ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
MAY-2010

Parcul Natural Comana

Iubesc natura, iubesc miscarea.

Pentru cei care nu au timp destul la dispozitie pentru o iesire de cateva zile, va propun o iesire de o zi, aproape de Bucuresti pe care eu am facut-o si care mi s-a parut interesanta.

Comana - se gaseste la jumatatea distantei dintre Bucuresti si Giurgiu (30km).

De ce spun ca mi-a placut la Comana? Pentru ca ai multe optiuni:

- istorie – Manastirea Comana ctitorita de Vlad Tepes

- drumetii si aer curat, plimbari cu blicicleta si barca in Parcul Natural Comana si Balta Comana.

Am plecat cu maxi-taxi de la capatul tramvaiului la Progresul - iesirea spre Jilava care ne-a lasat in fata manastirii.

Am vizitat Manastirea Comana care a fost ctitorita de Vlad Tepes (1461). Biserica care poarta hramul “Sf. Nicolae”, micul muzeu in care este expusa istoria manastirii, foisorul Cantacuzino.

Curtea are o iesire care da spre apa, frumos amenajata, unde poti manca sau sta pur si simplu in natura. Este atata liniste...

Apoi am mers spre Parcul Natural Comana. In centrul comunei exista o harta si indicatoare care te indruma spre ce zona vrei sa mergi. Intrarea in parc costa 3 lei/persoana. Daca ai masina sau vrei sa campezi cu cortul exista alte taxe pe cale le puteti gasi pe siteul comanaparc.ro. Eu am gasit pe acest site multe informatii folositoare, de fapt ce am citit aici m-a inspirat sa fac aceasta scurta excursie.

Mi-a placut foarte mult acest parc.

Exista aici Balta Comana care ocupa locul doi ca biodiversitate dupa Delta Dunarii avand 141 de specii de pasari, 13 specii de pesti din care- cleanul si tiganusul de Comana se gasesc doar in acesasta balta.

Trecand printre stuf, pe niste podete din lemn, am ajuns la amenajarile lacustre care sunt degradate dar au farmecul lor. Intinderea de ape cu stuf mi-a amintit de vacanta petrecuta acum 20 de ani in Delta Dunarii la Crisan. Fotografiile aratate prietenilor si colegilor le-a lasat aceeasi impresie, ca am fost in Delta, dar i-am lamurit ca intr-o ora pot ajunge si ei in “Delta din sudul Romaniei”.

Am inteles ca se pot face plimbari cu barca dar nu stiu sa dau amanute ca noi deja ne facusem un plan.

In Parcul Natural Comana se gasesc rezervatii: de ghimpe si bujor romanesc. Administratia Parcului organizeaza anual in luna mai “Sarbatoarea Bujorului”.

De asemenea sunt trasee turistice marcate, drumuri si poteci forestiere, trasee pentru biciclisti. Exista si locuri amenajate cu mese si bancute unde poti lua masa si campa in poiana Fantana cu nuc, unde legenda spune ca aici a fost ucis Vlad Tepes.

Noi, pentru ca ne plac mult drumetiile, am ales traseul marcat cu cruce rosie. Am ramas impresionati ca putem face miscare si respira aer curat si fara a fi nevoiti sa strabatem Valea Prahovei.

Mi s-a parut interesant la Comana: Delta, trasee turistice si istorie toate la un loc, atat de aproape de casa.

Trimis de Lumis66 in 17.01.11 17:19:02
Validat / Publicat: 17.01.11 18:33:47

VIZUALIZĂRI: 10682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea interioara a Manastirii Comana, jud Giurgiu

RobertCodescu
[17.01.11 19:01:23]

FELICITARI si "F. UTIL/F. BUN" din partea mea pentru ca habar NU aveam ce s-ar putea vizita in Giurgiu asa ca cei 900 PMA sunt pe deplin meritate!!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.01.11 19:09:59]

normal, dacă nu cauţi sau dacă nu faci click aici...

santana*
[17.01.11 20:05:46]

Să nu râdeţi! În minunatul judeţ Giurgiu vă mai puteţi răcori vara pe plajele râului Argeş din zona oraşului Bolintin Vale (sunt plaje superbe, fără mişto), la pescuit pe salba de lacuri de lângă Ogrezeni, iar pentru iubitorii vieţii de noapte cu oarecare influenţele ale trecutului vă recomand cu căldură o detinaţie de-a dreptul exotică: discoteca de la Greci, o localitate de un înalt nivel cultural... Că tot zisei de cultură, să nu cumva să nu ocoliţi o altă destinaţie, comuna Clejani. E de văzut strada unde locuiau lăutarii. Dacă ies toţi la porţi, se întunecă, pe cinstea mea... Biserica din Clejani adăposteşte o mumie (era sa zic vie) a maiorului Mişa Anastasevic, un sârb care a păstorit întreaga zonă... Deşi veche de peste 100 de ani, corpul maiorului s-a păstrat intact. Biserica are un preot care mai deţine această onorabilă funcţie şi în alte comune, aşa că e bine să vă faceţi "programare" la mumie. Şi câte nu sunt în Giurgiu! Ar mai fi târgul săptămânal de la Călugăreni în care veţi găsi nişte mici delicioşi, dar despre asta episodul urmator, într-un review distinct.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
costin1968
[17.01.11 20:42:42]

Un Review "Romanesc" ca sa zic asa, de acolo din Romania profunda.

Bujorul de Comana ocrotit prin lege, inca de pe vremea lui Ceausescu, nu creste decat in Padurea Comana, din toata lumea asta (sic!), specie endemica, parca se spune, va rog corectati termenul de "endemica" daca este cazul. Bujorul are un singur rand de petale este deosebit radical de bujorul ce se comercializeaza, specie hibrida intanlita pe aproape tot teritoriul Romaniei. Asupra Bujorului se comite un jaf de proportii homerice cu ocazia "Zilelor Bujorului" din Rezervatie.Este efectiv o minune cum rezista...

Monumentul Eroilor din cadrul Manastirii Comana este in onorea soldatilor romani, britanici si americani,acestia din urma fiind aviatori aliati, cazuti la datorie. Monumentul se bucura, uneori, de ziua Eroilor- 9 Mai-, de prezenta atasatilor militari britanic si american.

Pe vremea sus-pomenitului comandant suprem, comuna giurgiuveana Comana era cunoscuta, mai ales, pentru prezenta caselor de vacanta ale demnitarului comunist Gogu Radulescu si a prietenei sale poeta Ana Blandiana, asta ca sa va treziti si voi la realitate...

essential1975
[17.01.11 21:30:00]

te votez, am fost la comana de mai multe ori dar nu m-as fi gandit niciodata sa scriu ceva. au incercat acum cativa ani buni sa faca ceva (ma refer la ponton si foisorul de stuf...) din pacate sunt intr-o tare jalnica acum. este o adevarata aventura si daca nu esti un atlet cu reale abilitati echilibristice nu poti trece. eu la cele aproape 0,1 tone nu m-am aventurat

roth
[17.01.11 21:47:11]

@santana

Vorbesti de preotul cel cu mot alb in frunte? Are program si pe la crasma, zau.

santana*
[17.01.11 22:16:28]

@ Roth, nu stiu daca vorbim de aceeasi persoana, dar eu am o frica aproape paranormala fata de acesti slujitori ai cultului. Daca vrei sa auzi o poveste spumoasa, spune-mi si-ti scriu pe privat, ca aici nu se cade... de, bre.

Lumis66AUTOR REVIEW
[21.01.11 18:13:00]

@ costin1968

Interesante completarile aduse de tine.

Nu am fost inca la nici o sarbatoare a bujorului dar anul acesta, in luna mai, vreau sa fiu acolo.

Referitor la ceea ce spui despre jaful asupra bujorilor nu-mi vine sa cred. Cei din Administratia Parcului Comana ar trebui sa faca ceva in acest sens. Poate unii se trezesc si ei la padure in ziua aceea, muzica, mancare si culeg si cate-o "floare".

Poate niste panouri informative sau pliante din continutul carora cei care vin sa inteleaga ca se gasesc intr-o rezervatie si trebuiesc respectate niste reguli.

costin1968, laurentiucapac, Lumis66, roth, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂRezervația naturală Comana: