ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 14.05.09
    SEP-2010

La multi ani, Bucuresti!

Cinstea care revine întemeietorului acestui oraş pare a fi disputată de către Bucur Ciobanul, candidatul tradiţiei şi legendei şi controversatul Vlad Ţepeş, omul primului document cunoscut, care atestă existenţa capitalei noastre la 20 septembrie 1459 . informatii extrase de pe pagina de istoric a site-ului Primariei Municipiului Bucuresti.

Asadar, zilele acestea se implinesc 551 de ani de la prima atestare documentara a Bucurestiului, prilej cu care in perioada 17-19 septembrie aici au loc serbarile orasului…

De la inceput o sa va asigur ca nu voi spune nimic de rau despre batranul oras, nici macar despre cei care s-au ocupat sa ii taie tortul, nu se cade sa vorbesti de rau aniversatul la el in casa, cu atat mai mult cu cat te-ai dus la el cu mana goala!

Dupa o vizita pe la standurile mesterilor populari, adevarati artisti ai poporului, ne grabim sa participam la parada fanfarelor (nu le mai enumar aici, cine doreste le gaseste pe forum in postul dedicat) pe B-dul Unirii, pana la Piata Unirii si retur. Normal ca am plecat si noi, vizitatorii, dupa ei, cu atat mai mult cu cat la parada au participat si reprezentantii minoritatilor nationale, in costume specifice, viu colorate. Plus tigancile (si nu va ganditi la sensul peiorativ al cuvantului!) cu cosurile pline de flori pe care le imparteau doamnelor. Daca nu ar fi fost masinile de pe margine si multimea de fotografi cu arsenalul lor de aparate foto-video digitale, zau ca ai fi cautat in multime un pusti cu fata murdara si cu tolba plina care sa strige cat il tin plamanii ia universul, ia universul neamule, astazi se implinesc 551 de ani…

Dintre toate, de departe cel mai mare succes l-a avut fanfara Jandarmeriei, desi repertoriul era asemanator. Dar totusi, muzica lor suna…altfel! Pe drumul de intoarcere, in ariegarda, patru calesti impodobite cu flori, din care ne faceau cu mana, zambitoare, …bunicile noastre! ba chiar si bunicii erau pe acolo, ridicandu-si palariile de fetru la vederea doamnelor care ii priveau cu zambetul pe buze de pe margine! Peste tot se impart flori si se schimba zambete! e clar, nu mai suntem de mult timp in secolul 21, in plina criza economica, suntem in Micul Paris!

Ce mia atras atentia, un lucru absolut surprinzator, a fost bataia pe care si-a luat-o jandarmii din fanfara, chiar daca a fost doar cu flori si nu s-au suparat absolut deloc! este vorba de reiterarea celebrei batai cu flori care a avut loc prima data in scopuri caritabile la Sosea in anul 1895!

Ajunsi din nou in Piata Constitutiei, descoperim pe latura de vest Workshop-ul pentru copii, prilej pentru dictatorul meu de a ne confirma inca o data ca pictura nu este nici pe departe unul din punctele lui forte, desi era concentrat la maxim. Dupa ce ne da masura talentului proprietate personala, ne asezam la o masa pentru un gratar si o bere rece (doar copilul a baut, eu fiind cu masina, iar sotia a incercat un suc!). Pai ce inseamna sarbatoarea romanului fara gratar si bere, dom’le? si cand e vorba de printipuri sunt mai catolic decat papa! , vorba lui nenea Iancu…

Nu va spun despre preturi decat ca sunt cele normale pentru Bucuresti la astfel de manifestari. Si cozile sunt la fel de normale.

Nu pot sa nu remarc totusi ca piata este mult mai goala decat in urma cu un an, doi. Pana si actorii imbracati in costume de epoca care se plimba cu un aer voit nepasator si zambesc fotografilor de ocazie, parca sunt mai putini. Pacat!

Ne propunem sa vizitam si al doilea punct de desfasurare a manifestarilor, centrul istoric, asa ca o plecam spre Hanul lui Manuc. Deplasarea pana la Piata Unirii am facut-o, cu ce credeti? cu o caleasca!!! Apoi pe jos pana la curtea veche. Din pacate, nimic de vazut …pe o scena moderna amplasata pe strada Sepcari, cateva domnisoare chinuiau de zor un potpuriu international cu hituri gen Lady Gaga. Si eu care speram sa gasesc aici, daca nu tarafuri populare, macar un Margineanu cu ale lui melodii din mahalalele vechiului Bucuresti! poate nu am nimerit la ora potrivita!

Copilul incepe sa dea semne de oboseala, asa ca ne indreptam spre casa, cu regretul ca, pentru noi, a doua zi de manifestari dedicate Bucurestiului s-a terminat, dar si cu nerabdarea de a reveni in ziua a treia, ultima! va mai arat niste poze si atat! pentru doritori, gasiti programul complet al zilei de maine pe forum.

@webmaster: deoarece sunt manifestari culturale temporare, la care doar maine se mai poate merge, cred ca punctele standard ar trebui sa raman nealocate, deoarece posibilele informatii din acest review, expira maine seara.

Trimis de recul* in 18.09.10 19:08:14

VIZUALIZĂRI: 1969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (recul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 taraba cu obiecte de marochinarie, lucrate manual
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

adrian2010
    [18.09.10 21:02:10]

Un review frumos legat de serbarile capitalei!

400PMA se indreapta catre tine!

pepsi70ro
    [19.09.10 00:04:27]

Am vazut programul pentru acest weekend, intr-adevar foarte multe evenimente, multe dintre ele inedite. Ma bucur ca participi, suntem si noi acolo datorita impresiilor tale, felicitari!

Flaviu
    [19.09.10 00:43:45]

Bucurestiul e un oras superb daca sti cum sa-l privesti.

Sper sa redevina candva "Micul Paris" pentru toata lumea. Pentru mine este.

webmaster20*
    [19.09.10 08:53:17]

Fiind vorba de un eveniment temporar şi din localitatea de domiciliu, consider obiectiva dorinta ta de a retrage PMA standard. Sunt convins, insa, ca aprecierile comunitatii iti vor rasplati efortul.

aida.alecu*
    [19.09.10 10:38:31]

Frumos rw! Felicitari! Si foto sunt graitoare!

[19.09.10 12:19:12]

multumesc pentru cuvintele frumoase! merita sa participati la serbarile Bucurestiului, e singura data in an cand orasul arata... altfel!

ascent
    [19.09.10 14:09:13]

Foarte frumos review-ul tau si faptul ca l-ai luat si pe cel mic! Un vot mare din partea mea!

georgiana
    [19.09.10 19:46:38]

Ma intreb daca Bucurestiul e... ''balanta'', ca e ziua lui in 20???

La multi ani,Bucuresti,La multi ani si celor care locuiesc in acest oras fermecator!

celeste
    [19.09.10 20:05:16]

Felicitari pt. review, chiar acum putin timp a dat la stiri ca in Parcul Cismigiu a fost Festivalul culturii thailandeze, cumva ai ajuns si pe acolo sa ne scrii cateva impresii?

[19.09.10 20:17:27]

@georgiana

nu stiu daca Bucurestiul este balanta, insa te asigur, cantareste mult in geneza poporului roman! iti propun, daca imi permiti, o experienta unica! cu prima ocazie cand ajungi in Bucuresti, lasa aglomeratia orasului si urca pe Dealul Patriarhiei! vei avea senzatia ca esti undeva la munte, atat de multa liniste este, desi se afla la doi pasi de km 0 al Romaniei!

@celeste

nu, nu am ajuns astazi in oras, desi era programat. pustiu' a vrut sa mearga laparc, sa se intalneasca cu prietenii... si cum doar primaria capitalei se ocupa de astfel de manifestari, (primariile de sector strang bani pentru pomenile electorale, probabil), am ratat ultima zi din Serbarile Bucurestiului 2010! dar va asteptam pe toti anul viitor!

Maria Smeu
    [19.09.10 22:44:37]

Intr-adevar, Bucurestiul se schimba permanent, manifestarile cultural-istorice au loc tot mai des, ofera mereu ceva de vazut, de admirat ori de imbogatire spirituala.

Asta am simtit si eu, ieri, cand "starea de sarbatoare"mi-a aratat un alt fel de oras, decat cu o saptamana in urma, cand, aproximativ in aceeasi zona din centru, era cu mult mai putina animatie.

Famfara Jandarmeriei am ascultat-o cu placere si surprindere si sambata trecuta cand ma aflam in plimbare pe Lipscani. M-a frapat cat de repede au focusat camerele si aparatele foto, iar incantarea de pe fetele oamenilor era evidenta.

Amplasarea expozitiei de arta in galeriile palatului medieval mi s-a parut foarte reusita si inedita.

balasa violeta
    [19.09.10 23:20:09]

Felicitari!

Sunt de ieri in Bucuresti si sunt bucuroasa ca l-am pins la ceas aniversar.

Zile frumoase de toamna (cu toate ca dimineata a fost cam innorat) pentru MICUL PARIS!

ninaa
    [20.09.10 14:44:26]

Noi am ajuns seara pe la ora 18. Incepuse concertul cu Alex Velea, lume multa, fum si mai mult de la gratare, nici vorba de costume de epoca sau de farmecul Bucurestiului de altadata. Cateva carute erau transformate in trasuri si plimba amatorii. Cu doi politisti pe motociclete ca antemergatori. A urmat concertul Voltaj care mi-a mers la suflet si Efect Fire - spectacol cu focul. Si atat! La 20.15 se dadea stingerea! Nu tu artificii, nu petrecere pana la miezul noptii, subtire fata de alti ani. In afara de portile de flori nu m-a impresionat nimic. Ba chiar am ramas cu un gust amar de criza, austeritate, saracie. felicitari pt rew, daca l-as fi citit inainte m-ai fi scos sigur din casa. Pct de la mine.

chelie_d
    [20.09.10 14:51:47]

ce pacat ca, nu am fost acasa (in tara) altfel ma duceam si eu sa 'casc' ochii...

felicitari pentru review!

[20.09.10 14:53:15]

focul de artificii a fost sambata seara, iar aparada costumelor de epoca a avut loc sambata. in rest sunt de acord cu tine, nici urma de frumusetea de serbari din urma cu doi ani! multumesc pentru vot!

magdalena
    [20.09.10 15:02:33]

Eu am fost in Cismigiu si in Piata Constitutiei la Maria Buza si taraful ce o acompania si la concertul lui Alex. Erau persoane in costume de epoca, am facut multe poze.

Dar atmosfera de sarbatoare nu pot spune ca am trait!

adrian2010, aida.alecu*, ascent, balasa violeta, celeste, chelie_d, Flaviu, georgiana, magdalena, Maria Smeu, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: