ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2020
DEC-2020
Familie
BUN

Muzeul Ceasului – un muzeu unic si atat de fain

Intr-o buna zi Denisa mi-a povestit de colegi ai ei care au vizitat Muzeul Ceasului si care o convinsesera ce fain este! Atat mi-a trebuit ca sa schimb programul unei zile mohorate de weekend! Tup in masina!

Adresa, program, bilete

Str. Nicolae Simache, nr. 1, cod postal 100032, Ploiesti.

Asta inseamna 1 ora cu masina din Bucuresti urmand DN1 pana la giratoriul unde intalnim centura Ploiestiului, iar de acolo tot inainte pe DJ101D, peste pasajul de cale ferata de la Gara de Sud si pe directia principala, pe artera magistrala a orasului numita Independentei si apoi dreapta pe strada Golesti care se infunda in muzeu.

Muzeul este deschis zilnic intre orele 9 – 17 mai putin lunea. Intre orele 12 – 13 este inchis pentru igienizare. Ultima intrare ora 16.

Biletele costa 12 lei pentru adulti, 4 lei pentru copii si studenti, 6 lei pentru pensionari.

4,4 din 5 din peste 1000 recenzii pe google

Cine este Nicolae Simache?

Nicolae Simache, al carui bust se gaseste in curtea muzeului, este patronul spiritual al acestuia. Este un om de cultura local, care a trait in secolul trecut si a studiat istoria. S-a remarcat intre altele prin infiintarea mai multor muzee in judetul Prahova si nu numai.

Vizita noastra

Muzeul Ceasului este unic in tara noastra. Mai are un frate mai mare, la Geneva, Elvetia, pe care am avut sansa sa il vizitez cu multi ani in urma si daca cel de la Ploiesti este uau, cel de la Geneva este uauuuu.

Muzeul a fost inaugurat in anul 1963 si in prezent tine de Muzeul de Istorie. Numara peste 1000 de exponate, care de care mai interesante.

Primul lucru care frapeaza este cladirea care gazuieste muzeul care la randul sau este monument de arhitectura din sec. XIX. Casa este decorata in stil romantic.

Muzeul are mai multe camere inalte si lumnioase unde sunt expuse ceea ce generic numim ceasurile.

Cele mai vechi sunt ceasurile astronomice din sec XVI, colectia de profil fiind completata cu cadrane solare. Exista si un ceas cu apa, o curiozitate de care nu auzisem pana acum.

Vom admira orologii vechi si mari dar si ceasuri multe si mici de buzunar, cum am vazut in copilarie la tataia care m-a crescut.

Pentru cunoscatori, valoarea exponatelor este si mai de apreciat datorita numelor celebre care le-au construit si gazduit. Marcile elvetiene care au dominat bransa aceasta au perfectionat mecanismele, ceasurile devenind tot mai precise, de unde si vorba “precuis ca un ceas elvetian” .

Colectia de la Ploiesti este imbogatita cu ceasuri apartinand unor personalitati domnitori si regi, ilustrii oameni de litere si arta.

O atractie aparte o reprezinta ceasurile muzicale.

Pe parcursul vizitei am urmarit si un filmulet proiectat intr-un spatiu special decirat pentru a prezenta Ploiestiul de alta data, pe care il atasez. Spre finalul vizitei doamna muzeograf ne-a pornit spre deliciul Denisei niste ceasuri muzicale si cu ce alta amintire credeti ca ne-am intors de la Muzeul Ceasului …. Bineinteles, cu o cutiuta muzicala.

Mie personal mi-au placut pendulele, pentru ca mi-au amintit de copilarie si de fiecare seara cand copil fiind, dupa o anumita varsta mi s-a permis sa invart ceasul, adica sa ridic greutatile pendulei cu cheita.

Nu am cuvinte potrivite sa va explic cat de interesante, sculptate, inglobate, stralucitoare, sofisticate erau ceasurile expuse. Foarte reusita expunerea lor in muzeu si etichetarea.

Daca nu stiti ce sa faceti intr-o zi mohorata si nu sunteti prea departe de Ploiesti, nu ezitati sa facem o vizita la Muzeul Ceasului, pentru ca merita si de la noi primeste nota 10 plus.

Va invit la Muzeul Ceasului facand turul pozelor si filmelor atasate articolului, mult mai graitoare decat slovele mele.

Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 11.12.20 21:37:32
Validat / Publicat: 12.12.20 10:18:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Muzeul Ceasului - cladirea muzeului

[12.12.20 10:21:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

crismisPHONE
[12.12.20 10:23:44]

Wow! Ai fost în orașul meu natal!

Am vizitat de câteva ori Muzeul Ceasului, una-două ne tot duceau "cu școala". Cred că de atunci n-am mai călcat pe acolo. Și cred că mi-ar plăcea s-o mai fac cândva.

Felicitări pentru obiectivul deosebit prezentat! Toate cele bune! ​​

[12.12.20 10:24:55]

@webmaster:  multumesc

[12.12.20 10:31:00]

@crismis:  ​​

Wow! ​​ N-am stiut ca esti republicana din Ploiesti! ????​​

Muzeul Ceasului a fost in intentiile noastre de mai multe ori, dar am tit ales alte destinatii, spunandu-ne singuri ca asta il lasam pentru "vreme urata". ????​​

​​Astfel ca pe 1 Decembrie eram hotariti si il vizitam. Doua surse consultate ne-au informat pe este inchis, asa ca... l-am vizitat o saptamana mai tarziu. ​​

​​Mi-a placut foarte mult muzeul, iar Denisa a fost entuziasmata, nu isi inagina ce ceasuri spectaculoase au existat in lumea asta si ce deosebita e lumea ceasurilor. ​​

Multumesc de vizita si ecou si trece pe lista muzeul ca va fi frumoasa revenirea. ​​

Numai de bine! ????

Carmen Ion
[12.12.20 10:53:06]

@Dan&Ema:  Nici eu nu am mai vizitat Muzeul Ceasurilor de zeci de ani. Am impresia că nu au mărit colecția între timp, dar au făcut vizita mai interesantă prin proiectarea acelor filmulețe despre trecutul Ploieștiului.

Îmi amintesc ce mult mi-au plăcut exponatele, dar și frumoasa casă boierească ce le adăpostește.

Felicitări pentru idee!

Toate cele bune! ​​​

[12.12.20 13:24:18]

@Carmen Ion:  ​​

Da, asa este, casa este una impresionanta si se vede frumos si din bulevardul principal. ​​​​

​​Colectia nu cred ca s-a marit in ultimii ani. Este insa excelent prezentata. ​​

Noi cred ca sunt filmuletele, mecanismele si dispozitivele muzicale functionale, pe care custodele muzeului le porneste in timpul vizitei. Cel putin eu nu mi le amintesc de la vizitele anterioare de demult facute la muzeu. ​​

Dar daca vrei sa vezi o colectie si mai mare, este un muzeu al ceasului la Geneva, absolut fascinant. ​​

Multumesc de vizita si ecou. Numai bine! ????

mihaelavoicu
[12.12.20 18:00:17]

Bună seara! Clădirea Muzeului Ceasului este o adevărată bijuterie pentru un oraș gri-petrol cu irizări „gușa porumbelului” precum Ploieștiul, un oraș de provincie, cu o arhitectură excepțională înainte de bombardamentele din 44. Au mai rămas ceva case ale marilor petroliști care sunt mândria orașului.

Clădirea în care se află deschis Muzeul Ceasului  a fost ridicată în 1870 de marele moșier, politician conservator, prefect al județului, Luca Elefterescu. ​

Bustul prof. Nicolae Simache​ din curtea muzeului este opara sculptorului C-tin Ionescu.

Da, muzeul este foarte interesant, central așezat, ușor de ajuns și loc suficient de parcare pentru mașini. !

Numai bine​​

k-lator
[12.12.20 18:05:21]

@Dan&Ema:  Bună recomandare de vizită pentru perioada asta, mai ales că multe dintre muzee și-au închis porțile pe o perioadă mai lungă sau mai scurtă de timp. (Weekend-ul trecut am vizitat Câmpina și tot atunci am aflat că muzeul memorial Bogdan Petriceicu Hașdeu, Castelul Iulia Hașdeu, stă închis de la 1 aprilie  - se zice că pentru renovare).

Frumoase exponatele, mai ales ceasurile înglobate în sculpturile de lemn sau de bronz, adevărate opere de artă.

Mi-au plăcut și chiar mi se pare că acest muzeu este ceva mai deosebit la noi. Despre clădirea care adăpostește muzeul, ce să zic, foarte potrivită pentru o asmenea colecție de exponate.

Felicitări pentru articol, pentru vizită și pentru că ne-ai adus și nouă în atenție acest lucru.

Sănătate și vremuri mai bune!

[12.12.20 18:06:45]

@mihaelavoicu:  ​​​​

Multumesc pentru completari. ​​

Ploiestiul are multe cladiri cu arhitectura superba. ​​

Intr-o buna zi voi lua orasul la pas sa ma bucur de acestea, dar si de umbra copacilor frumosului bulevard al Independentei. ​​

Muzeul Ceasului este mandria orasului, cred eu. ​​​​

Multumesc pentru lectura si ecou. ​​

Numai bine! ????

[12.12.20 18:13:00]

@k-lator:  ​​

​​Multumesc pentru ecou si aprecieri.

Am gasit multe muzee deschise in perioada asta dar si unele inchise. In general muzeele pot fi vizitate (si astazi am vizitat unul care mi-a placut). ​​

​​La Muzeul Ceasului nu am gasit aglomeratie. Mai era un cuplu, care a disparut repejor. In rest doar noi si 3 angajati. Impodobeau bradul de Craciun, pe care l-am si pozat. ​​

Foarte multe din ceasurile expuse cred ca au o valoare de patrimoniu considerabila si sunt de-a dreptul spectaculoase. Pare nepotrivit acest adjectiv pentru ceasuri, dar sunt capodopere de arta, cum ai scris. ​​

​​Multumesc, numai bine! ????

Mika
[13.12.20 17:45:25]

@Dan&Ema:  In muzeul ceasului am fost cu școala cand eram elevă. A trecut ceva timp de atunci și nu știu de ce nu am mai ajuns. Sper să o mai fac cândva, la fel cum spre să il văd și pe cel” uauuu” din Elveția. Toate cele bune!

[13.12.20 18:04:59]

@Mika:  ​​

Tinand cont ca e in drum spre munte ⛰????,  ​​ nu cred ca e greu sa te opresti in Ploiesti, la spectaculos muzeu al ceasurilor.  Iar de aici pana la Geneva, e doar un pas peste Carpati si altil peste Alpi! ????​​

Lasand glumele deoparte, depinde de tine daca poti pune pe agenda ta turistica acest obiectiv stralucitor. ​​

​​Si iti urez sa il bifezi si pe cel din Elvetia bineinteles! Numai bine! ????

crismis, Dan&Ema, k-lator, mihaelavoicu, Mika
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Ceasului 'Nicolae Simache':