ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2023
ÎNSCRIS: 26.08.10
AUG-2023

O zi perfecta la Therme Bucuresti

Servus dragilor,

Therme Bucuresti, situat in Balotesti, pe DN 1 la 10 minute de Bucuresti cu o suprafata outdoor totala de 250.000 m. p. si indoor de 34.000 m. p, cu o gradina botanica cu peste 800.000 plante, este cea mai exotica destinatie din Romania si totodata cel mai mare SPA din Europa.

Therme e deschis 365 de zile pe an si iti ofera acces la 10 piscine cu apa termala, ape minerale, jaccuzi si hidromasaj, sezlonguri subacvatice si pool bar, 10 saune, bai turcesti cu aburi, 16 tobogane acvatice, terase si restaurante.

Therme e structurata pe 3 zone: Galaxy, Palm si Elysium, un bilet de acces la Elysium care include si accesul la primele 2 zone costa 160 lei/adult/zi de weekend, un bilet de acces la Palm care include si accesul la Galaxy costa 134 lei/adult/zi de weekend iar doar pentru Galaxy, 101 lei.

Zona Galaxy a fost conceputa pentru divertismentul copiilor mai ales, dar nu numai, si are cel mai mare sistem de tobogane acvatice din Europa masurand in total 1.6 km, avand 16 tobogane acvatice, piscina cu valuri, piscine cu apa termala, plaja Galaxy, parcul Feng Shui, bai turcesti cu aburi, hidromasaj, biblioteca de sare de Himalaya.

Zona Palm are o piscina cu apa termala cu pool bar generoasa, prelungita si la exterior su sezlonguri subacvatice, 3 piscine cu ape minerale cu sare de la Marea Moarta, cu calciu si magneziu si respectiv cu litiu pentru detoxifiere, relaxare, sanatate si frumusete, bai turcesti, parcul Pangeea cu palmieri si alte plante exotice amenajat dupa planurile unuia din cei mai mari designer de parcuri tematice din lume, restaurantul Humboldt cu meniu variat inspirat din 5 bucatarii internationale, etc.

Zona Elysium contine cel mai mare complex de saune din tara, 10 la numar, cu zeci de ritualuri Aufguss in fiecare zi, terasa Sunset Lounge, restaurantul The Mango Tree, etc.

Noi, fiind pentru prima oara la Therme, am achizitionat biletul Elysium pentru toata ziua, avand acces la intregul domeniu Therme.

Copiii s-au distrat pe toboganele acvatice de la Galaxy, iar noi ne-am bucurat intreaga zi de piscinele cu ape minerale si mai ales la saune de ritualurile Aufguss.

Aufguss este un ritual de bunastare si purificare in care un maestru Aufguss controleaza climatul saunei si distribuie uleiuri esentiale pure, infuzate prin gheata, cu ajutorul prosopului sau a unei panze.

La casa de bilete sau in interiorul Thermelor gasiti pliante cu orarul ritualurilor Aufguss, si anume la ce sauna si la ce ora au loc diferitele ritualuri (Wellness Activities Schedule)

Noi am participat la “Light Storm” la sauna Hollywood, cel mai wow spectacol din tot programul, cu doi maesti Aufguss, un el si o ea care invarteau pe degete prosapele cu mare arta, in ritmul muzicii, starnind valuri de aburi aromatizate si ropote de aplauze din partea participantilor la ritual.

Un alt ritual mult mai dur mi s-a parut Impro Aufguss de la sauna Bavaria, doi maestri Aufguss stropeau ritmic pietrele incinse ale saunei cu crengute de stejar inmuiate in apa, pentru ca in final sa ne stropeasca si pe noi cu aceleasi crengute si sa directioneze spre fiecare niste valuri de fumigatie cu menta. Temperatura era foarte ridicata iar majoritatea celor din randul 3 al saunei (de la etaj) nu au rezistat pana la finalul ritualului. fugind afara ca iepurii…

Mai soft a fost ritualul “Foam skincare” de la baia turceasca Rainforest, in care maestrii Aufguss inmuiau o panza in forma de sac intr-o galeata cu solutie peeling„o roteau energic prin aer pentru a face spuma si apoi perna de spuma era repartizata prin presarea panzei succesiv in bratele fiecarui participant la ritual pentru a se freca pe corp cu ea.

Tot la Rainforest am mai participat la Salt Ritual si Sweet Gommage, la sauna Himalaya la Halo Mint si desigur de mai multe ori la Aqua Gym, Aqua Kineto si Aqua Fun in Palm’s main pool.

Va puteti bucura de aceste ritualuri Aufguss de Heat Acclimatisation, Skin Health sau Respiratory Therapy conform orarului numai daca ati achizitionat un bilet Elysium.

Ele reprezinta experiente multisenzoriale relaxante, cu efecte benefice asupra organismului precum imbunatatirea circulatiei sangelui, a respiratiei, hidratarea si curatarea pielii, intarirea sistemului imunitar.

Plaja Sands of Therme e cea mai mare plaja urbana din Europa, cu piscina cu apa termala, pool bar, palmieri, beach volley, Cocktail Bar, The Grill Restaurant.

Programul in weekend e de la 09:00 la 24:00, prin urmare poti avea o zi grozava la Therme alaturi de familie sau prieteni.

Noi ne-am cazat in Balotesti la Luca’s Studio.

Vacante faine sa aveti!

Trimis de raducondurache in 29.08.23 22:05:50
Validat / Publicat: 29.08.23 22:39:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Therme outdoor

webmasterPHONE
[29.08.23 22:50:28]

• Alte impresii din această RUBRICĂTherme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]: