ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
OCT-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

A venit Balciul!!!

MIHAELA RUNCEANU-SA FIM COPII

In fiecare toamna de Sfanta Paraschiva, pe 14.10.2010 este Temeiul Balciului la Fetesti, orasul in care m-am nascut si am crescut. In fiecare toamna, de cand ma stiu, am mers la balci, pe unde s-a mutat locatia lui sau orice denumire ar fi purtat el, cu exceptia ultimilor trei ani, cand mi s-a parut ca nu are rost sa merg fara copil, iar copilul era prea mic pentru a simti vreo satisfactie in harmalaia aia de acolo.

An de an mergeam ba cu parintii sa ma dau in comedii si sa vad animalele la mini-zoo, ba cu bunicul sa imi cumpere Hopa-Mitica, ceea ce acum numim yo-yo mingiute din hartie umpluta cu rumegus si vata de zahar, ba mai tarziu cu gasca la masinute tamponate si comedii ametitoare, ba cu vre-o fata pe care o tineam de mana sa nu se sperie in comediile cu lanturi, ba cu sotia si "prieteni de familie" sa mancam o pastrama si sa bem un must mai mult sau mai putin "stricat".

Cert e ca, oricat de mare ar fi aglomeratia, oricat de mare ar fi galagia, oricati concetateni expulzati pe motiv de "silvuple" ar fi in acest loc, intotdeauna a fost un eveniment in viata unui targusor de ses precum Fetestiul si intotdeauna am semnat prezenta, ca doar daca noi, localnicii, nu ne ducem, atunci cum s-ar mai pastra astfel de obiceiuri?

Anul acesta fetita noastra a implinit trei ani si ne-am gandit ca trebuie sa ne reluam obiceiul cu mersul la balci si ghici cine a iesit cel mai castigat? Spre marea mea satisfactie si surprindere, fetita noastra a reactionat exact la fel cum faceam noi cand eram copii, mai exact a fost nevoie de ceva eforturi concertate ca sa o extragem din atmosfera aceea.

Organizat langa Parcul mare al orasului, pe varianta estica, anul acesta balciul a purtat denumirea de "Sarbatorile de toamna" si a fost surptinzator de bine organizat. Am ajuns dupa-amiaza, pe la 17.00, cand toata lumea a terminat programul de serviciu si gradinita, am parcat masina pe o straduta laterala si am intrat.

Lume, ca la balci: tarabe cu jucarii, cu caciuli de blana, cu oale de tuci, cu fructe, cu floricele de porumb, cu haine, unul era chiar cu masute de cafea, avea vreo 10 modele. Toata lumea vindea ce avea, dar de data asta, organizat, frumos, pe standuri egale si uniforme.

Urmau terasele cu mititei, pastrama, carnati, fripturi, bere la pahar, vin de la butoi, must si tulburel. Am vazut chiar si o expozitie cu vanzare de mezeluri traditionale, afumaturi, carnataraie, aratau foarte bine, dar aveau niste preturi de te dadeau pe spate: nu am vazut nici un produs care sa coste mai putin de 35 de lei/kg.

Toate mesele de la toate terasele erau ocupate, grataragii trebuia sa dea dovada de eroism ca sa satisfaca cererea de mititei, iar dozatoarele de bere si de vin nu se opreau deloc, doar se schimba halba sau paharul.

Am gasit si zona cea mai galagioasa din tot balciul, copilul ma tragea de mana sa ajungem mai repede acolo: zona cu comediile, unde am zabovit mai bine de jumatate de ceas pana cand s-a "dat" in toate cate erau masura ei: calusei, masinute, trenulet, trambulina, tobogan gonflabil.

Mai in capatul balciului se lucra de zor la setarile sitemului audio al unei scene de concert in toata regula, unde urma sa se desfasoare niste formatii de muzica specifica evenimentului, de ma intreba copilul de ce nu stie ala sa numere, ca este om mare, dar zice numai "doi - zece, doi - zece".

Langa scena erau expuse total inutil o gama considerabila de masini agricole, aduse asa, ca sa se vada ca este un fel de sarbatoare a recoltei.

In sfarsit, luam o vata de zahar pe bat si o punga de floricele calde si ne indreptam linistiti catre iesire cu copilul preocupat de atacurile asupra valatucului rozaliu care i se lipea de obraji. Linistiti pana cand a realizat ca plecam. Abia dupa achizitionarea catorva jucarii si a unui balon care m-a impiedicat tot drumul inapoi spre casa sa vad ceva in retrovizoare, am reusit sa o impacam si sa o urcam in masina.

Tot drumul spre Slobozia am avut ce vorbi, despre cum s-a dat in masinuta, despre trenulet, ce comedie mare era la balci, cand mai mergem?

Trimis de valimi in 15.10.10 11:15:47

VIZUALIZĂRI: 4692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 trebuie sa platim pentru a puta parasi balciul...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

anadragusin [15.10.10 11:47:29] »

Da, si eu sunt inebunita sa merg in balci. Ultima oara am fost la balci de Sf. Maria in Curtea de Arges acum vreo 4 ani. Tot datorita copiilor am renuntat si eu dar sper ca de la anul sa-mi reiau obiceiul. Felicitari pt. atmosfera de balci descrisa.

valimi [15.10.10 13:11:30] »

Am si eu o rugaminte, am incercat sa nu mai creez o noua rubrica despre Fetesti, dar Zona Fetesti - Cernavoda nu suna bine deloc, decat pentru cine merge cu masina la mare, sunt total diferite si alaturarea celor doua orase intr-o rubrica este ca si cum ai alatura Constanta cu medgidia, de exemplu, nu se pupa deloc... decat ca sunt pe aceeasi sosea spre Litoral

Poate se incearca alceva, mai ales ca am vazut ca ati inclus in zona asta si Bordusaniul, care chiar nu poate sta langa cernavoda.

Vin cu o propunere, fiind o zona de interes pentru pitoresc, apropierea de Bratul Borcea al Dunarii, pentru pescuit, camping, mers la padure, portiunea de Calarasi si pana la Giurgeni poate fi definita ca Malul Borcei

ascent [15.10.10 13:16:28] »

Excelent! Felicitari pentru review si pentru ca esti un tata atat de... special...

valimi [15.10.10 13:18:21] »

@ascent si anadragusin, va multumesc pentru apreciere.

webmaster77 [15.10.10 13:25:30] »

am notat problema referitoare la o eventuala noua sectiune despre zona (sau o alta impartire a zonei), ramane sa analizez cand o sa fie ceva mai mult timp.

celeste [15.10.10 14:02:55] »

Daca ar fi dupa copii in fiecare zi trebuie mers la balci... Felicitari ca ne-ai bagat si pe noi in atmosfera...

alinutzza140* [15.10.10 16:16:22] »

@valimi ce bine ca m-ai merge lumea la balci. Eu chiar am fost toamna asta in mai multe locuri si chiar mi-a placut. La noi de Sfanta Parascheva este mare sarbatoare, nu poti descrie in cuvinte frumusetea acestei sarbatori pentr zona Moldovei. Te felicit pentru rew. si pentru ca ti-ai initiat puiutul in astfel de evenimente .

creivean [15.10.10 17:47:00] »

Parca m-am intors in timp, in anii copilariei, odata cu citirea review-ului tau. Sa fim copii, pentru inc-o zi...

webmasterXY* [15.10.10 17:51:21] »

Inspirat fiind de postul colegului @creivea, de mai sus, am adaugat drept coloana sonora a review-ului minunata melodie SA FIM COPII, a inegalabilei MIHAELA RUNCEANU.

Daca nu este pe placul autorului review-ului, se poate schimba.

valimi [15.10.10 18:40:45] »

@webmasterXY, parca mi-ai ascultat CD-ul din masina cu muzica pentru copii, asta e una dintre melodiile preferate ale fetitei mele.

sandu.53 [15.10.10 18:56:16] »

mergeam si eu la balci acum multi ani era in Obor si atmosfera era deosebita... iar de la Fetesti am amintirile placute ale unei saptamani de practica in perioada studentiei! si bravo si felicitari! eu as fi bagat o melodie a Mariei Tanase cu balciul din Obor,dar nu vreau sa sctric placerea fetitei tale!

lica baesu [15.10.10 18:57:36] »

oh... de cand n-am mai mancat vata de zahar! bravo tie!

webmaster77 [16.10.10 10:46:49] »

in urma propunerii lui Valimi am redenumit sectiunea in "Bratul Borcea si imprejurimi".

iar referitor la localizare aveam doua variante, sau s-o mutam la "Muntenia/Oltenia - Alte Locuri", sau la "Muntenia/Oltenia - Calarasi". cred ca cea mai buna alegere este a doua varianta, deoarece aceasta este cea mai apropiata regiune predefinita deja existenta pe site. in concluzie rubrica este relocata la regiunea "CALARASI"

valimi [16.10.10 13:49:09] »

Multumesc pentru solutie, WM 77, nici includerea zonei in regiunea predefinita Calarasi nu e chiar o solutie fericita, dar decat inainte, parca are legatura cu specificul locului.

alinutzza140*, anadragusin, ascent, celeste, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Braţul Borcea şi împrejurimile: