ce astepti tu de la un site web (comercial). Acorda o mult mai mare importanta comunitatii formate in jurul sau decat pe reci analize "dacă prezenţa la târg a fost sau nu benefică site-ului". Obiectivul principal al prezentei la Targ a fost oportunitatea de a ne intalni - toate celelalte au fost mult in urma ca importanta sau pondere.

Chiar daca reviews-urile precedente sunt reprezentative pentru spiritul acestei comunitati, nu e obligatoriu ca ele sa placa tuturor. Suntem diversi, percepem si traim divers experiente de viata, turistice, adiacente sau non-turistice.

Poate ca in timp vei percepe altfel aceasta comunitate. Sau poate ca nu. Indiferent de acestea, insa, esti si tu si oricine altcineva binevenit / binevenita in randurile sale; chiar daca nu te simti inclusa in 'main stream', exista multe altele, ce coexista - de sperat cat mai "in armonie" - in fiinta sa.

[07.11.11 13:43:16]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Targuri si expozitii turistice" (deja existenta pe site)

Pentru conformitate: unele aspecte redate in articolul de mai sus fac referire la alte impresii despre Targul de Turism, din rubrica in care a fost incarcat initial - "Din viata comunitatii". Le puteti gasi/consulta aici: amfostacolo.ro/hotel.php? ... adunate&id=8126)

Fotografia la care se face referire mai sus (stearsa initial si reafisata dupa obtinerea acordului persoanelor fotografiate) se poate vizualiza atasata la acest articol: vezi impresii

AneleAUTOR REVIEW
[07.11.11 14:37:26]

@Admin:

Multumesc pentru lamurire. Cum se explica totusi dispretul pe care-l afiseaza santana fata de celelalte standuri? Oare aluziile jignitoare onoreaza acest site? La fel si logica imbatabila a doamnei ileana care la sfarsitul ecoului afirma ca poza in cauza atenteaza la intimitatea celor prezenti in acel moment la stand. Oare prezenta intr-un targ expozitional unde se filmeaza si se fotografiaza liber tocmai pentru promovarea activitatilor constituie ceva intim? Incep sa am deja retineri asupra seriozitatii celor care permit astfel de manifestari. Pacat!!!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.11.11 15:02:44]

@Anele, eu iti urez bine ai venit pe site, sper sa putem citi recomandari din vacantele tale, sunt convins, de fapt intuiesc ca ai foarte multe de povestit, te asteptam.

In ceea ce priveste perceptia ta vis/a/vis de site si de oamenii care fac parte din aceasta mare familie, nu doresc sa-ti spun nimic acum. Pe masura ce vei descoperi ca acest site se bazeaza in primul rand pe o latura sufletista care reuseste sa lege diferiti useri transformandu-i in prieteni, atunci cu siguranta vei raspunde singura la toate intrebarile tale.

[07.11.11 15:10:25]

Cu scuzele de rigoare, consider ca ai primit deja un raspuns suficient pentru a te ajuta sa-ti clarifici nelamuririle. Din punctul meu de vedere nu e nimic in neregula in cele sesizate de tine mai sus si poate ca in timp vei realiza ca e mai degraba deplasat sa *judeci* alti oameni, oricat de diferiti de tine, decat parerile si/sau trairile respectivelor persoane, oricat de "aiurea" ti s-ar parea...

igvoicu
[07.11.11 15:17:36]

@Anele: Am fost si eu in trecere pe la stand sambata in jurul orei 14. La standul AFA erau cam toti cei care se vad in poze. Am scris si eu... foarte, foarte putin pe acest sait, dar il urmaresc zilnic. Poate ca nu am eu chef, talent sau inspiratie... Bravo celor care scriu, indiferent de interes!

Deci, ce era la stand? Acei useri "consacrati", am tacut si am trcut mai departe.

Toti scrieti de familie AFA, dar standul nu atragea cu nimic, nu simti (si chiar am stat sa privesc ce se intampla cca 10 min) ceva sa te atraga, nu simti ca esti primit cu drag (de fapt nu te simti primit deloc). In cele 10 min am auzit doar ca diferite hoteluri din Bulgaria " s-au nesimtit, si-au facut tolba mare sa", deci nimic constructiv, decat pareri de... atoatestiutori.

Speram altceva, as fi vrut sa fie chiar familiar. Pacat!

ileanaxperta*
[07.11.11 15:20:53]

@Anele, dar nu "poza in cauza atenteaza la intimitatea celor prezenti in acel moment la stand"..., ci METODA prin care ea a fost facuta, ca si dreptul de a o afisa aici sau oriunde, fara asentimentul celor de acolo.

Tie ti-ar fi facut poate o deosebita placere sa fii pozata si expusa oriunde si oricand?? foarte bine, n-ai decat, esti libera sa faci/crezi/gandesti cum doresti. Dar te rog sa-mi sa-mi dai si mie acelasi drept! Acela de a nu fi de acord cu astfel de practici si nici cu parerile tale scrise aici.

Pentru ca tu ai simtit la standul AFA raceala, modestie, etc. foarte bine, este iarasi dreptul tau sa simti/gandesti cu doresti. Dar te rog sa respecti si tu parerile altora care nu coincid cu alte tale. Asa este fair, ce zici?!...

Si tocmai, din prea multe retineri ale seriozitatii multora dintre noi, poate multi se abtin sa dea replici... sunt convinsa ca stau cu ele pe... degete. Si eu m-am gandit daca sa-ti dau replica sau nu, dar pt. ca m-ai avizat in mod direct, atunci am abordat aceeasi metoda.

Dar, draga mea, si aici sustin sus si tare ca nu sunt de acord cu astfel de tactici de a face poze unora si a le posta apoi fara consimtamantul celor expusi acolo.

Sa stii ca site-ul AFA nu este un ziar de scandal, nici can-can. Poate fi pt. unii dar pt. marea majoritate, AFA reprezinta chiar un mod de viata, dar un mod de viata frumos, in spiritul intr-ajutorarii, al prieteniei, al afinitatilor care ne leaga pe foarte multi dintre noi. E greu de inteles?? sper ca nu.

Inca ceva: daca Cornel nu ne chema acolo, eu nu aveam ce sa calc la un targ de turism al Romaniei care se degradeaza an de an. Mie personal, nu mi-a placut mai nimic de la targ. Am dreptul sa o scriu, chiar daca unii poate, nu sunt de acord. Eu respect intotdeauna parerea tuturor, chiar daca nu "vibrez" mereu cu acea parere. Si ce m-a animat acolo a fost tocmai prilejul de a ma revedea cu colegi deja cunoscuti dar si de a cunoaste membrii noi. Si sa stii, tuturor ne-a facut o imensa placere aceasta mini-intalnire, nu este nicio exagerare, nimeni nu a laudat pe nimeni, am depanat amintiri din vacante, am vorbit de copii, etc. Sau cumva tu ai stat tot camuflata ca si Aeerdna cu un reportofon si ne-ai inregistrat convorbirile?!... ) Ce suuuper!!!

Si standul AFA chiar a fost cel mai populat si animat, chiar cu acel magnet pe care ar trebui sa-l aiba orice stand de turism care isi ofera publicului larg ofertele in modul cat mai frumos, pt a atrage clientii nu pt a-i pune pe fuga. Dar si care se respecta dtpdv. Noi nu suntem un site de oferte de turism sau agentie de turism, sper sa stii asta...

Ei! Pentru ca fie coincidenta sau nu, vad ca esti nou inscrisa, culmea, pe 4 nov. sincer iti doresc sedere cat mai indelungata aici sau cum iti doresti tu.

De la mine, numai bine!

Andox
[07.11.11 15:34:16]

@igvoicu daca tu ai tacut si ai trecut mai departe, cei care erau acolo de unde sa stie cine esti tu? Sau crezi ca toti cei care treceau prin fata standului trebuiau opriti si intrebati daca sunt membrii AFA?

De unde stii ca nu erai primit cu drag daca tu nici macar nu te-ai oprit si nu ai spus cine esti...

Si totusi dupa parerea ta cum ar fi trebuit sa arate standul AFA?

[07.11.11 15:38:39]

@igvoicu: standul AFA nu si-a propus sa atraga prin ceva (vizual, volumetric etc) pentru simplu fapt ca... nici nu avea cum sa-i propuna acest lucru. Este sustinut de o *persoana fizica* (si nu de o agentie, asociatie sau alta entitate comerciala), iar pentru mine suma cheltuita pentru deplasare si prezenta acolo, precum si pentru amenajare si micile cadouri a insemnat un efort considerabil. Personal sunt insa mai mult decat multumit de modul in care s-a prezentat - fizic - standul, avand in vedere situatia.

Ca si in cazul oricarul alt astfel de "eveniment", "obiectiv" turistic etc, conteaza foarte mult unghiul/pozitia din care preferi sa iei "instantaneul". "Unghiul" ales de tine este in mod cert unul particular - fiind prezent cvasi-permanent acolo, stiu prea bine despre ce s-a vorbit si la ce "nivel", de exemplu - insa face parte si el din modurile asumate & acceptate de perceptie a realitatii de la fata locului.

Mai presus de toate - intotdeauna e loc de mai bine si sunt sigur ca avem multe de invatat din aceasta prima participare in calitate de "expozanti".

krondia*
[07.11.11 16:09:24]

@igvoicu, chiar îmi pare rău că în cele 10 minute cât spui că ai fost în preajma standului AFA nu ai încercat să intri în vorbă cu cei care ne aflam acolo. Eu nu pot spune că am fost gazdă dar în puţinul timp pe care l-am petrecut cu colegii de pe AmFostAcolo am încercat să mă apropii de cei pe care îi vedeam interesaţi de standul AmFostAcolo şi am avut parte atât de surprize plăcute (îl salut cu această ocazie pe @leonmaximilian, un coleg mai nou, pe care nu îl cunoşteam dar cu care mi-a făcut plăcere să schimb mai multe impresii despre vacanţele noastre) dar am primit şi doar nişte zâmbete de complezenţă de la cei care se dovedeau ulterior interesaţi de "oferte speciale" în sensul propriu al cuvântului. Nu mi s-a părut însă potrivit să îi abordez pe toţi cei care treceau pe lângă standul AFA, la fel cum nu se întâmpla nici la alte standuri.

Mie chiar mi s-a părut că standul AFA degaja mult mai multă căldură şi bună-dispoziţie decât celelalte standuri, eu personal m-am simţit foarte bine dar târgul, din cât am reuşit să văd, nu m-a impresionat.

[07.11.11 16:17:28]

Deci, ce era la stand? Acei useri "consacrati", am tacut si am tr[e]cut mai departe.

@igvoicu: la stand au fost atat useri consacrati cat si nou veniti sau unii mai vechi, dar care, asemeni tie au scris (mult) mai putin. Si au fost si oameni care nu fac (deocamdata) parte din aceasta comunitate, dar au dorit sa ne cunoasca. Au venit si oameni care s-au interesat de posibilitatea de a-si promova unitatile de cazare prin intermediul acestui site (lucru pe care noi nu il facem, dar li s-a spus ca au posibilitatea de a-si face un cont de responsabil al respectivei unitati, definit ca atare, prin intermediul caruia pot gestiona gratuit un portofoliu de imagini oficiale si, de asemeni, faptul ca dreptul la replica le este oricand respectat, ba chiar incurajat). Sau chiar s-a intamplat sa asist la venirea unui proprietar care sustine ca un turist a scris lucruri neadevarate despre unitatea lui de cazare... Ei, aici chiar a fost nevoie de diplomatie pentru a-l convinge de buna noastra credinta si de dorinta noastra de a fi cat mai fair-play... Si imi place sa cred ca s-a reusit.

Pe de alta parte, chiar si cand am vazut pe cineva care se apropia si se uita cu oarecare interes mai mult de 10 secunde la standul nostru, am mers noi spre el/ea si l-am intrebat daca vrea sa afle ceva despre AFA, sau a venit in cautare de vreo oferta de turism (pentru ca noi avem alt scop).

Cel mai haios a fost un domn, care a venit direct si m-a intrebat daca avem ceva pentru *** (un numar din trei cifre)... ?!? Nedumerirea mi-a fost repede stearsa cand mi-a raspuns ca a primit un mail, cu un cod PIN... Ah! asta era... Sigur ca da!

Am avut (si inca mai avem, pentru cei care, asemeni tie, n-au avut suficient curaj "to step forward" cum spune japonezu') insigne si sticker-e pentru masini/laptop! Un pahar cu suc, o bomboana pentru copiii 'atasati', o vorba buna, o urare la despartire...

Din pacate, pentru cei care s-au multumit doar sa stea la distanta... nu am putut face mare lucru. Si o spun cu regret.

@Anele: fotografia respectiva a fost insotita si de un schimb de replici cel putin lipsit de condescendenta, ca sa nu spun mai mult, care ulterior au fost sterse - poate de aceea nu ai inteles nici replicile ce au ramas, o parte a lor referindu-se la aspecte ce nu mai sunt lizibile acum. Si tot de aceea a fost si inchis acel fir de discutie.

Nu a fost vorba despre nicio cenzura, ci despre cautarea noastra continua de a mentine acest site cat mai 'user friendly'.

Iar despre standul booking.com... am aceeasi parere ca a colegului igvoicu vizavi de al nostru. Dar spre deosebire de el, eu amfostacolo incercand sa stau de vorba cu cineva, fara a fi bagat in seama minute bune de catre nimeni - evident, fiind cu totii prinsi in discutii comerciale, iar un biet 'mos' privind lung la minunata foaie A4 tiparita fata-verso care era unicul lor material propagandistic cu siguranta nu prezenta niciun interes, nefiind ceva cu potential de profit. La fel cum nu a fost nici macar un review scris de mine pentru o cazare pe care am avut-o folosindu-le serviciile si care a fost cenzurat de proprietari!

E clar, vorbim de pe pozitii total diferite! Dar asta nu e un motiv sa nu te primim alaturi de noi si - cine stie? chiar sa devii una dintre 'autoarele' de top ale AFA. Oricum ar fi, fii binevenita!

santana*
[07.11.11 16:45:37]

Of, anele, anele, pe mine m-a învăţat mentoru' să citesc şi printre rînduri... Aluzia cu aţa era la altceva: textul tău şi opiniile pe care le împărtăşeşti mi se par cusute cu aţă albă. Am eu aşa, un filing (cum ar spune vienezul) că timpul îmi va da dreptate. Nu am desconsiderat nicidecum Sexxxpo, dimpotriva. Mie nu mi-au plăcut japonezele. Atît. Nici măcar cînd eram mic.

TEOANCA
[07.11.11 20:05:50]

@anele

Pentru a te lamuri si mai bine, am sa-ti spun cum s-a vazut si de la mine participarea AFA la Targul de turism.

Cand emiti o parere despre una –alta e bine sa incerci inainte de asta sa te documentezi, sa fii informata suficient in asa fel incat sa nu risti sa semeni cu cel care, intr-o emisiune la TV despre –cat de corect scriem in limba romana – a fost intrebat pe strada daca este corect scris pe afisul unui magazin alimentar „oole se dau numai cu cartoane „. Raspunsul respectivei persoane a fost: ” nu dom’le! nu e corect. Niste nenorociti, niste hoti. Trebuie sa le dea si fara cartoane! ”

Ce facem noi aici pe AFA? Scriem, in masura in care se pricepe fiecare, impresii din locurile pe unde am umblat din dorinta marturisita DE A FI DE FOLOS.

Sunt convinsa ca asa a si inceput acest site. O idee in mintea unui om care a dorit SA FIE DE FOLOS. Si care a putut sa faca asta sub aceasta forma.

Si care firesc, a trebuit sa faca fata la comentarii, la sfaturi date mai mult sau mai putin interesat, la controverse si numai el stie la cate si mai cate. Acum, un PFA care poarta un nume oarecare, s-a prezentat la Targul de Turism pentru a-si face si mai cunoscuta IDEEA, consecvent fiind aceleiasi dorinte de A FI DE FOLOS. Idee la care au aderat sub o forma sau alta... 25.000 de oameni (daca nu ma insel). Si care a facut asta in functie de multe criterii stiute de el. Nu il obliga nimeni... sa dea raportul despre modul cum isi administreaza propriul PFA.

Nu stim ce eforturi a implicat toata activitatea asta dar sunt convinsa ca i-au fost rasplatite in cea mai mare parte de zambetele pe care le-am vazut cu totii in pozele de grup afisate aici, in dreapta. Si cu siguranta vor mai fi rasplatite de numarul de impresii de vacanta care va creste pe site.

V-a cerut cineva ceva? N-as crede...

Si mi-e necaz ca n-am reusit sa ajung si eu sa ma „pangaresc” cu un pepsi, o cafea si o friptura alaturi de cei care au animat ore in sir standul AFA „modest si rece”.

Iar daca inca mai aveti pietre de aruncat in pomul care da roade, folositi-le rogu-va pe blogurile personale. Aici avem de povestit inca cum a fost la Targ. Abia am inceput. Si apoi avem de gasit locuri pentru urmatoarele vacante.

Kami
[07.11.11 23:06:27]

Ma bag si eu "ca musca-n lapte", pentru ca nu stiu de unde a pornit disputa intre @roth si @aeerdna (sau invers, mai bine zis), dar deduc ca acest review este o consecinta a vreunei competitii (dar care-o fi miza???) intre userul @aeerdna si, in cazul de fata, userul @roth (daca nu cumva autorul/autoarea are vreo legatura cu prima dintre cele doua usere, iertata sa-mi fie banuiala) si am simtit nevoia sa particip si eu la "evaluare".

Eu nu vreau sa-mi dau cu parerea, precum @Anele, care dintre review-urile scrise, de-a lungul timpului, de cele doua colege de site m-au ajutat mai mult sau mi-au placut mai mult.

Vreau sa spun insa ca regretele mele sunt enorme pentru ca nu am putut veni la targ ca sa-i cunosc pe colegii si - nu cred ca gresesc daca spun asa si sper sa nu supar pe nimeni - prietenii de pe acest site. Multora dintre ei eu le datorez experientele reusite din vacante, pe toti ii citesc cu placere si - personal - am ferma convingere ca imensa majoritate a celor care isi astern aici impresiile din vacante o fac cu gandul de a le fi de folos celorlalti si nicidecum de a demonstra cat de bine scriu sau cat de documentati sunt sau cat de indreptatiti sunt sa-i sfideze (se poate citi si „sa-i jigneasca”) pe altii.

Pe @aeerdna am citit-o cu mare placere, multe dintre review-urile ei mi-au mers la suflet, au ritm si te atrag, insa mi-au displacut profund unele interventii ale ei pe care eu le-am perceput exact in ideea de mai sus (sigur, poate am „evaluat” gresit mesajul lor, insa aceasta a fost perceptia mea). In rest, de toti ceilalti ma simt foarte apropiata, chiar daca nu cunosc personal – inca – pe nimeni. Eu cred ca initiativa d-lui Cornel de a incerca sa aduca laolalta cat mai multi membrii ai comunitatii AFA este mai mult decat laudabila si sper din tot sufletul sa faca acest lucru si la primavara.

Aeerdna*
[08.11.11 10:15:37]

@anele, îţi mulţumesc pentru aprecieri.

Într-adevăr, review-urile de vacanţă au fost elaborate în acest scop.

La standul AFA s-a văzut numai dragoste sinceră, plăcerea de a cunoaşte oamenii de care te leagă ceva inefabil şi puternic. Cei de acolo erau frumoşi, fiinţe vii care se bucură, care se îmbrăţişează energetic... Şi, spun cu sinceritate, dacă nu aş fi gândit gluma aceasta aşa cum am gândit-o, îi luam în braţe: îmi plăceau, îmi plăcea Cornel, îmi plăcea santana (un copil de vreo trei decenii şi ceva!), îmi plăcea chiar şi tora ingrid... Aşa sunt scrise cărţile vieţii! E drept, pe roth nu am înţeles-o, dar eram prea departe ca să am vreo revelaţie...

Consider că această comunitate este benefică şi nu este cazul să vii printre noi (dacă vei veni, mă rog, este alegerea ta!), păstrând anumite reţineri, ori resentimente.

Cu toţii am greşit, eu pentru că am apreciat incorect reacţia dumnealor, dumnealor pentru că freamătă de dorul unei confruntări directe.

Într-un fel, a fost bine că totul a luat această întorsătură. Eu sunt cam meticuloasă în relaţiile cu ceilalţi şi mă deplasez în viaţă ghidată de un for superior, interior... Cred că e mai bine aşa, că mi-a spus fiecare ceea ce crede prin intermediul paginii electronice... Acolo, santana s-ar fi dat pierdut după farmecele mele feminine şi, probabil, că-i trăzneam una peste freză, iar femeile mi-ar fi spus de la obraz că sunt obraznică, mai ales că mi-s cam tânără comparativ cu dumnealor (Aviz celorlalţi care se dau revoltaţi de lipsa mea de politeţe: acesta este un alt motiv pentru care am şovăit)...

Nu pierde speranţa! La sfârşitul săptămânii voi publica un review trăznet. Am să ţi-l dedic... Asta, dacă-mi mai dă voi Adminul să-i frecventez website-ul. Că e al lui şi face ce vrea cu creaţia sa... dar nu-l cred atât de hain la suflet, cel puţin aşa mi s-a părut mie la standul AFA. Dar, cine ştie? , în viaţă poţi să ai orice surpriză... Ei, dar eu sunt obişnuită cu lucrurile astea. Şi dacă-mi pune actele de divorţ pe masă, le semnez şi gata! )

Ps. Întotdeauna, în viaţă, priviţi la partea plină a paharului! Numai aşa puteţi să afirmaţi că viaţa dvs este plină...

AneleAUTOR REVIEW
[08.11.11 11:33:43]

Doamnelor, domnişoarelor şi domnilor useri

Sunt copleşită de faptrul că un simplu text şi singurul pe care m-am încumetat să-l afişez pe site-ul AFA, a dat naştere atâtor scenarii şi presupuneri. Vă mulţumesc pentru atenţia acordată dar vă rog să încercaţi să vă deconectaţi de la frământările interioare pe care le aveţi datorită lucrărilor afişate şi să reveniţi la realitate, printre oamenii obişnuiţi care petrec în faţa calculatorului numai timpul necesar obţinerii unor informaţii, în cazul meu de ordin turistic.

Am citit toate ecourile afişate la umilul meu text şi am rămas perplexă. Nu doresc să avantajez pe nimeni însă m-am înscris pe AFA pentru că am avut un impuls de moment să mulţumesc celor care mi-au influienţat deciziile de vacanţă şi nu aveam acces decât prin logare.

Nu pot lua în seamă aluziile răutăcioase ale unora dintre dv. şi le pun pe seama oboselii generate de calculator. Imi displace să port discuţii interminabile lipsite de finalitate. V-am spus părerea mea sinceră şi atât. Nu vreau să conving pe nimeni să-mi împrumute punctul de vedere şi nici nu mă las convinsă de părerea altora.

Important este că site-ul AFA are informaţii de toate felurile (unele foarte detaliate şi prezentate atrăgător, altele anoste şi lipsite de material informativ) pentru alegerea unei destinaţii de vacanţă. Evident că în cazul celor care te conving prin scris şi imagini să alegi, eu personal vreau să le mulţumesc. Şi cum să o fac, dacă nu printr-o simplă apăsare de tastă, pentru că de aici şi până a socializa cu cineva este cale lungă...

Ca o părere finală, discuţiile acestea interminabile sunt sterile, obositoare şi vă fac percepuţi ca fiind nişte oameni pentru care AFA este totul şi în consecinţă la orice oră din zi şi din noapte trebuie să vă războiţi cu cineva care împărtăşeşte altă opinie decât cea pe care o aveţi.

Refuz să-mi irosesc chiar şi un minut pentru aşa ceva... Viaţa de zi cu zi presupune alte preocupări...

Qvadratvus
[08.11.11 23:19:30]

Q. E. D...

fanespoitorul
[09.10.12 14:57:51]

@Anele: Nu vreau sa-mi raspunzi. "Am fost acolo" adica la targ numai ca sa-l cunosc pe big boss. Contrar tie nu am avut aceeasi senzatie de rece, pentru ca eu sunt cald. As putea sa spun ca am cunoscut pe: Admin, ionescunic, ileanaexperta, pepesi70ro. Mai erau si altii dar nu mai tin minte. M-am ferit de poze . Parerile fiecaruia sunt direct proportionale cu experientele si frustrarile dobandite de la origine pana in prezent. Toate cele bune

Aeerdna*, Anele, fanespoitorul, igvoicu, ileanaxperta*, Kami, Qvadratvus, santana*, TEOANCA, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂTârguri şi expoziţii turistice: