ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2023
AUG-2023
Business

încărcat de pe telefon!

Mănăstirea Plumbuita

Mănăstirea Plumbuita se află lângă Parcul Plumbuita și, totodată, lângă Lacul Plumbuita. Accesul nu este foarte facil. De la Doamna Ghica trebuie traversat parcul apoi se iese din parc pe la sensul giratoriu cu statuia cu vultur apoi se mai merge cam 500 de metri pe o stradă mai retrasă sau se poate merge pe malul lacului, intrând prin spate pe la Mc Colentina și e ceva de mers și pe partea asta, cam un kilometru.

Pentru că nu aveam chef de atâta drumeție urbană, am amânat mult momentul vizitei dar, nu știu cum, fix de Sântă Mărie, în august, am putut să ajung. Era fix într-o duminică. Am plecat de la Doamna Ghica, am trecut pe lângă biserica din parc, am traversat parcul, am trecut pe la lacul cu gâște, am ieșit din parc, am trecut pe la vultur unde este și un indicator ce zice că mai sunt 450 metri până la mănăstire și m-am tot plimbat pe străduța boemă până am ajuns la poarta de intrare în mănăstire după care mai urmează o alee lungă cu flori pe margini dar fără copaci deși s-ar potrivi maxim. După această lungă alee se ajunge, practic, la intrarea în curtea mănăstirii iar la dreapta este alee spre lac și parc. Chiar în colțul celor două alei este cușca cu fazani și zburătoare de casă, ca o atracție pentru vizitatori.

Clădirea mănăstirii este foarte îngrijotă și frumoasă și asta se vede încă din exteriorul curți. Practic, sunt o mulțime de acareturi ce înconjoară clădirea bisericii care nu este foarte mare. Eu am ajuns după-amiază și auzeam slujba din curte. Am crezut că e înregistrare. Ușa masivă din lemn a bisericii era închisă și credeam că este încuiat dar mi-a spus măicuța de la magazin că preotul e în biserică și ține slujba. Abia apoi am înțeles că era aer condiționat la interior și de aia stă închis. De afară se pătrunde în hol unde sunt vitralii superbe cu sfinți apoi în incinta principală unde sunt două coloane, dispuse central, cum se obișnuiește. Spațiul interior nu este prea larg. Am asistat la slujbă apoi am revenit în curte unde sunt bănci și atmosfera e pașnică și smerită iar plante minunate bucură privirea.

În mijlocul curții e un izvor și alături un ornament metalic cu vulturul bicefal și domnitori români.

La magazin au miere, vin, producție proprie, icoane și alte materiale bisericești și i-am văzut pe unii ieșind chiar cu cofraje de ouă.

A fost o vizită extrem de plăcută. Întoarcerea am făcut-o pe malul lacului, până la Parcul Fabrica de Gheață pe care mi-am propus să-l vizitez alră dată că deja era târziu.

Trimis de Mioritik in 31.10.23 01:47:44
Validat / Publicat: 31.10.23 07:32:18