Vacan╚Ťa ├«n MAKARSKA-TUCEPI / CROA╚ÜIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
Bluesun Hotel Neptun [Tucepi] 3
  • IUNIE, 2021
  • de: LV [21.07.21]
  • RECOMAND─é

Sejur la Bluesun Hotel Neptun, Tucepi

Dupa o documentare atenta pe internet, fiind pentru noi prima vizita in Croatia, am decis sa ne orientam asupra unui lant hotelier cunoscut, Bluesun, care detine hoteluri in mai multe statiuni de pe Coasta Dalmata. Avand in vedere ca aveam cu noi un copil de 2 anisori am ales Bluesun Hotel Neptun din Tucepi, un hotel cu all inclusive, situat pe plaj─â. Pot spune ca am facut o alegere foarte bun─â, hotelul indeplinind majoritatea criteriilor noastre. Amplasarea acestuia este ideala. In [...] ÔÇö vezi review [+15 poze]
Vacan╚Ť─â ├«n Tucepi
  • IUNIE, 2021
  • de: LV [04.07.21]
  • RECOMAND─é

Croatia, o surpriz─â frumoas─â

Dupa o asteptare de 1 an, am reusit in sfarsit sa ajungem in mult dorita vacanta in Croatia. Ar fi trebuit sa mergem anul trecut dar pandemia ne-a dat planurile peste cap si asa am ales o vacanta mai aproape, la vecinii bulgari. Dupa o documentare am─ânun╚Ťit─â am ales statiunea Tucepi, cu cazare la Bluesun Hotel Neptun. Anul trecut rezervasem un alt hotel din cadrul aceluia╚Öi lant hotelier dar in Brela. Acum dupa ce am vizitat si Brela, am realizat ca am luat decizia corecta. Tucepi fiind [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Villa Oscar (Put Moce 32) 3

Villa Oscar - gazde de 5 stele

Salutare tuturor! Cum nu am g─âsit alte ecouri despre villa Oscar aici pe site, consider c─â merit─â ni╚Öte cuvinte de laud─â ├«n r├óndurile ce urmeaz─â. Pentru c─â se g─âsesc dou─â unit─â╚Ťi cu aceea╚Öi denumire ├«n Makarska, men╚Ťionez c─â unitatea despre care vorbesc este cea situat─â la adresa Put Mo─Źe 32,21300. Localizare: Chiar ├«n or─â╚Öelul Makarska, dar a╚Öezat─â pe o colin─â, astfel av├ónd o vedere superb─â asupra ora╚Öului ╚Öi implicit spre mare. Drumul de acces [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]

Riviera Makarska - să vezi și să nu crezi

Salutare tuturor! S-ar putea ca acest review s─â fie unul lung, iar pentru cei care doresc varianta scurt─â ata╚Öez link-ul rezumatului video de pe youtube. Un like acolo m-ar ├«ncuraja :). youtube Transport: Am plecat cu ma╚Öina personal─â pe traseul Oradea - Budapesta - Zagreb - Zadar - Makarska. La plecare am ales s─â cobor├óm de pe autostrad─â l├óng─â Zadar, ├«n favoarea drumului na╚Ťional de pe coast─â, pentru a admira peisajele si pentru a alunga monotonia de pe [...] ÔÇö vezi review [+59 poze]
Unde mâncăm în Makarska?

Il Golfo din Makarska, ├«nc├ónt─âtor, cu pre╚Ťuri bune

Adresa: Put Cvitacke, 21300, Makarska, adic─â pe plaj─â, ├«n golful din fa╚Ťa hotelului Dalmacija - vezi impresii Program: zilnic ├«ntre orele 8-24 Acolo f─âceam ╚Öi plaj─â, acest restaurant dispune de o teras─â superb─â, are ╚Öi o limb─â de ponton (care devine teras─â pentru cin─â), scaunele ╚Öi mesele sunt din imita╚Ťie de ratan, foarte confortabile. Meniul este bogat, mediteranean ╚Öi european, la mare c─âutare e carnea de ton la gr─âtar. Personalul e t├ón─âr, amabil, z├ómb─âre╚Ť, [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Unde mâncăm în Makarska?

Lavand─â, pre╚Ťuri cu stropi de Adriatic─â

Adresa: Doctor Franje Tudmana 15A, Makarska 21300 A╚Öezat pe pietrele din Makarska, impresioneaz─â prin elegan╚Ť─â ╚Öi bun gust. Ar─âta impecabil din punctul meu de vedere, mesele ╚Öi scaunele sunt din imita╚Ťie de ratan, fe╚Ťele de mas─â aveau e╚Öarfe maronii. Sub pini, cu marea la picioare, ├«ntr-o atmosfer─â cald─â, Lavander a fost alegerea domnului C. Eu c─âutam altceva, un renumit restaurant Don Antonio prin buricul ora╚Öului, mai aproape de munte. Dar ne-am pro╚Ť─âpit la malul [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
Descoper─â Makarska ┼či muntele Biokovo

Vepric, un loc pentru rug─âciuni ╚Öi dorin╚Ťe

Vepric e unul dintre locurile pe care am dorit s─â le v─âd ├«n Croa╚Ťia, m-a atras numele ╚Öi am citit un pic despre. Cu religia nu prea le am :), cu descrieri de locuri sfinte nu, dar voi face un efort ╚Öi v─â voi povesti despre acest loc ├«ncastrat ├«n Biokovo, contopit cu natura. Sanctuarul Lourdes e ├«n Fran╚Ťa, ╚Ťar─â ├«nc─â ocolit─â de mine. La Vepric e o copie a sanctuarului din Fran╚Ťa, e mult mai mic dar mie mi s-a p─ârut foarte mare totul. Sanctuarul din Vepric e la c├ó╚Ťiva km de [...] ÔÇö vezi review [+56 poze]
Descoper─â Makarska ┼či muntele Biokovo

Biokovo, bun─â diminea╚Ťa iubitul meu!

Asta se ├«nt├ómpla zilnic, ├«n fiecare diminea╚Ť─â, m-am ├«ndr─âgostit iremediabil de El. Trebuia s─â-l ating un pic, a fost al doilea obiectiv al meu din Croa╚Ťia, dup─â cascadele de la Plitvice. Biokovo este unic, o spun speciali╚Ötii, nu numai eu :). Este alb, e ca o umbrel─â a Makarsk─âi, o protejeaz─â, este situat de-a lungul coastei Dalmate, ├«ntre r├óurile Cetina ╚Öi Neretva. Da, m-am ├«ndr─âgostit de un munte :p. Cel mai ├«nalt v├órf este Sveti Jure, adic─â Sf. George, are 1762 m, [...] ÔÇö vezi review [+99 poze]
Excursii op╚Ťionale din Makarska

Plutind pe Adriatica, cu Makarski Jadran

Aleg mereu, la mare, cazare ├«ntr-un port, tocmai pentru c─â iubesc alunec─ârile pe ap─â ale vapoarelor. Makarska are un port adorabil, exotic ╚Öi elegant, cu vase mai mari sau mai mici, mai vechi sau mai noi, albe sau colorate, un submarin ro╚Öu, b─ârci pentru ├«nchiriat. Portul se afl─â ├«ntr-un golf ├«n form─â de potcoav─â, e ferit de curen╚Ťi puternici, a fost ├«n trecut un port preferat de pira╚Ťi. ├Änc─â din prima sear─â am dorit s─â merg ├«n port, s─â v─âd ofertele pentru [...] ÔÇö vezi review [+61 poze]

Makarska, complexă și completă

Ca o doamn─â de elit─â, Riviera Makarska mi-a confirmat ceea ce citisem, studiasem, ├«nainte de a o alege. N-am v─âzut toat─â Croa╚Ťia, nici nu aveam cum :). Dar am ales ╚Öi am cules. Am eliminat toate ora╚Öele mari din lista mea pentru destina╚Ťia de vacan╚Ť─â la mare. La mine c─âutarea e simpl─â, ├«ntreb ÔÇ×goag─âlulÔÇŁ care e cea mai animat─â ╚Öi g─âl─âgioas─â sta╚Ťiune estival─â din ╚Ťara X, el ├«mi r─âspunde ╚Öi eu aleg doar dac─â se pliaz─â cu ceea ce caut: or─â╚Öel port, multe [...] ÔÇö vezi review [+95 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre