ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2013
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    AUG-2013

Pizza Mania, Vălenii de Munte, o alegere bună pentru tranzit

Vizitasem Complexul Nicolae Iorga şi căutam un loc unde să mâncăm ceva rapid la prânz. Un localnic ne-a îndrumat spre Pizza Mania, aflată în imediata apropiere a muzeului, la doar câteva case distanţă, pe strada George Enescu. Este o clădire galbenă, cu mai multe etaje, se observă uşor din şoseaua principală, doar firma este puţin mai greu de identificat.

Pe lângă pizza am aflat că serveau şi meniul zilei, se putea alege dintre două variante, la un preţ de 14 RON. Iniţial ne-am aşezat în salonul pentru nefumători de la etajul 1, unde se găseşte şi cuptorul unde se coace pizza. Mi s-a părut interesant să văd live cum învârte pizzerul aluatul dar era destul de cald şi muzica de la radio mult prea tare. În plus, separeurile cu băncuţe de lemn erau destul de înghesuite aşa că am preferat să ne mutăm alături, pe o terasă mult mai spaţioasă, destinată fumătorilor cum aveam să constatăm mai târziu.

Comanda ne-a fost luată destul de rapid şi timpul de aşteptare destul de scurt, în jur de 20 minute. În total am luat o porţie de paste carbonara – 10,5 lei şi 2 pizza quatro staggioni, una mare la 15 lei şi una mică la 10 lei Pastele au fost servite împreună cu o căniţă de parmezan, puţin prea al dente pentru mine dar altfel gustoase. Pizza bună la gust, blatul subţire, ingrediente de calitate. La pizza au fost aduse şi două tuburi de ketchup, dulce şi picant dar a trebui să ghicim ce conţineau pentru că iniţial am crezut că tubul galben era de muştar. Am mai luat o sticlă de suc, una de apă minerală şi o bere fără alcool, preţurile acceptabile, nota finală ajungând la 47 RON.

Mi-a plăcut în special priveliştea de pe terasă către complexul muzeal Nicolae Iorga şi dealurile din jur astfel că timpul de aşteptare a trecut mult mai uşor. Când am ajuns noi nu era foarte multă lume şi deci nici fum, mai ales că ferestrele erau larg deschise. Treptat localul s-a mai aglomerat, pe lângă localnici am văzut şi un grup de turişti străini.

Per total a fost o experienţă plăcută, este un local simplu dar curat, cu personal amabil, o alegere bună pentru cineva în tranzit, cu puţin timp la dispoziţie.

Trimis de krondia* in 25.08.13 13:48:17
    Validat / Publicat: 25.08.13 14:55:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VĂLENII DE MUNTE.

VIZUALIZĂRI: 5676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pizza Mania, Vălenii de Munte

[11.11.17 10:01:44]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Vălenii de Munte, VĂLENII DE MUNTE" (nou-creată pe sait)

• SOCIALs