Vacan╚Ťa ├«n CORABIA [OT] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 6]
Cetatea Sucidava
  • de: iulianic [28.04.18]

Cetatea Sucidava - Corabia

Anul trecut, ├«n septembrie, c├ónd am petrecut Un weekend la Corabia am vizitat ╚Öi Cetatea Sucidava amplasat─â pe malul Dun─ârii, ├«n cartierul Celei - fostul sat cu acela╚Öi nume alipit ora╚Öului. Hot─âr├ósem s─â nu scriu nimic despre acest obiectiv dat fiind c─â @tata123 o f─âcuse at├ót de bine ╚Öi de documentat mai ├«naintea mea. De fapt articolul lui a fost pentru mine, atunci, un adev─ârat ghid. Mai mult dec├ót at├ót, ├«n discu╚Ťiile noastre cu custodele obiectivului, eu am men╚Ťionat [...] ÔÇö vezi review [+50 poze]
O zi în Corabia
  • de: iulianic [04.02.18]

Un weekend la Corabia

Vara trecut─â ne propuseser─âm ca - ├«n scurte incursiuni - s─â vizit─âm ora╚Öele de la Dun─âre. Dar pentru c─â vara nu este at├ót de lung─â pe c├ót am dori noi ╚Öi nici timpul nostru de plimb─âri nu este at├ót de dilatat, am reu╚Öit s─â ajungem doar la Br─âila, Gala╚Ťi, Olteni╚Ťa, Zimnicea, Turnu M─âgurele ╚Öi Corabia. Pentru celelalte, de╚Öi ├«n parte le-am mai v─âzut, vom planifica timp ├«n viitor. Mai mic sau mai mare, fiecare dintre aceste ora╚Öe dun─ârene are c├óte ceva de ar─âtat celui [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
Unde mâncăm în Corabia?
  • de: iulianic [05.09.17]

Faleza Dunării - o masă de pește la Corabia

Am spus ├«n repetate r├ónduri c─â atunci c├ónd m─â aflu pe malul Dun─ârii nu vreau s─â m─ân├ónc altceva dec├ót pe╚Öte. ╚śtiind c─â nu toat─â lumea agreaz─â pe╚Ötele, descriind loca╚Ťiile ├«n care am luat masa ├«n weekend-ul trecut (2-3 septembrie 2017), voi face referire ╚Öi la specialit─â╚Ťile care ne-au fost servite, dar nu voi insista prea mult asupra lor. Dat fiind c─â sunt loca╚Ťii despre care nu s-a mai scris pe AmFostAcolo, dar care merit─â s─â fie cunoscute, subliniind c─â se poate [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Pericle Hostel 3
  • de: iulianic [04.09.17]

Hostel Pericle 3* - Corabia

Dac─â ├«n urm─â cu o s─âpt─âm├ón─â Zimnicea ne dezam─âgise profund cel pu╚Ťin ├«n privin╚Ťa caz─ârii (vezi La Zimnicea, ├«n cel mai sudic punct al Rom├óniei sec╚Ťiunea "Despre cazarea la Zimnicea") f─âc├óndu-ne s─â ne ├«ntrerupem weekend-ul ╚Öi s─â ne ├«ntoarcem la Bucure╚Öti pentru noapte, la explorarea ora╚Öelor de la Dun─âre nu am renun╚Ťat. A╚Öadar, pentru weekend-ul care urma am f─âcut noi cercet─âri pe internet, am reconsiderat obiective, priorit─â╚Ťi, mai pe scurt ne-am f─âcut alte [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
O zi în Corabia

Scurt─â plimbare prin ÔÇ×ora╚Öul teilorÔÇŁ - Corabia

Ora╚Öele dun─ârene, mai ales cele din Oltenia, sunt destul de pu╚Ťin prezentate pe sait, ele neav├ónd un poten╚Ťial turistic foarte ridicat. Cu toate acestea multe localit─â╚Ťi din ╚Ťar─â au un trecut istoric, beneficiaz─â de prezen╚Ťa unor cl─âdiri vechi, ascund pove╚Öti ╚Öi legende interesante. Dup─â ce ├«n iarna anului trecut am poposit ├«n ora╚Öul Turnu M─âgurele (vezi impresii), ├«n aceast─â prim─âvar─â am f─âcut o incursiune la Cetatea Sucidava (vezi impresii) prilej de a m─â plimba [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Cetatea Sucidava

Ler ├Ämp─ârat, Podul de aram─â ╚Öi F├ónt├óna secret─â ÔÇô Cetatea Sucidava

Leru ├Ämp─ârate, tu iube┼čti o scit─â Dulce ca un vis. C├ónd se face sear─â, la Istru mare C─âtre Olt te duci, Ca s─â ┼čtergi de lacrimi, cu o s─ârutare, Ochii ei cei dulci. Afl─â c─â odat─â, Soarele pe cale De te va g─âsi, ├Äntr-o rou─â dulce, ca zilele tale, Te va potopi. (Dimitrie Bolintineanu ÔÇô ÔÇ×Domnul de Rou─âÔÇŁ) Legend─â sau Adev─âr? ├Än vremuri vechi, a c─âror pove╚Öti se p─âstreaz─â doar ├«n vorbele dep─ânate de b─âtr├óni, povestiri transmise din genera╚Ťie [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM