Vacan╚Ťa ├«n HOREZU / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 16]

Afișate impresii [1 - 10]
  • IUNIE, 2022
  • de: zapacitu [08.08.22]
  • RECOMAND─é

Oltenia de sub munte - magia energiilor ren─âscute pe tiroliene ╚Öi trovan╚Ťi

C├ónd ora╚Öul se pr─âv─âle╚Öte sufocant peste noi 5 zile pe s─âpt─âm├ón─â, iar energia juvenil─â d─â-n clocot, c─âut─âm evadarea spre orizonturi nu prea ├«ndep─ârtate, care s─â ne ├«ncarce bateriile ╚Öi, tot odat─â, s─â ne consume negativismele acumulate la nivel de celul─â ╚Öi individ. Avem ╚Öansa de a ne g─âsi ├«n apropierea unor locuri care r─âspund cerin╚Ťelor or─â╚Öeanului agasat. Bun─âoar─â, alegem ca la finalul s─âpt─âm├ónii, s─â fugim ├«ntr-o escapad─â de o zi, fie ├«n Ol─âne╚Öti [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Muzeul Trovantilor [Costești]

Trovan╚Ťi

Trovan╚Ťi sunt ├«n mai multe locuri din Rom├ónia. Cei mai cunoscu╚Ťi sunt cei de la Coste╚Öti, V├ólcea dar ╚Öi cei din Buz─âu, cu dou─â loca╚Ťii: Ulmet ╚Öi Dealul C─âm─âru╚Ťei. Se mai g─âsesc ╚Öi pe Dealul Feleacului din Cluj. ├Än V├ólcea sunt r─âsp├óndi╚Ťi pe l├óng─â un afloriment ce arat─â c─â o p├ólnie. E o rupere de pant─â ├«n argil─â g─âlbuie ╚Öi la eroziune se tot las─â la vale cantit─â╚Ťi argiloase, fie cu ploaia, fie gravita╚Ťional. Trovan╚Ťii apar din r├ópa g─âlbuie, argiloas─â, se [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
Pensiunea Conacul lui Maldăr [Maldărești, VL] 4
  • DECEMBRIE, 2021
  • de: k-lator [06.04.22]

Conacul lui Mald─âr ÔÇô r─âsf─â╚Ť boieresc

De╚Öi trebuia s─â consum─âm un voucher primit pentru o aniversare ├«n octombrie trecut, din tot felul de motive care nu au depins doar de noi, am ajuns ├«n acest loc pe la ├«nceputul lui decembrie, dup─â ce am am├ónat de dou─â ori rezerv─ârile. Ne-am bucurat c─â am reu╚Öit totu╚Öi s─â c─âlc─âm pragul acestei propriet─â╚Ťi ╚Öi m─ârturisesc, experien╚Ťa este una de povestit. Conacul lui Mald─âr Sat M─âld─âre╚Öti, Jud. V├ólcea Pe drumul DC 65C website: https://conaculmaldar.ro/ Mai [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
Pensiunea Andra's House 4

Minivacan╚Ť─â ratat─â la o pensiune de doi bani

Pensiune de doi bani! A fost cea mai dezam─âgitoare loca╚Ťie pe care am ales-o vreodat─â. Pensiunea nu este nici pe departe cea din descriere, cura╚Ťenia las─â de dorit, zona de spa este ne├«ngrijit─â ╚Öi se pl─âte╚Öte separat, apa de la du╚Ö nu se poate folosi din cauza mirosului de fier (este oribil─â!!!), am fost supraveghe╚Ťi ├«n permanen╚Ť─â, totul este o minciun─â ╚Öi ipocrizie!!! Proprietarul este ahtiat dup─â c├ó╚Ötig, dup─â 4 nop╚Ťi petrecute aici ne-am trezit cu nota de [...] ÔÇö vezi review
  • NOIEMBRIE, 2021
  • de: Ete2021 [03.12.21]

Ingrozitor. De evitat!!!

Buna ziua Experienta mea la aceasta locatie nu a fost, din pacate, cea mai frumoasa. Camera, desi spatioasa, si mobilata acceptabil, curatenia lipsea cu desavarsire. Apa greu de utilizat datorita faptului ca prezenta un miros respingator, asemeni celei din zonele termale, folosita pt cura/tratamente. Caldura in camera- doar noaptea, ziua miscare daca vrei sa te incalzesti!! In general, in aceasta perioada prin aceasta zona nu ai prea multe optiuni de petrecere a timpului... Insa, [...] ÔÇö vezi review
  • NOIEMBRIE, 2021
  • de: ux123065 [02.12.21]
  • NURECOMAND─é

Cea mai oribila minivacanta!!!

Cea mai proasta alegere ever!!! Am ales aceasta cazare pt o reuniune cu prietenii, insa a fost o maaare greseala!! Proprietarul, un om extrem de morocanos, ne urmarea non stop, era deranjat de faptul ca tineam lumina aprinsa, ca ii consumam apa, lemnele... etc Noaptea destul de frig... ziua caldura nu exista, apa infecta!!! Nu te puteai spala, in primul rand pt ca avea un miros pregnant, efectiv ramanea mirosul de m├ól, de coclit pe maini, amestecat cu un clor care te facea sa vomiti si in [...] ÔÇö vezi review
  • de: iulianic [03.10.21]

O plimbare în orașul Horezu

"Aici suntem ├«n mijlocul jude╚Ťului V├ólcea, podoaba m├óndrei Oltenii ╚Öi unul dintre cele mai frumoase ╚Ťinuturi ale ╚Ť─ârii" - spunea Alexandru Vlahu╚Ť─â despre Horezu, ├«n "Rom├ónia pitoreasc─â". Ora╚Öul Horezu a preluat numele unui sat aflat peste deal, pe valea r├óului Romanii de Jos, sat atestat documentar ├«ntr-un hrisov emis de domnitorul Vlad C─âlug─ârul ├«n 1487, ├«n care - la 1690 - voievodul martir Constantin Br├óncoveanu a ├«n─âl╚Ťat M─ân─âstirea Hurezi cea mai important─â [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
Mănăstirea Hurezi [Românii de Sus]
  • de: iulianic [29.09.21]

La M─ân─âstirea Hurezi, din nou

La M─ân─âstirea Hurezi (M─ân─âstirea Horezu, cum o mai g─âsim men╚Ťionat─â prin unele scrieri), cea mai important─â ctitorie religioas─â a voievodului martir Constantin Br├óncoveanu, ├«n─âl╚Ťat─â ├«n perioada 1690-1693, sintez─â a artei arhitecturale rom├óne╚Öti din acea vreme, am fost de mai multe ori. ├Än peregrin─ârile noastre din aceast─â var─â, poposind o zi la Horezu - renumit centru al ceramicii artizanale din Rom├ónia - nu se putea s─â nu ne abatem c├ó╚Ťiva kilometri p├ón─â ├«n satul [...] ÔÇö vezi review [+50 poze]
  • de: iulianic [26.09.21]

Biserica veche din Măldărești

C├ónd spui M─âld─âre╚Öti, spui de fapt Complexul Muzeal M─âld─âre╚Öti entitate care include Culele Greceanu ╚Öi Duca, precum ╚Öi Casa memorial─â "I. Gh. Duca" aflate ├«n localitate. S-a scris ╚Öi se va mai scrie mult despre aceste trei obiective istorice, at├ót de importante ├«n peisajul cultural rom├ónesc. Dar, vizit├ónd Complexul Muzeal M─âld─âre╚Öti, oare cine nu a remarcat - nu departe, la strad─â, cam ascuns─â de arborii seculari - o biseric─â veche, destul de afectat─â de trecerea [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
Culele boierești de la Măldărești [Vâlcea]
  • de: iulianic [23.09.21]

Complexul Muzeal Măldărești

Nu v─âzusem niciodat─â o cul─â ╚Öi tr─âiam cu teama c─â nici nu voi vedea vreodat─â. Citisem c─â - una c├óte una - aceste vechi ╚Öi originale construc╚Ťii se n─âruie ╚Öi dispar sau sunt revendicate de urma╚Öii fo╚Ötilor proprietari exist├ónd riscul ca ace╚Ötia s─â le schimbe destina╚Ťia. La M─âld─âre╚Öti, comun─â v├ólcean─â situat─â la aprox. 4 km distan╚Ť─â de Horezu, p─âstr├ónd ╚Öi duc├ónd mai departe legenda c─âpitanului Tudor Mald─âr din oastea lui Mihai Viteazul, sunt c├óteva obiective [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre