ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2020
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani
EXCELENT

„Castelul Artelor” de la Drobeta-Turnu Severin

În această vară am ajuns pentru prima dată la Drobeta-Turnu Severin. Înainte de a merge acolo, citisem câte ceva despre ceea ce s-ar putea vizita în municipiul de reședință a județului Mehedinți. Am găsit informații detaliate atât pe AFA, cât și pe alte site-uri, astfel că ne-am propus să vedem câteva locuri din acest oraș mângâiat de apele Dunării. Nu am avut prea mult timp la dispoziție pentru că am ajuns acolo după-amiază, iar a doua zi dimineața deja stabilisem că vom pleca mai departe.

Un obiectiv pe care ne propusesem să îl vizităm a fost Castelul de Apă, unul dintre simbolurile acestui oraș. Aflat într-o mică piață, la intersecția străzilor Adrian și Crișan, acest turn de apă a fost construit în cel mai înalt loc din oraș, la 104 metri altitudine. Construcția în stil medieval a fost realizată în perioada 1910 - 1913, iar inaugurarea a avut loc un an mai târziu. Având înălțimea de 27 de metri, turnul a fost prevăzut în interior cu două rezervoare suprapuse, cu ajutorul cărora apa deja filtrată era distribuită către oraș.

Evenimentele din cele două războaie mondiale nu au afectat turnul. În timpul Primului Război Mondial, armata germană a folosit acest obiectiv ca punct de observație, iar în Al Doilea Război Mondial în turn se aflau oameni care dirijau bombardamentele din zonă.

În anul 1980, utilizarea de bază a construcției a încetat, turnul fiind ulterior folosit ca spațiu pentru diferite birouri. În ultimul deceniu, prin atragerea unor fonduri, clădirea a fost reabilitată și a fost transformată în spațiu muzeal.

Noi am ajuns târziu la acest obiectiv (cu vreo 45 de minute înainte de închidere), având noroc pentru că programul de vizitare era între orele 09.00 și 21.00. Tarife vizitare: 5 lei/adult și 3 lei/copil.

La parter se află o colecție de fotografii, dar și câteva suveniruri ce pot fi achiziționate de către vizitatori. Un muzeograf tânăr ne-a prezentat anumite aspecte despre acest castel de apă, numit în prezent și ” Castelul Artelor” , apoi ne-a spus că putem ajunge la ultimul nivel atât pe scări, cât și cu liftul. Pentru că voiam să admirăm de sus împrejurimile înainte de a se însera, am ales să urcăm cu liftul. Am ajuns repejor la ultimul nivel și am ieșit imediat pe balconul îngust care înconjoară turnul la înălțime. Ne-am convins imediat că acolo este un excelent punct de belvedere atât asupra orașului, cât și asupra fluviului sau chiar către malul sârbesc. La nivelul superior, turnul este prevăzut cu alte patru turnulețe, pe care le-am putut ocoli fără probleme. Observarea orașului și a împrejurimilor de la înălțime a fost o experiență frumoasă, o recomandăm tuturor celor care ajung acolo și nu au rău de înălțime. Oricum, balustrada metalică a balconului este înaltă și oferă siguranță.

După ce am făcut mai multe fotografii și ne-am minunat de tot ceea ce am văzut de sus, am ales să coborâm pe scara circulară pentru a vizita fiecare dintre etajele turnului. Am avut astfel posibilitatea de a vedea fotografii vechi cu orașul și cu diferitele sale obiective, dar și alte exponate. Îmi amintesc de un obiect interesant - este vorba despre un acordeon cu care s-a cântat pe insula Ada-Kaleh, înainte ca locul să fie acoperit de apele Dunării. Erau expuse și câteva tablouri, realizate probabil de artiști locali.

Ne-am încadrat la limită în programul de vizitare a obiectivului, fiind foarte încântați că am reușit să admirăm de la înălțime orașul Drobeta-Turnu Severin și împrejurimile sale.

În încheiere, recomandăm vizitarea acestui obiectiv tuturor celor care ajung la Drobeta-Turnu Severin!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 25.08.20 08:30:42
Validat / Publicat: 25.08.20 09:54:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în DROBETA TR SEVERIN

VIZUALIZĂRI: 2092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Castelul de Apă a devenit Castelul Artelor.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Drobeta şi împrejurimi: