Vacan╚Ťa ├«n CRAIOVA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 10]

Descoper─â Craiova
  • IULIE, 2020
  • de: Floria [07.04.21]

Culorile verii în Grădina Botanică "Alexandru Buia" din Craiova

Am vizitat Gr─âdina Botanic─â din Craiova vara trecut─â, ├«ntr-o diminea┼ú─â noroas─â de iulie, la ├«ndemnul fiului meu care ┼čtie c├ót de mult iubesc florile! Majoritatea turi┼čtilor care ajung la Craiova se ├«ndreapt─â spre Parcul Romanescu, Centrul Vechi sau stadionul "Ion Oblemenco", ceva mai pu┼úini spre muzeele ┼či vechile biserici ale ora┼čului... Gr─âdina Botanic─â "Alexandru Buia", ├«ndr─âgit─â de localnici, pare a fi ocolit─â de turi┼čtii afla┼úi ├«n treac─ât prin ora┼č. Recunosc, [...] ÔÇö vezi review [+37 poze]
The Arlington Boutique Hotel 4
  • IULIE, 2020
  • de: Floria [13.03.21]
  • RECOMAND─é

Oaspeţi la un hotel boieresc cu nume englezesc

De-a lungul timpului, am fost de mai multe ori la Craiova. Cu ocazia nun┼úilor din neamul meu numeros de olteni harnici ┼či petrec─âre┼úi. Fusei la Craiova, m├óncai, b─âui, chiuii ┼či cheltuii o gr─âmad─â de parale dar nu v─âzui nimic din ora┼čul ─âsta frumos cu care se m├óndresc, pe bun─â dreptate, oltenii! Umblai eu prin toat─â ┼úara, ba ┼či prin str─ân─ât─â┼úuri dar nu m─â plimbai prin Parcul Romanescu, nu admirai S─ârutul lui Br├óncu┼či la Muzeul de Art─â "Jean Mihail", nu mirosii florile [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
  • MARTIE, 2021
  • de: ux118901 [07.03.21]
  • NURECOMAND─é

Dezam─âgire

Am fost ├«mpreun─â cu ni╚Öte prieteni sa manacm la Epoca intr-o seara. Am ales din menu Pa╚Öte cu pui la cuptor, aripioare la cuptor ╚Öi peste balon. Fa o concluzie generala as putea spune ├ža au fost bani arunca╚Ťi pe fereastra ├«n zadar. De multe ori am macat la Mall mai bine ╚Öi mai ieftin dec├ót aici. C├ónd spui " paste cu pui la cuptor te g├ónde╚Öti ca e totul la cuptor nu? Ei bine surpriza. ├Än " dish"-ul respectiv erau pastele separat, aruncate acolo l├óng─â 3 bucatele c├ót degetul [...] ÔÇö vezi review
Biserici, mănăstiri în Craiova și împrejurimi
  • IULIE, 2019
  • de: iulianic [16.12.20]

La M─ân─âstirea Jitianu

La M─ân─âstirea Jitianu am ajuns prima oar─â de Rusalii - ÔÇ×Pogor├órea Sf├óntului DuhÔÇŁ - una dintre cele mai importante s─ârb─âtori cre╚Ötine. Nu a fost ceva planificat, dar afl├óndu-ne ├«n preajma Craiovei ne-am zis c─â a sosit momentul s─â mai vizit─âm ╚Öi alte locuri dec├ót cele at├ót de cunoscute nou─â. A╚Öa am descoperit M─ân─âstirea Co╚Öuna - Bucov─â╚Ťul Vechi aflat─â la periferia ora╚Öului, ├«n cartierul Mofleni. C├ónd am ajuns la M─ân─âstirea Jitianu era trecut de amiaz─â, slujba se [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
Biserici, mănăstiri în Craiova și împrejurimi
  • IULIE, 2019
  • de: iulianic [15.12.20]
  • RECOMAND─é

M─ân─âstirea Co╚Öuna sau M─ân─âstirea Bucov─â╚Ťul Vechi?

Cred c─â deja s-a observat c─â din mul╚Ťimea de sfinte l─âca╚Öuri rom├óne╚Öti am o atrac╚Ťie deosebit─â pentru cele foarte vechi, cu o ad├ónc─â istorie ├«n spate. Dintre acestea, nu toate au avut norocul s─â d─âinuie ├«n lunga perindare a anilor. Vicisitudinile naturii, r─âzboaiele, trecerea timpului, lipsa de fonduri, uneori nep─âsarea oamenilor, toate ╚Öi-au pus amprenta ├«ntr-un fel sau altul pe aceste construc╚Ťii istorice. Despre M─ân─âstirea Co╚Öuna aflasem dintr-un material documentar [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Ramada Plaza Hotel 4
  • OCTOMBRIE, 2020
  • de: Dan&Ema [10.11.20]

De la Jiul comunist la Ramada Plaza capitalista

Cunoasteti Hotel Jiul din Craiova? Nu il mai cautati. Astazi nu mai exista. A fost hotelul emblema al Craiovei in vremurile comuniste si postcomuniste. Un hotel bun la acea vreme la noi in tara. In capitalismul romanesc craiovean, Hotel Jiul s-a transformat in Hotel Ramada Plaza. Este exact precum transformarea generala de la socialism la capitalism. Sunt atatea clase diferenta, ca abia asa realizez cat de gri a fost trecutul nostru, daca pe vremuri Jiul mi se parea tare de tot. [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]

Restaurant Galaxy - r─âsf─â╚Ť in pandemie

Din nou in Craiova, iubita mea Craiov─â! Tot in trecere, dar ne-am facut timp de un pranz la un restaurant. Am ales cu grija privind pozele postate pe diverse site-uri... Restaurantul Galaxy. Situat pe B-dul Gheorghe Chi╚Ťu 66, restaurantul ofera parcare clientilor si este deschis pana la ora 1:00. Din parcare, urcand cateva trepte, ne-a intampinat o terasa incapatoare, acoperit─â, care parea ca oricare alta. Frumosul acestui restaurant se gaseste in spatele imobilului, unde te intampina o [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
  • FEBRUARIE, 2020
  • de: Dan&Ema [23.02.20]

The Temple Bar and Cook House

Asa se numeste locatia de papat si baut din Craiova, pe care vreau sa v-o prezint aici, la recomandarea oamenilor locului, cunostintele mele craiovene. Pe scurt localnicii ii spun ÔÇťLa TempleÔÇŁ. Se gaseste pe strada Brazda lui Novac 77B - 77D, Craiova, cod 200690, Rom├ónia. In zona nordica a orasului, catre calea ferata. Este deschis zilnic intre orele 9 ÔÇô 24. In afara recomandarilor craiovenilor, pe google am vazut ca avea o nota de 4,2 din 5 din peste 100 de recenzii, iar pe alta [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]
  • IANUARIE, 2020
  • de: nrs [15.01.20]

Hai la masa!

Pana acum cateva luni eram intre cei ce nu scriau despre locuri unde se mananca bine, intretimp mi-am schimbat optica si consider ca sunt foarte utile aceste articole. In plus am gasit un local care mie mi-a intrat la suflet, culmea desi trec des pe langa el l-am ignorant complet pana acum. Probabil a avut dreptate Dana2008 cand a spus ca obisnuinta ne face sa mergem in locuri cunoscute. Sa incepem cu adresa: Strada Alexandru Macedonski, nr. 1, Craiova Telefon: 0771 732 230. E vorba de [...] ÔÇö vezi review [+10 poze]
La Rocca Boutique Hotel 4
  • DECEMBRIE, 2019
  • de: Dan&Ema [04.12.19]

La Rocca Boutique Hotel

Adresa Strada Pelendava 39, cod 200204, Craiova, jud. Dolj. Se gaseste in giratoriul cel mare de la iesirea din Craiova spre Drobeta Turnu Severin, unde este si un capat important de linii de tramvaie si o mare benzinarie, in apropierea Parcului Craiovita si a Hanului Craiovita. Parcare Hotelul fiind situat in intersectia amintita are o latura pe strada Pelendava si una pe Calea Severinului sau mai bine zis este in intersectie, pe colt. Se parcheaza pe mai multe locuri amenajate pe [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM