ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2021
ÎNSCRIS: 17.07.14
FEB-2021
Familie
BUN

Giurgiu, captiv între frumos și urât

După dorul tras de la ultima ieșire (vezi review aici) am zis că a sosit vremea să facem o nouă mini excursie la... Dunăre.

Bucuria noastră (a tuturor defapt) că au scăzut simțitor cazurile cu Covidul vieții și nu mai avem orașe mari aflate în carantină/izolare, etc.

Ok... să reluăm.

Sâmbătă 13 februarie, (pre Valentine' s)

-Eu: Mergem la Giurgiu?

-Ea: Da... de ce nu?

-Eu: Ok hai să facem bagajele (senvișuri, câteva haine de schimb pentru cea mică, apă, sucuri, etc... tot ce este necesar) astfel încât să evităm până și mersul la supermarketuri. Nu că le-am evita în propriul oraș, dar de ce să nu evităm dacă tot avem de toate pe acasă?

_________

Giurgiu... grotescul frumos

Duminică... 14 februarie. Valentine' s day. Uuuuuuu ce romantic. Glumesc, nu asta era important, doar că așa s-a nimerit. Mai degrabă "pofta" aerului ceva mai curat vs Capitală.

Acum nu pot să mint, Giurgiu în esență lui este un oraș... murdar. Mai ales la periferie e... de vis... casele cu turle și mășinile de 100k de euro parcate în față, fac tot peisajul să moară bibi.

Dar mno, evităm și mergem direct la... la... la malul Dunării, zona de parcare de lângă Compania Națională de Administrare a Porturilor. Stau și mă gândesc și discut cu "ea"... tu te uiți? Tu vezi ce e aici? Cât potențial are orașul ăsta în general?! Păi aici trebuia să DUDUIE economia, industria, locurile de muncă, dezvoltarea. Serios... deja ne simțeam ca la România Te Iubesc, emisiunea aia unde ne sunt prezentate realitățile administrării minunatei noastre țări.

Deja nu mai e vorba de politică... e vorba de bun simt. NU AI CUM! Nu prea suntem noi aia cei mai plimbați prin lume dar am învățat câteva lucruri esențiale... orașele portuare cam prin orice colț de civilizație, sunt un etalon, sunt un standard pentru restul orașelor. Păi alea duduie tăticule! Uită-te la Canakkale (Turcia), uită-te la Kavala (Grecia)... la astea chiar am fost și ce pot să zic? Kavala este numit "Monte Carlo-ul Greciei". Păi da... că arată într-un fel. La fel și Canakkale, păi ce Ferry au aia tăticule, ne bat la cur cu ochii închiși. Când mergi seara prin Canakkale zici că ești în Vegas baby!

Pfff gata nu mai fac comparații, nu are rost, mă enervez degeaba și... ce rezolv? ????

Ajungem aproape de prânz la Giurgiu. Nu ne-am grăbit ce e drept, e aproape de noi și nici nu poți să zici că mama câte avem de vizitat, nici nu este prima dată.

Parcăm mașina regulamentar, ne îmbrăcăm bine, luăm o gură de cafea fierbinte din termos (erau 2-3 grade) și o luăm la pas. Să te îndepărtezi prea tare de mal nu poți, pentru că lângă clădirea administrativă sus amintitit, duduie câinii vagabonzi care umblă în haită. Apropi de câini fără stăpân... sunt eu singurul căruia i se pare că e PLIN de câini fără stăpân în Giurgiu? Cred că am văzut cel puțîn câteva sute de câini cât am stat prin județ. Peste tot era... de la port, până în oraș și la periferie. Pare să fie o problema scăpată de sub control, îmi aduce aminte de Bucureștiului anilor 2000 când există aceeași problema, până când a fost rezolvată.

Deci sfat... nu vă aventurați prea departe și fiți atenți la câini. Unii par prietenoși dar sunt și destui mai sălbatici.

____

Restaurant La Ponton... La pachet vă rog!

Ne plimbăm, ne plimbam, aerosoli respirăm! Ea: Am poftă de hamsii. Hmmm... ok... nu prea sunt eu fanul mersului la restaurant în perioada asta... fără masca, mâncând la grămadă cu alți necunoscuți. Restaurantul La Ponton este aproape... hai că mă duc să văd ce și cum.

Din start aflu că este la capacitate maximă și poți intra cam doar cu rezervare. Pff nici nu voiam să stau la masă...

-La pachet nu se poate?

-Ba da! Se poate...

-Ok, aveți hamsii?

-Nu... nu avem. Dar avem oblețel...

-Oblețel? Ce-i ăla? ????

-Păi e tot că o hamsie dar e mai mare, dar se mănâncă tot așa cu tot cu cap și oasele nu se simt.

-Ok, perfect, o porție la pachet vă rog.

Degustarea din... mașină

Revenim în 15-20 minute, luăm pachețelul și mâncăm muncitoreste în mașină. Va închipuiți cum putea să miroasă în mașină o porție de oblete cu lămâie, nu? ????????

Bun, ne-am pus pofta la punct, după ce am împărțit porția de "oblețel". Am plusat și cu câteva senvișuri de acasă și ceva sucuri și apă. Hai că e bine!!! Obiectivele astea nu se vizitează cu stomacul gol!

La toaletă unde mergem? Păi au ăștia la Giurgiu toatele publice? Nu cred, cel puțin nu în zona asta... trăiască hipermarketurile. Trăiască capitalismul! Noroc cu ei că are omu toaletă, că dacă era după statul român... făceam pe noi. Avem noi A3 care nu are toalete și spații de oprire, nici acum după... x ani.

Pantocrator

După vreo 2 ore, o luăm din loc. Nu mai mergem în parcul din centru, este prea frig. Hai că dăm o fugă la Mănăstirea Pantocrator. E duminică, e dela 2-3 după masă... mai găsim pe cineva pe acolo? Vedem...

Ajungem noi și la Pantocrator. Nu mai era nici naiba. Pustie curtea, lacătul pus pe biserica, totul închis, magazinul cu suveniruri închis, lacăt peste tot. ????Noroc că ne-am mai delectat privirile cu câteva pisici de-ale mănăstirii. Simpatice foc!

Eh aia e, poate dată viitoare venim mai devreme. Este frumoasă mănăstirea și zona este liniștită în general.

_____

Păi cam asta a fost... hai acasă se face târziu și iar se simte prezența stomacului care învârte în gol.

Ți-a plăcut acest review? Nu uită să mă încurajezi cu un vot!

Drum bun calatorule!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 22.02.21 16:38:07
Validat / Publicat: 22.02.21 19:14:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GIURGIU.

VIZUALIZĂRI: 1404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Pisicile de la Pantocrator

Daisy Petal
[23.02.21 09:13:18]

Nu mai e nici Giurgiul ce a fost... Într-adevăr, periferia orașului este dezolantă. Ceea ce ați văzut „la cald” , am văzut și eu, dar din goana mașinii.

​Casele de la periferie aproape de prăbușire, în schimb mașini de n-șpe mii de euro la poartă... Iar haitele de câini vagabonzi au pus stăpânire pe maidanele de la periferie. Nemaivorbind de drumul care arată ca după bombardament.

​Pe vremea copilăriei mele mergeam pe la o mătușă ce locuia în Giurgiu și țin minte că atunci orașul era oarecum omogen. Taxiuri nu erau foarte multe, dar în schimb puteai merge cu brișca, la prețuri comparabile cu cele ale taxiurilor. Iar vara se organizau bâlciuri în apropiere de faleză.

​Cred că orașul arată așa și din cauză că o mare parte a portului nu mai funcționează, iar oamenii au rămas fără loc de muncă. Oricum, gradul scăzut al ocupațiilor nu suplinește lipsa de imaginație a autorităților locale și nici dorința lor de mai bine.

​Voi citi cu mult interes și alte articole din orașele pe care le veți vizita.

​Toate cele bune!

micutzuPHONE
[23.02.21 19:20:05]

Salut. Chiar inedita ideea ta pentru o excursie la Giurgiu. Cred ca orasul asta era neinteresant dacă nu erau trei obiective care sa dea valoare acestei urbe. Primul ar fi Dunărea, al doilea poarta de ieșire din tara spre Bulgaria și Turcia, iar pe locul trei nelipsiți câini din Giurgiu. Dar din poze se pare ca aceștia nu prea își mai fac treaba, pisicile se pare ca sant la putere. Casele cu turnulețe și mașinile de„moare lumea"sant ale celor numiți giurgiuveni, numărul unu în comerțul de la noi din tara cu blugi contrafăcuti. Toate cele bune.

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[23.02.21 19:41:10]

@micutzu:  Pai cautam mereu locuri de vizitat aproape de Bucuresti. Poti sa te uiti prin reviewurile mele. O sa mai gasesti cateva, la fel de interesante.

Imi pare rau ca nu am scris ultimii ani dar am promis ca nu mai ratez nici o iesire asa ca recuperez in forta.

​​​

MioritikPHONE
[13.02.22 20:11:54]

13 februarie 2022 ????.

????

????

Deprimant spre depresiv ????

Mergeați la Ioan Rusul, la o adică. Este aproape și e mai răsfirat prin pădure plus, au și toalete accesibile. Pădurea nu se închide, nu au lacăte. O plimbare prin pădure face bine.

Pantocrator e lux dar e tot curte, cu gard. E delimitare clară între curte și zona din jur. Mergeați mai în față, maxim 1 kilometru, la Sfânta Treime. Nu are garduri și se intersectează, cumva, cu câmpul viu, răscolit. Pe vreme umedă și noroasă, câmpul acela parcă vorbește. Nouă ne place soarele dar câmpul și pădurea iubesc, totuși, umezeala.

Daisy Petal, micutzu, Mioritik, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Giurgiu şi împrejurimi: