Vacan╚Ťa ├«n CALAFAT / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
  • AUGUST, 2020
  • de: badmar [13.09.20]

Alegere nefericita, Port cultural Cetate/NU RECOMAND

In dupaamiaza zilei de 12 (parca ar fi fost 13) septembrie (sambata), am avut PROASTA inspiratie sa-mi propun vizitarea acestei locatii, avand in vedere renumele acesteia (ca tot suntem in aceaasi zona rurala, si de data aceasta, zicalaÔÇ×la pomul laudat sa nu te duci cu sacul ", a fost cat se poate de adevarat), date fiind si emisiunile gastronomice ale d-nului Mircea Dinescu de pe postul national de televiziune. Pentru a nu mai lungi vorba si pentru a nu-mi mai creste tensiunea la [...] ÔÇö vezi review [+4 poze]
Port Cultural Cetate [Cetate] [?]
  • AUGUST, 2019
  • de: ladyB13 [18.08.19]

Popas in timp

Am petrecut doua nopti aici in drumul spre Grecia. Pe langa faptul ca este o zona extraordinara, este situat convenabil la 20 de minute de granita ceea ce a fost perfect ca si loc de popas in special la intoarcere, dupa un drum lung. Locul e de vis, pe malul Dunarii, intr-o lume parca incremenita in timp. Liniste si relaxare. Locurile de cazare unele recent renovate, altele in curs de renovare ofera tot confortul minim de care ai nevoie, fara pretentii de lux, dar curat si mai mult decat [...] ÔÇö vezi review [+3 poze]
  • de: iulianic [04.08.19]

Cetate - satul port la Dun─âre

P├ón─â la descoperirea ├«n zon─â a vestigiilor unei cet─â╚Ťi geto-dacice, satul aflat la 25 km de Calafat ╚Öi la 73 km de Craiova s-a numit Ulmi datorit─â ├«ntinselor p─âduri de ulm care existau acolo. ├Äncet-├«ncet, localnicii au ├«nceput a-i spune "La Cetate" ╚ÖiÔÇŽ Cetate i-a r─âmas numele p├ón─â ast─âzi. ├Än proza sa memorialistic─â ╚Öi de voiaj "C─âl─âtorind pe Dun─âre ╚Öi ├«n Bulgaria", Dimitrie Bolintineanu spune despre comuna Cetate c─â este "a╚Öezat─â pe deal, [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]
  • de: iulianic [02.08.19]

Maglavit - credin╚Ť─â ╚Öi legend─â

De la Calafat, de la Pensiunea "La Tase" unde am fost g─âzdui╚Ťi o noapte, drumul nostru continua spre Or╚Öova. Dup─â numai 11 km am intrat ├«n Maglavit - satul cu aur─â de legend─â. Pentru c─â o vizit─â la M─ân─âstirea Maglavit ╚Öi la locurile care atr─âgeau mul╚Ťimi de oameni ├«n perioada interbelic─â presupunea doar o abatere de 2 km de la drumul nostru, puteam - oare - s─â trecem impasibili mai departe? Pentru c─â, cine ╚Ötie c├ónd mai ajungeam pe acolo? Am f─âcut un scurt popas la [...] ÔÇö vezi review [+30 poze]
  • de: iulianic [30.07.19]
  • NURECOMAND─é

O masă la Popas turistic Bașcov

├Än ultimul nostru periplu dun─ârean, caza╚Ťi la Calafat, la Pensiunea "La Tase" nu am optat ╚Öi pentru servicii de mas─â. Asta pentru c─â drumul lung ╚Öi popasurile neprev─âzute nu ne permiteau o planificare riguroas─â a timpului. Cer├ónd informa╚Ťii ├«n leg─âtur─â cu ├«mprejurimile ╚Öi cu posibilit─â╚Ťile de a servi masa, gazda noastr─â ne-a recomandat Popasul turistic Ba╚Öcov aflat la numai 10 minute de mers pe jos de la pensiune. Auzisem despre Popasul turistic Ba╚Öcov, o loca╚Ťie [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
Pensiunea 'La Tase' [?]
  • de: iulianic [28.07.19]

Pensiunea ÔÇťLa TaseÔÇŁ - Calafat

Pentru c─â traseul nostru din aceast─â var─â, la mal de Dun─âre, impunea ╚Öi cazare, ca de fiecare dat─â c├ónd plec─âm pe cont propriu, am apelat la Booking.com. Ca distan╚Ť─â fa╚Ť─â de Bucure╚Öti, Calafat p─ârea locul cel mai potrivit pentru g─âzduirea din prima noapte. Am evitat cu bun─â ╚Ötiin╚Ť─â ofertele de cazare centrale pentru c─â vizitaser─âm ora╚Öul Calafat ├«n urm─â cu un an, ├«n drum spre ╚Öi dinspre Vidin. A╚Öadar, am optat pentru Pensiunea "La Tase" situat─â pe Calea [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • IUNIE, 2018
  • de: Aurici [14.11.18]

Port Cultural Cetate - Un loc neobișnuit, diferit, pitoresc

Dup─â o super experien╚Ť─â ├«n Croa╚Ťia, am plecat spre cas─â dis-de-diminea╚Ť─â, de la Villa Rustic─â din Gornea, pentru c─â aveam mai multe lucruri de f─âcut ├«n acea ultim─â zi. ├Än primul r├ónd o plimbare pe Cazanele Dun─ârii de care am profitat, a╚Öa, ├«n vitez─â, iar dup─â plimbare, voiam s─â m├ónc─âm la Port Cultural Cetate, restaurantul maestrului Dinescu, a╚Öezat pe malul Dun─ârii, unde unii dintre prietenii no╚Ötri m├óncaser─â cu un an ├«n urm─â ╚Öi fuseser─â foarte ├«nc├ónta╚Ťi. [...] ÔÇö vezi review [+42 poze]

O dup─â-amiaz─â aici

Nu recomand aceasta destina╚Ťie... Mancarea este scumpa si nu este foarte buna, nu exista meniu, nu primiti bon. Nota de plata este scrisa de m├ón─â pe o foaie de h├órtie... Dureaza destul de mult servirea. Locul nu este foarte ├«ngrijit, sunt multe buruieni si tufe. Cazarea nu o pot evalua ├«ntruc├ót nu am fost cazat─â acolo. Privelistea spre Dun─âre este frumoas─â, apusul merit─â vazut de acolo, dar loca╚Ťia din p─âcate nu este foarte ├«ngrijit─â. In curte sunt o multe exponate [...] ÔÇö vezi review
  • MAI, 2018
  • de: iulianic [27.06.18]

Calafat - la mal de Dun─âre

├Äntorc├óndu-ne de la Vidin unde am petrecut dou─â zile frumoase, nu puteam trece prin Calafat f─âr─â a ├«ncerca s─â vedem noul pod ╚Öi de pe malul rom├ónesc al Dun─ârii. Nu aveam timp pentru o vizit─â am─ânun╚Ťit─â ├«n ora╚Ö, totu╚Öi, pentru malul Dun─ârii la Calafat, merita s─â facem un popas. Dar, mai ├«nt├ói, c├óteva cuvinte despre Podul Calafat-Vidin. Al doilea pod care traverseaz─â Dun─ârea la grani╚Ťa rom├óno-bulgar─â (dup─â cel de la Giurgiu-Ruse inaugurat ├«n 1954) a fost g├óndit [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
  • MAI, 2018
  • de: iulianic [23.05.18]

Acasă la Nea Mărin. Casa memorială Amza Pellea - Băilești

Am vizitat multe case memoriale, dar nici una dintre ele dedicat─â amintirii unui actor. Despre amenajarea Casei memoriale Amza Pellea de la B─âile╚Öti auzisem de mult. Nu cutezam ├«ns─â a g├óndi c─â a╚Ö putea s─â o vizitez dat fiind faptul c─â drumurile mele nu prea m─â poart─â prin acel ├«ndep─ârtat col╚Ť de ╚Ťar─â. De cur├ónd, hot─âr├ó╚Ťi s─â vedem noul pod Calafat - Vidin, am planificat o scurt─â ie╚Öire ├«n Bulgaria, de ast─â dat─â ├«n partea ei cea mai nord-vestic─â, zon─â ├«n care nu [...] ÔÇö vezi review [+46 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM