ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2024
Cuplu
PREȚ 163 lei
BUN

Restaurant Heavens Braila

Restaurantul apartine pensiunii cu același nume unde am fost cazati. Dupa o dimineața petrecuta în centrul vechi pentru a admira casele declarate monument istoric, unele renovate altele în diferite stadii de degradare și aflate în litigiu ca mai toate casele vechi istorice, adica fostul cartier grecesc si cu Zozo pe post de ghid, ne-am desparțit pentru odihna, pe Zozo am dus-o acasa, noi ne-am întors la pensiune. Zozo a facut un tur de forta pentru a ne arata cât mai mult din frumusețile orasului si trebuie sa recunosc ca daca nu era cu noi nu reuseam sa vedem atâtea. Însoțita de baston a strâns din dinți și a mers cât de mult a putut… buna prietena avem!

Odihna si ne revedem mai târziu când mergem la Casa Umorului Desenat unde are loc o premiera … vorbim separat.

Restaurantul Heavens este apreciat de braileni, în fiecare seara terasa este plina dar acum este prânzul si sunt ocupate doar câteva mese. Am ales o masa mica de trei persoane, cred ca este aceeași masa de care vorbea Zozo într-un rw despre acest restaurant, și imediat am primit meniul pentru studiu de la o tânara ce supraveghea terasa. În doua minute a și aparut tânarul pentru comanda. Fac mentiunea ca tot personalul de deservire vazut de mine este tânar.

Pentru ca înca nu eram hotarâți am cerut o limonada cu fructul pasiunii pentru mine si o apa plata pentru sofer, mai aveam nevoie de masina pentru deplasarile de dupa amiaza.

Oferta restaurantului e diversa, de la platouri tradiționale cu șoric, sunca, kaizer la platouri calde, platouri italiene, vegetariene, preparate cu peste, fructe de mare, preparate din porc, pui, vițel, vita. Prețurile sunt ca peste tot, ca la piața toți vând aceeasi marfa la acelasi preț, difera prețurile la accesorii… bauturi alcoolice si non alcoolice.

Bauturile au sosit repede și ca sa nu mai faca înca un drum pe la noi am dat comanda Platou cald Heavens pentru doua persoane, ce conține frigarui de porc si pui, grujoane de pui, bulete jalapeno, chifteluțe, cârnaciori în spirala trase pe o tepusa si cartofi wedges plus o salata de sezon.

Pâna sa vina mâncarea am trecut în revista ceea ce am vizitat în aceasta dimineata inclusiv Gradina Mare pregatita déjà pentru concertul de sâmbata seara.

Si vine mâncarea, un platou plin încât am întrebat panicata « sigur este pentru doua persoane? » deoarece acest fel se prepara si pentru patru persoane. Acest platou cu bunatati pentru doua persoane cost 100 lei si pentru patru persoane 200 lei. Bun, divers si mult! Buletele jalapeno chiar au fost picante, am mâncat doar una, restul le-am lasat pentru JC.

Nu am putut dovedi tot, restul l-am luat la pachet ca sa completam masa de seara.

Am încheiat prânzul cu doua expresso ca de obicei. Nota de plata 163.50 lei fara bacșis, am apreciat ca nu au fost obraznici si am fost atenta sa las o suma rotunda.

Ambianța e placuta, multa verdeața, pestișorii colorați erau vioi si doar câțiva pași pâna la ușa studioului nostru pentru o odihna binemeritata.

Ne auzim cu impresiile despre ce am vazut, vizitat si simțit în orasul de pe Dunare.

Concluzia finala: Recomand acest restaurant pentru servire amabila si porții decente.

Trimis de Yolanda in 31.08.24 21:11:34
Validat / Publicat: 31.08.24 21:40:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 53 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 platoul Heaven

Zoazore
[31.08.24 22:17:17]

@Yolanda:

Dupa pozitionare, este masa unde am sta cu Tiza (@nicole33)

Ma bucur ca macar cu cazarea si masa din RAI nu am dat gres. Ma uitam peste preturi. Nu le-au saltat foarte mult. Nici nu se compara cu Cherhanaua. Cred ca aici ne-am fi saturat toti trei din acel platou. Oricum ar fi costat mai putin.

Eu sunt fan declarat al acestui restaurant. In serile caldute, din mai pana se racoreste bine, gradina aia este plina si e asa de placut sa stai acolo...

Ma bucur mult ca v-a placut alegerea mea de cazare si masa la acest restaurant!

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: