Vacan╚Ťa ├«n CRAIOVA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 10]

Golden House Hotel 4
  • DECEMBRIE, 2021
  • de: ANILU [28.12.21]

Un pic de r─âsf─â╚Ť la Golden House ├«n Craiova

Anul acesta drumul nostru c─âtre ╚Ťar─â ├«n Oltenia s-a potrivit cu drumul prietenilor no╚Ötri c─âtre vacan╚Ťa lor de s─ârb─âtori ╚Öi a╚Öa am reu╚Öit s─â ne ├«nt├ólnim la Craiova. Alegerea hotelului a fost a lor, criteriul principal fiind acceptarea animalelor de companie ╚Öi apropierea de centrul ora╚Öului, a╚Öa c─â am rezervat ╚Öi noi o camer─â pentru o noapte. Pe strada Brestei nr. 18 este hotelul din anul 2003 ├«ntr-o cas─â istoric─â cu poveste, iar din 2014 a fost construit─â o [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Green House Hotel 3
  • DECEMBRIE, 2021
  • de: Safta Radu [20.12.21]

Hotel Green House - convenabil pentru o escapadă în Craiova

├Än urm─â cu c├óteva zile, neav├ónd planificat─â vreo ie╚Öire la munte, ne-am g├óndit s─â mergem la T├órgul de Cr─âciun din Craiova, clasat ├«n acest an pe locul 6 ├«n Europa ├«n topul evenimentelor de acest gen. Cum hot─âr├ósem s─â r─âm├ónem peste noapte ├«n Craiova, musai trebuia facut─â o rezervare, hotelul Green House fiind cel ales. Am ajuns la hotel ├«n jurul orei 14.00, dup─â o traversare anevoioas─â a ora╚Öului, destul de aglomerat, l─âs├ónd ma╚Öina ├«n parcarea subteran─â. [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2021
  • de: Floria [10.12.21]

La O┼čanu, m├óncare ardeleneasc─â ├«n Centrul Istoric al Craiovei

Pentru c─âl─âtorii afla┼úi ├«n treac─ât prin Craiova, cu afaceri sau la plimbare, Centrul Istoric al ora┼čului este o vertitabil─â atrac┼úie turistic─â. Poate doar Parcul Romanescu, pentru amatorii de plimb─âri ├«n natur─â ori Stadionul Ion Oblemenco, pentru microbi┼čti, ar putea s─â-i fac─â, oarecum, concuren┼ú─â! Chiar dac─â mai este destul de lucru, Craiova se poate l─âuda cu cel mai frumos Centru Istoric din sudul ┼ú─ârii, reabilitat ├«n ultimii ani cu fonduri europene. Ma┼činile nu [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Muzeele Craiovei
  • SEPTEMBRIE, 2021
  • de: Floria [05.12.21]
  • RECOMAND─é

La Casa B─âniei, r─âscolind printre amintiri...

La ├«nceputul lunii septembrie am ajuns din nou la Craiova, invita┼úi la o nunt─â, de dou─â ori am├ónat─â ┼či ├«n final s─ârb─âtorit─â la un restaurant frumu┼čel de pe malul lacului Preajba din comuna doljean─â Malu Mare. Pentru c─â petrecerea s-a terminat repede, duminic─â diminea┼úa ne-am trezit odihni┼úi ┼či cu dorin┼úa de plimbare prin ora┼čul sc─âldat ├«n lumina bl├ónd─â a primelor zile de toamn─â. Fiind caza┼úi ├«n plin centru vechi al Craiovei, ne-am ├«nceput diminea┼úa de duminic─â cu [...] ÔÇö vezi review [+62 poze]
The Arlington Boutique Hotel 4
  • OCTOMBRIE, 2021
  • de: Dan&Ema [21.10.21]

The Arlington - un hotel unde te simti foarte bine

O cautare rapida pe AFA si booking m-a condus sa rezerv o cazare la The Arlington Hotel din Craiova. Postarea @Floriei (vezi impresii) care alege cazari de calitate si feedbackul postat aici dar si nota suprema acordata, au fost pentru mine decisive in alegere. Este un hotel situat la mai putin de 1 km de centru, intr-o zona linistita. Exceleaza prin aerul ÔÇťboierescÔÇŁ cum l-a definit colega noastra de pe sait. Si pe afara si pe dinauntru este wow, admiri fiecare coltisor, pozele [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]

Oribil

Dup─â 7 ore de condus am oprit sa m├ónc─âm... ne am orientat sa vedem unde putem achita cu voucher de vacan╚Ť─â... am ajuns la Carul din stele. Cum am studiat meniul ni s a spus ca nu au tot ce scrie acolo... am comandat trei ciorbite f─âr─â nici un gust... ╚Öi un platou ╚Ť─âr─ânesc din care se scurgea uleiul pe fa╚Ť─â de masa, erau pur ╚Öi simplu ├«mbibate ├«n ulei, lipiile reci... nu am m├óncat nimic. La sf├ór╚Öit c├ónd sa achitam ne au anun╚Ťat ca nu putem cu voucher... trebuia sa [...] ÔÇö vezi review
Descoper─â Craiova
  • IULIE, 2020
  • de: Floria [07.04.21]

Culorile verii în Grădina Botanică "Alexandru Buia" din Craiova

Am vizitat Gr─âdina Botanic─â din Craiova vara trecut─â, ├«ntr-o diminea┼ú─â noroas─â de iulie, la ├«ndemnul fiului meu care ┼čtie c├ót de mult iubesc florile! Majoritatea turi┼čtilor care ajung la Craiova se ├«ndreapt─â spre Parcul Romanescu, Centrul Vechi sau stadionul "Ion Oblemenco", ceva mai pu┼úini spre muzeele ┼či vechile biserici ale ora┼čului... Gr─âdina Botanic─â "Alexandru Buia", ├«ndr─âgit─â de localnici, pare a fi ocolit─â de turi┼čtii afla┼úi ├«n treac─ât prin ora┼č. Recunosc, [...] ÔÇö vezi review [+37 poze]
The Arlington Boutique Hotel 4
  • IULIE, 2020
  • de: Floria [13.03.21]
  • RECOMAND─é

Oaspeţi la un hotel boieresc cu nume englezesc

De-a lungul timpului, am fost de mai multe ori la Craiova. Cu ocazia nun┼úilor din neamul meu numeros de olteni harnici ┼či petrec─âre┼úi. Fusei la Craiova, m├óncai, b─âui, chiuii ┼či cheltuii o gr─âmad─â de parale dar nu v─âzui nimic din ora┼čul ─âsta frumos cu care se m├óndresc, pe bun─â dreptate, oltenii! Umblai eu prin toat─â ┼úara, ba ┼či prin str─ân─ât─â┼úuri dar nu m─â plimbai prin Parcul Romanescu, nu admirai S─ârutul lui Br├óncu┼či la Muzeul de Art─â "Jean Mihail", nu mirosii florile [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
  • MARTIE, 2021
  • de: ux118901 [07.03.21]
  • NURECOMAND─é

Dezam─âgire

Am fost ├«mpreun─â cu ni╚Öte prieteni sa manacm la Epoca intr-o seara. Am ales din menu Pa╚Öte cu pui la cuptor, aripioare la cuptor ╚Öi peste balon. Fa o concluzie generala as putea spune ├ža au fost bani arunca╚Ťi pe fereastra ├«n zadar. De multe ori am macat la Mall mai bine ╚Öi mai ieftin dec├ót aici. C├ónd spui " paste cu pui la cuptor te g├ónde╚Öti ca e totul la cuptor nu? Ei bine surpriza. ├Än " dish"-ul respectiv erau pastele separat, aruncate acolo l├óng─â 3 bucatele c├ót degetul [...] ÔÇö vezi review
Biserici, mănăstiri în Craiova și împrejurimi
  • IULIE, 2019
  • de: iulianic [16.12.20]

La M─ân─âstirea Jitianu

La M─ân─âstirea Jitianu am ajuns prima oar─â de Rusalii - ÔÇ×Pogor├órea Sf├óntului DuhÔÇŁ - una dintre cele mai importante s─ârb─âtori cre╚Ötine. Nu a fost ceva planificat, dar afl├óndu-ne ├«n preajma Craiovei ne-am zis c─â a sosit momentul s─â mai vizit─âm ╚Öi alte locuri dec├ót cele at├ót de cunoscute nou─â. A╚Öa am descoperit M─ân─âstirea Co╚Öuna - Bucov─â╚Ťul Vechi aflat─â la periferia ora╚Öului, ├«n cartierul Mofleni. C├ónd am ajuns la M─ân─âstirea Jitianu era trecut de amiaz─â, slujba se [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre