ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2024
ÎNSCRIS: 03.08.12
AUG-2024
PREȚ 260 lei
RĂU

Am mâncat pește sau o piramida de cartofi prajiți?

Cherhanaua Pestele Dunarii Braila

Si am aterizat noi la Braila de Sfinta Maria trecând pe marele pod « Golden Gate » de România. Inițial am vrut sa trecem cu bacul Dunarea dar s-a desființat de când acest pod s-a dat în folosința. Se faceau lucrari pe pod pe sensul de intrare în oras, se reasfalta încă o data, motive? asfalt de calitate slaba, trafic greu, temperaturi ridicate etc.

Am recuperat-o pe Zozo de la intrarea în oraș, a venit cu taxiul sa ne întâmpine si directia  faleza unde aveau loc festivitați si defilare de nave pe Dunare cu ocazia Zilei Marinei române. Locurile bune de vazut erau déjà ocupate, am mers pâna în dreptul navei Dîmbovița ancorata la mal si în care aveau acces doar aleșii locali, intrarea era pazita de jandarmi! Pe fluviu treceau diferite ambarcațiuni, se simulau diverse acțiuni de lupta, se trăgea cu tunul, zgomot puternic și fum alb, acțiunea se petrecea când treceau prin fata navei Dîmbovița de unde priveau tovarașii… sincer, nu mi-a prea placut, aveam așa un sentiment de déjà-vu…

Plecăm la plimbare pe faleza, ieșim pe strada Danubiului în dreptul unei cladiri înalte cu 6 etaje, aflată într-un proces lent si sigur de degradare, e vorba de Moara Violatos construită în 1898 de către celebrul inginer Anghel Saligny la cererea unui grec bogat. Putin mai departe este locul căutat si anume Cherhanaua Pestele Dunarii pentru a lua prânzul. Am ajuns în jur de 11.30, restaurantul nu era aglomerat deloc doar câtiva clienti, eram cam obositi si nedormiti (insomnia bat-o vina!).

Programul: luni închis; de marti pâna vineri deschis de la ora 11-20 si sâmbata si duminica este deschis între orele 11-23.30.

Am început cu doua beri la draft si o limonada cu menta pentru sofer, era tare cald si berea rece, a mângâiat sufletul. Am tot rasfoit meniul pentru a ne hotarî ce sa luam, predomina pestele, astfel ca aperitivele, salatele, platourile, ciorbele (bors, storceag de nisetru), pastele, pestele prajit, saramura se bazau pe peste, icre si fructe de mare, pai altfel cum eram doar la o cherhana. Preturile sunt maricele desi Zozo a zis ca aici se manânca bine la un pret decent. Doar ca între timp, mai précis de anul trecut s-a schimbat proprietarul care a impus preturi mai mari actualizate cu inflatia si cresterile de preturi pentru alimente si a scazut calitatea si cantitatea, asta aveam sa constatam când ne-au fost aduse farfuriile cu mâncare. Si la final ni s-a impus bacsisul rotunjit ca suma pe nota de plata.

Ne hotarâm la :o porție de fish and chips (file de salau) si sos de usturoi 48 lei si doua porții de frigarui cherhana (somn, creveti, cartofi prajiti) si sos de usturoi 55 lei portia.

Pâna sa vina mâncarea am mers la grupul sanitar, curat nimic de zis. Restaurantul este în ton de alb/albastru, un perete întreg este ocupat de un rastel cu sticle de vin, mai sunt doua tablouri cu diferite tipuri de noduri marinaresti, unele sunt de-a dreptul frumoase. Terasa unde ne-am asezat era o parte cu acoperiș o parte cu umbrele mari albe, amenajata cu plante si figurine gen lebede si bucatarul cu șort albastru.

Ïncet, încet restaurantul se umple și la limita timpului de asteptare ni se aduc farfuriile.

Fish and chips a fost asa și asa, multa crusta de nu mai simțeam gustul salaului iar porția de frigarui cherhana erau fripte prea tare chiar un pic arse, doua țepuse cu un crevete și ceva pește și mai multe legume ca ceapa si felii de ardei deși în descriere nu se pomenea de așa ceva, așa ceva a costat 55 lei porția!! Curata escrocherie!

Ca sa schimbam gustul am cerut și trei expreso și nota de plata  care a venit tare repede cu un zâmbet larg pe fata si mi-a înghețat mie zâmbetul. Regula este sa primești o nota informativa și sa selectezi cât bacsiș vrei sa lași dar acum am primit direct nota de plata cu bacșisul integrat si rotunjit. Voiam sa penalizez un pic pentru porția de frigarui dar am fost pusa în fața faptului împlinit si nu mai aveam chef si rabdare pentru a protesta. Aplic alt fel de protest, la « mulțumim si va mai așteptam » zic « mulțumesc, dar nu mai vin! ».

Am citit pe site-ul lor ca la orice comanda plasata primești din partea casei un bol cu salata de icre...nu am vazut si nu am mâncat...🙃.

Nu știu daca a fost o experiența personala nefericita sau așa se prezinta acum acest restaurant unde manânci puțin, prost si scump.

Concluzia fireasca: Nu recomand.

Trimis de Yolanda in 29.08.24 18:12:23
Validat / Publicat: 30.08.24 06:43:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 cherhanaua Peștele Dunarii

Pușcașu Marin
[30.08.24 08:30:49]

@Yolanda: Senzația asta de deja-vu o am și eu de vreo... 35 de ani. Mă rog, cu mici schimbări, pe ici, pe colo, prin punctele neesențiale. Nu mai avem cizmari, avem covrigari, n-o mai avem pe Leana, o avem pe Diana, nu mai avem muncitori în fabrici și uzine (s-au dus dreaku fabricile, zic), avem influenceri.

Cârciuma asta o știu de mult timp și chiar era OK. Cel puțin ciorbele (borșurile) de pește erau de nota zece, acum ceva timp. Dar să transformi o cherhana în cartofiserie, nu mă așteptam. În fine, fiecare pasăre pe limba ei moare. Li s-o fi urât cu binele, cine știe? Sau poate ați prins voi o zi mai nașpa.

Iar treaba cu bacșișul inclus pe notă fără acceptul vostru... pffff n-aveam de ce să mă enervez vineri de dimineață . Cât privește bolurile alea cu salată de icre, cred că le găseați pe nava Dâmbovița în ziua aia.

YolandaAUTOR REVIEW
[30.08.24 10:51:37]

@Pușcașu Marin:multumesc de vizita, vot si ecou.

Perfect adevarat.

[30.08.24 11:00:12]

@Yolanda: Mda, am ramas si eu neplacut surprinsa pasind in aceast local. In 2020 AmFostAcolo cu @diana2015 si cu@Gabipuf si a fost totul OK!

Greciaînoctombriepemalul ... ILA#AmFostAcolo

Din vechea locatie au pastrat doar decorul si muzica.

Mancarea a ajuns sub pamant si preturile in aer! Pacat! Era atat de frumos acolo!

Am citit pe site-ul lor ca la orice comanda plasata primești din partea casei un bol cu salata de icre... nu am vazut si nu am mâncat...

Regret ca nu am stiut atunci. Ca n-as fi avut nici o tresarire sa cer acele icre. A fost vina mea ca nu m-am documentat!

Imi pare sincer rau ca v-am dezamagit in prima zi.

Cat despre Ziua Marinei... Flota civila nu mai exista (multumim, Base!), flota militara este in agonie prelungita... De obicei, incepeau cu jocurile marinaresti, care erau chiar haioase. Anul asta au inceput invers! Ufff, v-am pornit cu stangul! Imi cer scuze!

[30.08.24 11:20:14]

@Pușcașu Marin:

Fosta Marina Sunrise, actuala Cerhana se deschisese in pandemie, in 2020. Inainte, acolo era Terasa Marinarul, o bomba anexa a Restaurantului Marinarul, de peste drum. Chiar ne bucuram ca nu mai exista acea bomba!

Iar treaba cu bacșișul inclus pe notă fără acceptul vostru... pffff n-aveam de ce să mă enervez vineri de dimineață . Cât privește bolurile alea cu salată de icre, cred că le găseați pe nava Dâmbovița în ziua aia.

Aici cred ca 95 % ai dreptate. A fost optiunea patronului sa implementeze programul asa. Am intalnit si localuri unde nu era trecut deloc, nici procentual. Dadea clientul cat voia. Greu am gasit masa, fiindca pe majoritatea meselor era plasticutul cu REZERVAT pentru "tovarasi" si cum nu stiam cand se vor termina "ostilitatile", nu am vrut sa riscam. Si da, cred ca icrele au "migrat" intr-acolo! Ufff, le-am stricat excursia si asta chiar din prima zi!

YolandaAUTOR REVIEW
[30.08.24 11:22:25]

@Zoazore: @Zoazore: si eu am citit pe site-ul lor seara la pensiune, de fapt nici nu am stiut unde mergem, cherhanaua era aproape de locul unde eram.

Stai linistita, eu am fost încântata de restul vizitei, de faptul ca am stat la un metru distanta de Nicu Alifantis si i-am ascultat prezentarea la Casa umorului desenat si a doua zi concertul din Gradina Mare. Apoi momentele placute când ai fost o gazda tare buna, sper sa le prezint frumos într-un review.

[30.08.24 11:30:15]

@Yolanda: Dar tot ma oftic!

Nu mai seamana cu nimic din ce stiam eu. Doar adresa, decorul si muzica.

Atunci era toamna tarziu, sfarsit de octombrie, dar atmosfera era de vara, de Grecia. Acum... parca deja venise toamna si era sfarsit de octombrie.

Si ce ma oftica cel mai mult este ca erau o multime de localuri pe ponton, pe Dunare, mult mai bune. Experienta traita la o masa pe ponton este mult mai frumoasa.

Asta este inca un motiv sa mai veniti pe la Braila.

Pușcașu Marin, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: