ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2023
JAN-2023
RĂU

încărcat de pe telefon!

La Bulivar

????‍♀‍ nu știu dacă are alt nume, eu asta am găsit...

Prin vecini, pe la Ploiești, ne-am plimbat până-am obosit și ne-a ajuns foamea. Am vrut un premiu: un vin fiert, ceva, că ne plouase și zgribuleam.

Urbea ploieșteana este ofertantă în locuri cu mâncare dar cel mai la îndemână ne-a fost la Bulevard, la nenea Iancu că tot pe acolo ne-am învârtit. Dealtfel, am observat, orașul Ploiești nu prea este mare (după mintea mea)...

Ziua părea oarecum tristă că plouase și era cam frig și noi eram deja obosiți și n-aveam chef să răscolim prea mult deci, cum am văzut ușa, ne-am și orientat rapid, fără multă negociere.

La bulivar se ajunge din Bulevardul Independenței, trecând prin piațeta cu bustul lui Ion Luca Caragiale și imediat se vede intrarea în curtea Bulevardului pentru că are imagini lungi, ’nalte, cu nenea Iancu de o parte și de alta a intrării largi, către curte. Curtea nu e prea mare, are un moș ș-o lele din plastic ce poftește omu’ să intre dar i-am văzut abia la ieșire că erau pitiți după poartă. La intrare, după poartă și curte, am vazut terasa, de o parte, cu pereți din plastic, așa cum se obișnuiește dar noi ne-am prelins pe lângă și-am intrat direct în salon, cu barul în dreapta și-am mers direct în spate, în colț, la o masă mai ferită. Aveam cuier alături și ne-am făcut comozi, lejer.

Meniul nu era cel mai prietenos, recent ne obișnuim cu alte prețuri – mai mari (cam mult) - pe unde mergem dar, aia îi, ne bucurăm că avem direcție spre viitor și nu invers.

Am comandat ciorbe dar nu și eu care am avut o farfurie vegetală cu cartofi prăjiți, ciuperci și legume. Chiar și așa a fost prea mult. Am luat și un sos. Pe ansamblu bine dar tot prea mult. Vinul fiert nu a lipsit și mă mir că m-a amețit puțin. Cred că avea grade. De fapt, mai toți ne-am îmbujorat la masă. Posibil și după efort.

Fata de la servire s-a descurcat ireproșabil. Este multă vreme de când nu am mai văzut ospătari amețiți. Vin repede și au și memorie. Ba am mai și zăpăcit fata că am cerut un sos după ce a adus comanda. Am cerut gorgonzola că-mi place. A zis că durează. Mi-a sugerat altul, ușor picant. A fost foarte bun. De-acum știu deja ce voi face la restaurant: merg cu tema făcută de acasă ca să nu mai am încurcături.

Pe ansamblu a fost bine, toată lumea mulțumită.

Baia este la subsol, după bar. Am vizitat și mai ales cei care au servit bere.

Astfel, ne-am întors în umezeala de afară cu alt vibe și cu bujori în obrăjori. Nu mai era frig.

Am alocat pentru asta 2 ore dar au fost suficiente o oră și jumătate astfel că ne-am plimbat mai mult după.

Pe ansamblu, orașul Ploiești m-a uimit puțin pentru concentrarea de cultură și personalități pe metru pătrat. Nu știu dacă chiar nenea Iancu a avut cârciumă în aceeași clădire în care am fost eu, am aflat, însă, despre restaurantul gării Ploiești (sud) că-și leagă numele de Constantin Dobrogeanu-Gherea și a sa istorie fabuloasă. Dar asta-i altă poveste deja.

despre SERVICII

Am fost surprinsă plăcut de servicii. Orice aveam nevoie, era cineva să rezolve rapid.

Au ecrane din alea de încasat bani, nu știu cum le spune. Atinge ecranul lor, tv-ul ăla mare, la fel cum se atinge pe telefon apoi încasează. Și nu a trebuit să așteptăm luuung ca să vină să ne ia banii - totul merge rapid.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

A fost ok. Am cerut eu o comandă neinspirată și am servit aiurea. Dar, afară de asta, porțiile mi-au părut cam mici - respectiv ciorbele deși au fost servite impecabil - iar pizza, mie personal, nu mi-a părut deloc apetisantă. Aia de la geam îmi pare că arată mai bine - aia quatro formagi aburindă. Dar... aia îi ????‍♀️, oricum, nu eu am cerut pizza nici ciorbe. Cu farfuria mea am fost okey dar și cu vinul fiert.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sunt o mulțime de clădiri istorice în jur de m-au ' nebunit de cap și bustul lui Caragiale din fața restaurantului, nu știu de ce, se uită cu ceafa către local.

Trimis de Mioritik in 27.01.23 00:39:25
Validat / Publicat: 27.01.23 07:21:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Ms

[27.01.23 07:22:26]

Zoazore
[27.01.23 08:30:10]

@Mioritik????????: Ce frumos s-a facut! "Bulevard" ul! Pe vremea studentiei mele (1985-1991 = adica in dinozauriat!) era o "sala de lectura" foarte apreciata si eleganta. Era genul acela de restaurant in casa veche: elegant si rafinat. Mergeam acolo vara, sa stam pe terasa, unde nu era "de fitze". Si cand sarbatoream pe cineva sau ceva.

Da, era o observatie de pe vremea aia: se zice ca este singurul local la care Caragiale sta cu spatele! Adica e un paradox!

Ce mult ma bucur cand revad locuri dragi si cu amintiri!

[28.01.23 20:01:07]

@Zoazore: da, pentru cine cunoaște, poate fi o comparație. Pentru mine, care merg pentru prima dată, n-ar fi ceva foarte personalizat. Are aspect modern, cam la fel cum este peste tot pe unde merg. Am bucuria să observ că există interes pentru locurile publice și multe sunt îngrijit amenajate.

ionutp
[29.01.23 18:56:41]

@Zoazore: Nu mai este restaurantul pe care il stiati din studentie. S-a restrans mult, a ramas, practic, doar cu terasa si cu ceva in interior. Cealalta parte, inclusiv cu intrarea principala, s-a transformat de ani buni in sediu de banca sau ceva de genul.

Altfel, e interesant felul cum privesc altii orasul asta. Noi, cei care locuim aici, nu il percepem deloc ca fiind, in vreun fel, ofertant din punct de vedere turistic. Practic, in afara de Muzeul Ceasului mare lucru nu are ce sa arate. Dar, e bine ca, din exterior, perceptia poate fi si alta...

Zoazore
[29.01.23 19:06:00]

@ionutp: Da, e interesant! Stiu ca nu mai este ca acum 30 de ani, dar invata sa-ti iubesti urbea, s-o privesti si tu cu ochii unui turist. Si da, e ofertanta!

Muzeul Ceasului, Muzeul Petrolului, Hipodromul, strazile din spatele Fostului cinematograf (si fostul PUB al lui Doroftei. Chiar, mai e?)

Aveti ce vedea daca nu ati privi doar ca si locuitori ci ca si turisti!

[31.01.23 17:04:14]

@ionutp: Am capul calendar de câte am aflat despre Ploiești, despre Nicolae Simache care a absolvit Istoria cu Magna cum Laude după care a fondat o mulțime de muzee, a fost profesor și director al muzeului de istorie și personalitate mult implicată în viața urbei și mult iubit de concetățeni,

despre primarul care mergea acasă după chef pe la 5:00 dimi cu birja funerară că alta nu s-a găsit, despre înmormântarea cu lăutari,

Despre o groază de muzee apărute în oraș prin strădania lui Nicole Simache,

Despre Nichita Stănescu, despre Toma Caragiu, eheheiiii,

Despre vulturul de la gară și povestea sa întortocheată, despre restaurantul gării, Constantin Dobrogeanu-Gherea, regele Carol întâi și mulți alții,

Am de gând să mai merg deși asta a fost prima dată, e mult de văzut acolo.

ionutp
[31.01.23 17:28:49]

@Mioritik????????: De acord, putem vorbi si de multe altele, despre Republica de la Ploiesti, despre cum a fost orasul, vreme de trei luni, resedinta Tarului Alexandru al II-lea, samd, dar... e istorie! Din pacate, prezentul ne bate! Din multe motive, fie bombardamentele din timpul razboiului, fie cutremurul, fie sistematizarea comunista, Ploiestiul nu mai are, la propriu, un centru istoric, ci a fost transformat dintr-unul dintre cele mai moderne orase din perioada interbelica, intr-un oras aproape exclusiv industrial.

Au ramas, e adevarat, cateva cladiri razlete (Palatul Culturii, Muzeul de Istorie, poate Tribunalul sau Halele Centrale), cateva muzee, dar nu putem vorbi despre Ploiesti ca despre o destinatie turistica.

Sa nu se inteleaga ca-mi blamez orasul in care m-am nascut si in care traiesc, chiar n-am niciun motiv sa fac asta, doar spun ceea ce mi se pare mie. Si nici macar n-am pretentia sa fie si corect! Chiar ma bucur ca va place aici si vreti sa mai veniti!

⭐ValentinB_88⭐
[05.02.23 19:56:21]

Interesant, votat cu drag!

ionutp, Mioritik, Zoazore, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: