#LA PAS PRIN DALMAȚIA, DALMAȚIA - impresii, păreri, recomandări

Afișate impresii [1 - 7]
  • IUNIE, 2018
  • de: Aurici [29.10.18]

De la Dubrovnik spre casă, cu escală la Split și Zadar

Vacan╚Ťa ├«n Croa╚Ťia nu s-a terminat odat─â cu Zaton pentru c─â ├«n drumul spre cas─â am rezervat 2 nop╚Ťi, tot ├«n Croa╚Ťia, la Grabovac, l├óng─â Plitvice, ca s─â vedem ╚Öi noi minun─â╚Ťia de parc na╚Ťional. Dar pentru c─â de la Zaton p├ón─â la Grabovac aveam undeva sub 450 de km ╚Öi o zi ├«ntreag─â la dispozi╚Ťie, ne-am g├óndit c─â un check-in ├«ntre 20 ╚Öi 22 (de comun acord cu gazda de la Grabovac), ne-ar permite s─â avem ├«ntre 11 ╚Öi 13 ore la dispozi╚Ťie, iar cu drumul ar fi trebuit [...] ÔÇö vezi review [+51 poze]
  • APRILIE, 2017
  • de: GIN2015* [01.07.17]

O excursie de prim─âvar─â pe Coasta Dalma╚Ťiei- partea a II-a

Makarska Dup─â cele dou─â zile minunate petrecute la Split ne-am continuat drumul spre Dubrovnik. Acesta a devenit ╚Öi mai spectaculos, pentru c─â mun╚Ťii sunt ceva mai ├«nal╚Ťi (versan╚Ťii dinspre mare) roca devine gri- v├ón─ât─â, meandrele ╚Öoselei nu mai contenesc, marea te ├«nso╚Ťe╚Öte permanent, ├«ntrerupt─â ici ╚Öi colo de spin─ârile insulelor. Or─â╚Öelul de numai 13000 de locuitori, Makarska, are tot ce trebuie ca s─â te ├«nc├ónte: muntele Biokovo (╚Öi ce munte!) pe care, am [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
  • APRILIE, 2017
  • de: GIN2015* [22.06.17]

O excursie de prim─âvar─â pe Coasta Dalma╚Ťiei - partea I

O excursie la sf├ór╚Öit de aprilie a. c., ├«n Croa╚Ťia, pl─ânuit─â cu multe luni ├«nainte, ne-a dat posibilitatea s─â parcurgem aproape 1000 km pe una dintre cele mai frumoase coaste maritime din Europa. Dup─â ce ne-am "r─âcorit " din plin ├«n Ungaria, cu z─âpada ap─ârut─â pe nepus─â mas─â, iat─â-ne ajun╚Öi la Rijeka, cel mai mare port comercial croat, situat ├«n Golful Kvarner. Dup─â plimbarea de diminea╚Ť─â am pornit c─âtre Split, unde urma s─â st─âm dou─â zile, de unde am mers mai [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
  • IUNIE, 2017
  • de: Bughy82 [21.06.17]
  • RECOMAND─é

O saptamana in Dalmatia si imprejurimi

Bine v-am regasit dragi prieteni! Anul acesta am ales ca si destinatie pentru prima vacanta statiunea Brela din Croatia. Initial ne-am dorit sa vizitam Lido di Jesolo si totodata Venetia, dar dupa mai multe cautari pe net, ne-am razgandit si am decis sa alegem Makarsa Riviera. Am folosit si o camera GoPro. Imi cer scuze pentru calitatea editarii, e prima oara cand fac un film. Sper macar ca a iesit decent. Filmul se poate vedea aici: https://youtu.be/T5N5YSGbuYE Brela face parte din [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
  • IULIE, 2015
  • de: crismis [27.09.15]
  • RECOMAND─é

Trei perle ale litoralului dalmat

Sibenik Scurta ├«ntrevedere pe care ne-a acordat-o Sibenikul nu a┼č putea s-o ├«ncadrez nicidecum la capitolul ÔÇ×turism culturalÔÇŁ. Nici n-am avut inten┼úia; ┼či intervalul de timp, dar ┼či temperatura ambiental─â ne erau potrivnice. ┼×i ├«n plus, Tati chiar nu se sim┼úea prea bine dup─â ce colindaser─âm toat─â diminea┼úa prin Parcul Na┼úional Krka. Dup─â ce am l─âsat ma┼čina ├«ntr-o parcare cu plat─â l├óng─â port (din acelea cu sistem civilizat de plat─â, adic─â iei un cupon la intrare, se [...] ÔÇö vezi review [+110 poze]

Circuit in frumoasa Dalmatie - Dubrovnik, Makarska, Split, Venetia

Dragii mei, Vreau sa va impartasesc cate ceva din frumoasa vacanta petrecuta in Croatia, care abia s-a terminat. Ca idee generala, a fost incredibil! 12 zile. Am plecat pe 10 iunie si ne-am intors pe 21 iunie. Traseul: Bucuresti-Belgrad-Croatia (litoral - 6 zile in Makarska si 2 pe insula Krk), Venetia (2 zile), Ljubliana (o zi) - Bucuresti. Cu masina personala. Cazare rezervata din Bucuresti am avut la Belgrad o noapte, Baska Voda, langa Makarska, 5 nopti, Mestre langa Venetia 2 nopti si [...] ÔÇö vezi review
  • AUGUST, 2011
  • de: felix [02.07.13]

Croatia: Vodice si Orebic

Nu am mai postat in urma cu 2 ani comentarii despre Croatia pt a nu parea plictisitoare, dar am stat putin in Vodice, statiune pt toate varstele, nu ne-a placut f mult, dar a fost o destinatie ideala pt a ajunge usor la parcurile nationale Krka si Kornati si pt a vizita Zadar si Sibenik. Plaja nu am facut extraordinar pt ca nu ne placea ca plajele erau pline de varstnici, dar am dansat pe rupte in cluburi de noapte, inclusiv pe muzica Alexandrei Stan si a lui Dan Balan, souvenir-urile au fost [...] ÔÇö vezi review [+49 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

pagină generată în 0.0987420082092 sec