ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 03.05.09
SEP-2008

Manastirea Curtea de Arges - Simbolul Jertfei

Va mai amintiti din scoala ''Legenda Mesterului Manole''?

Eu sunt foarte convins ca fiecare dintre noi a fost marcat pe viata de aceasta legenda, care ne-a dovedit ca poporul roman s-a jertfit din cele mai vechi timpuri, o dovada fiind Ana, sotia Mesterului Manole, care se afla zidita, in aripa de sud a manastirii!

Eu si acum am in minte cuvintele domnitorului Neagoe Basarab, care cauta''Loc de manastire si de pomenire'', ca sa zideasca ''Manastire nalta, cum n-a mai fost alta''!

De cate ori mergem la nasii nostri la Curtea de Arges, trecem pe langa aceasta manastire, care este atat de frumoasa. Uneori oprim, alteori, daca ne grabim, nu! Intotdeauna am considerat ca este una dintre cele mai valoroase opere de arta romanesti.

Am fost surprins sa constat ca nu este nici un review scris despre Manastirea Curte de Arges! Se afla la 36 km de Pitesti. E situata la capatul unui frumos bulevard cu tei batrani. Uimeste prin asezarea sa si prin arhitectura sa. A fost construita in stil bizantin, cu influente armene, persane si arabe!

A fost construita in secolul xvI, de catre domnitorul Neagoe Basarab, este din piatra si constructia a durat timp de 3 ani. A fost ridicata pe fundatia unei cladiri vechi a Mitropoliiei Tarii Romanesti. Picturile au fost facute de ginerele domnitorului, de catre Radu de la Afumati, a carei imagini se poate vedea in biserica, reprezentat calare pe cal, cu sceptrul in mana.

Precum spune legenada, ''Zece mesteri mari, calfe si zidari''si-au pus umarul la treaba si nu numai, sa cladeasca aceasta manastire, care sa intreaca in frumusete si maretie pe toate celelalte.

Cum, din motive necunoscute, Manole, consructorul legendar si eroul baladei, tot ce ziua construia, noaptea se surpa, in urma unui vis, a hotarat s-o

zideasca de vie pe sotie a aceluia dintre mesteri, care va veni prima, la pranz, cu mancare.

Asa Ana, lui Manole, a ajuns sa fie jertfita, devenind celebra:) !

Manastirea a suferit in urma cutremureleor si a razboaielor, a fost si jefuita, furandu-se tot ce era de valoare in mormintele ctitorilor din biserica, cat si acoperisul de plumb si cositor, lasand-o descoperita! Apoi, de-a lungul anilor a fost modoficata si restaurata. Un timp a fost acolo si seminar teologic, apoi devine Episcopia Argesului.

Biserica are 4 turle. Ca sa intri, va trebui sa urci 12 trepte de marmura, deci este construita pe un soclu larg si foarte inalt. In interior sunt mormintele ctitorilor, moastele Sfintei Filofteia, mormantul Regelui Ferdinand, si Carol I, a Reginei Elisabeta si al Mariei.

Altarul este foarte frumoas, iluminat de 3 ferestre. Atrage atentia in mod deosebit Grupul celor, 12 coloane, cu cei 12 apostoli, cat si picturile realizate de niste artisti francezi, intruchipand scene din viata familiei domnitoruli Neagoe Basarab, cat si din viata sfintilor.

Manastirea Curtea de Arges are hramul la 15 august, cand aici este un adevarat loc de pelerinaj, iar mostele sunt scoase afara si credinciosii trec pe sub ele, cu credinta ca vor scapa de rele si boli.

Episcopia Argesului a ridicat in apropiere ''Casa Pelerinului'', un loc pentru pelerinii veniti de departe la aceasta sarbatoare.

In apropierea manastirii se afala celebra ''Fantana lui Manole''. Legenda spune ca s-a format la finalizarea constructiei manastirii, cand domnitorul Neagoe Basarab l-ar fi intrebat daca ar mai putea construi o alta manastire mai mare si mai frumoasa, decat aceasta. Manole a spus ca da, iar de ciuda domnitorul i-a luat scarile, ca sa nu mai poata cobora, iar mesterul si-ar fi facut aripi de sindrila si in caderea lui s-a format din lacrimile lui aceasta fantana...

Daca inca nu ati vizitat aceasta manastire, va sfatuiesc sa o faceti, deoarece in numeroase pliante ea reprezinta chiar Romania, atat este de unica!

Trimis de raduu1972 in 06.07.10 23:46:01

VIZUALIZĂRI: 6331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Manastirea Curtea de Arges in toata splendoarea ei

ionescunic
[07.07.10 07:48:28]

Pentru mine este cea mai frumoasa manastire pe care am vazut-o la noi in tara , deci ai si aprecierea mea.

biancuta
[07.07.10 11:11:52]

Excelenta prezentare! Asa e, Legenda Mesterului Manole o stim cu totii, iar manastirea e superba. Felicitari pentru acest review!

magdalena
[07.07.10 11:15:52]

@raduu1972, ba exista impresii despre aceasta Manastire aici: click aici

Este un review in care am scris despre mai multe manastiri si biserici din Curtea de Arges si am si incarcat 100 de fotografii la el...

Aici am vorbit atat de Manastirea Curtea de Arges, Biserica Domneasca, Fantana Mesterului Manole, cat si de alte obiective.

Si mai exista si alte impresii despre aceasta superba manastire, dar sunt incadrate la "Descopera Curtea de Arges".

Cat despre legenda Mesterului Manole, pe zidurile acestei manastiri se afla o "stampila" imensa care arata locul unde se spune ca ar fi Ana zidita....

[07.07.10 15:05:47]

@ionescunic,

Parca nu-ti placeau manastirile, ca nu ai nici un review scris despre vreuna! De cand ti-ai schimbat preferintele, de cand le-ai vazut pe cele grecesti, din Zakynthos ?

@Raduu1972,

Si eu am vazut manstirea aceasta de cateva ori. De fiecare data era tot cu schele pe acoperisul ei s-o renoveze.

Imi amintesc chiar si bulevardul umbros cu tei, asa ceva nu se poate uita! Intr-adevar, Manastirea Curte de Arges, chiar este o capodopera a romanilor.

Iar despre Ana lui Manole... sorry... cine a pus-o sa fie atat de grabita si devotata?? ! Asa ca fetelor, trageti voi singure concluzia, cum e mai bine sa fiti, din istorie!

Ei si cand mai mergi la nasa,mai fa si cateva poze,sa ne lamuresti mai bine!Sau le-ai pus si nu sunt validate inca????

monikn
[07.07.10 19:18:24]

superrr!!! lumea ar tb sa mearga si prin tara nu numai in strainatate! avem o bogatie fenomenala istorico-culturala. bravo! frumoasa prezentare!

ionescunic
[07.07.10 19:29:05]

Georgiana draga , daca pot sa iti spun asa , nu am nimic cu manastirile , bisericile si toate lacasurile de cult de pe planeta asta , dar cred ca tarie ca nu reprezinta chiar ceea ce trebuie , si ca daca crezi in ceva , acel ceva se afla pretutindeni si peste tot si mai ales in tine si in felul tau de a te comporta.

@monikn : ce te face sa crezi ca noi , ma rog eu si altii care descriem pe aici nu mergem si in tara asta de cate ori putem? Sa fim seriosi , 39 de ani din viata nu am parasit granitele decat nesemnificativ , si am facut concedii peste tot in tara si iesiri de weekend prelungit cu sutele , poate am ajuns acolo unde vreau altceva , vreau liniste , curatenie , vreau sa nu existe manele si manelisti , zgomot excesiv si muzica tare, si mai presus de toate respect pentru turist. Crezi ca se poate gasi si la noi? Daca da , te asteptam cu ceva insemnari poate te urmam.

[07.07.10 19:41:10]

@monikn,

Vad ca azi te-ai inregistrat, probabil de aceea, ca sa ne scrii acest ecou!

Sunt intrutotul de acord cu @ionescunic si anume, si eu m-as simti mult mai bine daca vizitand o biserica si o manastire, cand as iesi de acolo, coplesita de emotiile traite, nu m-ar trezi la realitate multimea de cersetori si de hoti care bantuie la intrarile din unele locasuri de cult. La Manastirea Cozia era chiar un afis, candva, in care te atentiona sa ai grija, ca sunt hoti de buzunare!

Uite de ce spun ca sunt deacord cu @ionescunic! Si asta e doar primul exemplu care mi-a venit acum in minte, dar sunt cam generatia lui si am trait aceleasi timpuri si de aceea probabil il pot intelege.

Nu contesta nimeni ca nu avem valori, avem, dar... le plangem de mila!

[07.07.10 20:03:08]

imi pare extrem de rau ca va certati pe acest review al meu, ma rog mie unul mi-a placut tare mult manastirea

[07.07.10 20:07:07]

Asta nu-i cearta, sunt doar schimburi de idei, ca doar asta-i farmecul site-ului, nu?? Faptul ca avem idei diferite!

Si noua ne-a placut manastirea, de aceea am si dat click pe subiectul tau si l-am si votat. Dar fii amabil si incanta-ne cu vreo 2 poze, ca eu cam de vreo 3-4 ani n-am mai vazut manastirea si tare-s curioasa s-o vad!

[07.07.10 20:07:48]

Stai linişitit, nu se ceartă nimeni; este doar un schimb de opinii între prieteni.

[07.07.10 20:08:20]

acum vin pozeleeeeee aveti rabdare dragii mei

elisabeta78
[07.07.10 20:12:47]

Sunt impresionata de impresiile pe care le ai fata de Manastirea Curtea de Arges. Si nu pentru ca nu ar fi justificate. Din intamplare sunt din zona si imi pare bine sa vad ca si romanii inca mai apreciaza valorile tarii lor. Chiar ai retinut toate acele date pe care le-ai scris despre manastire? Te intreb asta pentru ca ai scris o poveste in toata regula, cu cateva greseli pe ici, pe colo. E adevarat, este un lacas foarte frumos, dar ce va sfatuiesc, pe cei care vreti sa-l vizitati, este sa nu o faceti in zilele de 15 august, de Sf. Filofteia, de Paste sau de Craciun. E cumplit de aglomerat, iar oamenii dau dovada de o mare lipsa de bun simt si respect. Pacat. Concedii placute tuturor

[07.07.10 20:14:29]

@dragos,

Am o intrebare pentru tine:

cam ce parere ai tu de ....Ana lui Manole????

Ca tot suntem la acest subiect-''Simbolul jertfei''???

monikn
[07.07.10 20:15:33]

Va rog, mergeti in chilia veche! Este o reintoarcere in timp. Totul este atat de simplu de vtrait acolo....fara multe noutati electotehnice , fara multe din comfortul rutiniei zilnice....totul foarte frumos si arhaic. vb. poetului ,, EU CRED CA VESNICIA S-A NASCUT LA TARA,,

[07.07.10 21:01:24]

@Georgiana, după umila mea părere, aici e vorba de împlinirea destinului. Putea biata Ana să fie cea mai leneşă şi împiedicată, tot prima ar fi ajuns, pen' că în calea celorlalte ar fi apărut te miri ce piedici... Aşa i-a fost ei scris, să fie "piatra" de boltă a acestei ctitorii...

Şi la fel, pentru amicul Manole, care îşi continua munca (şi implicit uciderea femeii şi a pruncului lor) pentru a nu-şi încălca cuvântul dat. De-ar fi şi românii din ziua de azi tot atât de 'parolişti'...

Din păcate însă, se vede treaba că odată cu sacrificiul suprem al familiei Manole, s-a stins şi scânteia de geniu şi sacrificiu a poporului nostru.

[07.07.10 21:06:23]

@Dragos,

Mare adevar grait-ai!

Esti un adevarat maestru al cuvintelor!

Dar nu-mi ''manca'' prima litera a numelui, mai sus in ecou, ca nu mai vreau vreo alta porecla!

[07.07.10 21:55:15]

ooops! corectat!

adrian2010
[07.07.10 22:57:10]

Am fost si eu la acesta manastire mirifica! Tin minte ca atunci cand am fost, fantana din fata manastirii se afla in constructie! Imi place foarte mult legenda acelei fantani. Faptul ca nici moartea nu poate seca setea de creatie!

Un review foarte frumos!Punctaj maxim!

[07.07.10 22:58:58]

@ioncsovadrian, multumesc, sper ca ai explorat si imprejurimile, cetatea poenari, barajul vidraru? ...

adrian2010
[07.07.10 23:03:43]

@raduu1972,

Barajul da, dar din pacate cetatea nu am vizitat-o!

gianni_dude
[07.07.10 23:04:49]

Am vizitat si eu Radule, Manastirea. Este superba! Mai mult, am avut surpriza ca printrecalugari sa descopar un fost coleg de serviciu despre care numai stiam nimic de multi ani. Viata il invinsese. Si-a revenit insa acolo. Tine-o tot asa!

[08.07.10 22:10:54]

Webmaster ,te rog sa-mi atasezi acest link,multumesc

webmasterXY*
[09.07.10 11:28:16]

Done

magdalena
[09.07.10 12:00:33]

@ioncsovadrian, dar fantana nu e in fata manastirii...

[09.07.10 20:53:11]

fantana este in parcul de linga Manastire

mirelutza
[09.07.10 22:04:51]

... ca bine ai grait mai Dragos...

Bravo Radu... mi-a placut... frumos si la obiect... si ca o argesenca ce ma tin, mai adaug ceva. Langa aceasta manastire se afla si 2 capele cu ramasitele Regelui Carol al II-lea si ale sotiei lui Elena Lupescu - o dragoste totala si pasionala care a impresionat si scandalizat deopotriva lumea politica nationala si internationala din perioada lor. Aducerea lor din Franta la Manastirea Curtea de Arges s-a facut in anul 2003, 14 februarie... de ce aceasta data? Pentru ca atunci se cunoscusera in urma cu 78 ani. Frumos si emotionant!

[09.07.10 23:09:24]

@mirelutza , ai perfecta dreptate frumos si emotionant

pit70
[26.07.10 19:28:24]

frumoasa prezentare! 400 PMA

[31.07.11 14:25:07]

Mutat la rubrica "Manastirea Curtea de Arges" (nou-creata pe site)

adrian2010, biancuta, elisabeta78, georgiana, gianni_dude, magdalena, mirelutza, monikn, pit70, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Curtea de Argeș: