ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010
ÎNSCRIS: 20.07.10
JUL-2010

Weekend-uri la Baia Baciului

Baia Baciului se afla in orasul Slanic Prahova si este un fel de strand cu apa foarte sarata. Zona in care este amplasata baia este frumoasa si este strajuita de fostul Muntele Sarii (fostul pentru ca acum ceva ani s-a prabusit o parte din el). Eu merg aici impreuna cu iubita mea sau cu prietenii foarte des... aproape o data pe luna pentru ca stam la un prieten (de aceea si cazarea si mancarea si gazada sunt impecabile: D). Orasul Slanic este foarte mic dar foarte vizitat de turisti din mai multe motive:

-Baile care sunt 3 la numar: Baia Baciului, Baia Rosie (proaspat renovata), si Baia Verde care trebuie sa se deschida pe la sfarsitul lunei... o sa fie cea mai moderna ca facilitati fiind proaspat renovata... deabia astept sa o vizitez.

-Salina Slanic renumita in toata tara pentru proprietatile medicale si frumusete.

-Muzeul Sarii

Sa ne reintoarcem la Baia Baciului.

In plin sezon in weekened este foarte plin. Nu ai unde sa parchezi decat jos in oras (trebuie sa urci cateva minute pana la baie fiind situata aproximativ pe un deal), in apa este foarte multa lume iar pe margine la fel. Este foarte deranjant ca lumea face gratar la iarba verde in interiorul complexului pentru ca sunt lasati... mie nu imi place deloc asta. In interiorul complexului exista un restaurant si cateva terase cu preturi acceptabile. Apa este foarte sarata si te tine la suprafata fara nici o problema deci nu trebuie sa stii sa inoti... sau poti invata daca mai e cineva sa te ajute. Oricum daca ai tras putina apa pe nas te face praf... este foarte nasol si sa o inghit, nu se compara cu apa marii.

Pretul pentru a intra la baie este de 15 lei persoana cu 3 lei mai mult ca anul trecut.

Recomand zona si Baia Baciului pentru ca este un loc foarte bun de relaxare si de a scapa de oras.

Pentru mai multe detalii nu ezitati sa ma intrebati pentru ca ma pot considera un expert in orasul Slanic.

Trimis de cosminrusea in 21.07.10 17:19:47

VIZUALIZĂRI: 12706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminrusea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 baia Baciului...

trandafir 1970
[21.07.10 21:32:44]

Ma bucur cand aud ca au inceput sa se miste lucrurile in bine pe aici! Cunosc Slanicul de peste 20 de ani si pentru ca, azi este aniversarea casatoriei noastre mi-am amintit ca si "saptaluna de miere" ne-am petrecut-o aici... Ce vrei, alte vremuri, fara pretentii si vise ca azi, eram modesti dar fericiti...

Apopo de Muntele Sarii, fac parte din curajosii si privilegiatii care au facut baie in Grota Miresii (vorbesc de anii "90, cand exista un acoperis, vedeam cerul printr-o gaura in munte! ), insa stiu ca era o apa sloi, si mult mai sarata decat cea din Baia Baciului! Iar la poza numarul 9 i se spunea "Baia porcilor", este locul unde a invatat sotul meu sa inoate, insa iti dai seama ca nu era la nivelul asta apa... Apropo, stii legenda locului, de ce i se spune "Grota Miresii"? Si, daca mergi asa des, anunta-ma si pe mine te rog, pe privat, cand sunt deschise pentru public baile si cam ce preturi mai sunt! Sotul meu a fost acolo la sfarsitul lui iunie si nu era deschisa nici una, dar stiam ca sunt in curs de modernizare; era si timpul, pentru ce potential natural are zona...

Ai 400 de puncte din partea mea

jokermen2001
[26.07.10 09:55:20]

Cosmin, despre un loc de cazare, pensiune, hotel poti sa-mi spui ceva? Sau daca stii cum sunt preturile pe acolo la cazare si mancare? Merci

[26.07.10 10:55:56]

mancarea este mai ieftina ca in bucuresti de exemplu sau orice alt oras...despre pensiuni nu stiu ce sa iti zic in sensul de conditii dar preturile sunt mici...sub 1 mil(chiar si 40 lei era la o pensiune parca). La hotel parca pretul era de 1mil sau putin peste dar au aparut mai multe hoteluri in ultimele luni deci nu stiu exact preturile si conditiile dar daca sunt noi presupun ca sunt si bune. Eu nu am stat la nici un hotel sau pensiune pentru ca stau la un prieten de fiecare data cand merg. De mancat am mancat des in Slanic si sunt foarte multumit de mancare mai ales la restaurantul din Baia Baciului care este foarte frumos asezat si frumos el in general. Sper ca ti-am fost de ajutor.

ciprianion
[29.07.10 16:58:36]

Spune-mi si mie te rog unde ai fost cazat.

[29.07.10 17:42:41]

am stat la cineva nu m-am cazat niciodata cand am fost in Slanic

[02.08.10 12:22:30]

tocmai m-am intors de la Slanic ...

crede-ma, am trait o dezamagire totala ... o paragina de oras!

felicitari celor care au renovat Baia Rosie ... conditii excelente, preturi pe masura

jokermen2001
[03.08.10 10:35:39]

micuta mo, unde te-ai cazat, poate ne spui si noua conditiile de acolo si chiar este asa o paragina de oras?

[03.08.10 11:19:40]

nu este paragina de oras... si normal ca nu e bucuresti care nu ai zice ca e cine stie ce oras.

e mic are cateva blocuri, e curat, e plin de turisti in sezon si face fata cu brio din cauza obiectivelor care le ofera.

In nici un caz paragina cum sunt multe alte locuri in Romania.

[04.08.10 08:48:23]

nu intru in polemica... fiecare percepe termenul "paragina" altfel!

in ceea ce priveste "curatenia" lasa-ma sa-ti spun ca lasa de dorit... este inadmisibil ca pe strada centrala sa nu gasesti un cos de gunoi, iar "raul", sau ce o fi, sa fie plin de pet-uri, sacose cu gunoi.

de asemenea, strazile adiacente neasfaltate...

daca tie toate astea ti se par ok pentru o statiune balneoclimaterica cu pretentii "care face fata cu brio din cauza obiectivelor care le ofera", respectele mele! clar avem pareri diferite despre ce inseamna turism.

[04.08.10 08:52:49]

eu am stat la hotel slanic, la fosta baza de tratament ... fara pretentii, hotel de pe vremurile apuse, putin renovat, dar curat! pentru un week-end il recomand. de altfel atat am stat si eu

citeste mai jos parerea mea despre orasul Slanic (raspuns la comentul lui cosminruse).

ciprianion, cosminrusea, jokermen2001, micuta_mo, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova: