ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2020
Cuplu
EXCELENT

Villa Oscar - gazde de 5 stele

Salutare tuturor!

Cum nu am găsit alte ecouri despre villa Oscar aici pe site, consider că merită niște cuvinte de laudă în rândurile ce urmează.

Pentru că se găsesc două unități cu aceeași denumire în Makarska, menționez că unitatea despre care vorbesc este cea situată la adresa Put Moče 32,21300.

Localizare:

Chiar în orășelul Makarska, dar așezată pe o colină, astfel având o vedere superbă asupra orașului și implicit spre mare.

Drumul de acces este destul de abrupt pe alocuri, dar acesta este prețul plătit pentru priveliște. Cum străduțele din Makarska sunt în general înguste urcarea poate fi o provocare mai ales pentru prima dată, dar te obișnuiești ușor dacă ai ceva aptitudini de șofer. Singurul care suferă puțin este ambreiajul, dar urcarea este relativ scurtă și nu ar trebui să aveți probleme.

Distanța până la mare se parcurge în aproximativ 10 minute cu mașina. Pe jos este cam greu, nu îmi imaginez cum se poate urca la pas până la vilă.

Structură:

La fel ca multe alte cazări din Makarska, este o villă cu 3 etaje, iar la parter stau gazdele.

În fața vilei există spațiu de parcare cam pentru 2 mașini, iar ieșirea din curte trebuie făcută cu grijă din cauza spațiului relativ mic. Pe drumul din fața vilei mai există loc cam pentru încă maxim 2 mașini.

Camerele sunt spațioase și cu un aspect abstract spre luxuriant.

Cost:

Pe booking camera avea prețul de 1900 lei pentru 6 nopți, așa că am hotărât să îmi incerc norocul pe facebook printr-un mesaj, deoarece le-am găsit repede pagina acolo. Le-am cerut o ofertă mai bună și am primit răspuns în 5 minute. Mi-au trimis poze cu camera și am primit o reducere de 600 lei, mai exact ne-au cerut pentru 6 nopți - 1300 lei.

Am rezervat fără a fi nevoie de avans, iar gazda mi-a trimis un număr de Whatsapp pentru a menține legătură în cazul în care avem nelămuriri.

Camera:

Camera închiriată de noi a fost una dublă cu balcon și vedere la mare. Extrem de spațioasă, este echipată cu o chicinetă care include plită electrică, hotă, fierbător pentru apă, prosoape de bucătărie, tacâmuri, farfurii, etc.

Baia este spațioasă de asemenea, cu cabină de duș transparentă, uscător de păr, oglindă cu leduri deasupra, etc. Pentru boilerul electric din baie aveți pe hol un buton de pornire, iar apa se încălzește extrem de rapid.

Aparatul de aer condiționat din cameră este printre cele mai perfomante văzute de către mine până acum, extrem de silențios și eficient.

TV-ul din cameră are în principal o grămadă de canale internaționale, inclusiv TVR Internațional. Patul este unul spațios și comod, cu noptiere așezate pe fiecare parte și întrerupătoare la îndemână. Fiind foarte spațios apartamentul beneficiază și de o măsuță și două scaune, pentru luat masa.

Balconul este de asemenea spațios, echipat cu rolete electrice și o măsuță cu două scaune.

Gazdele:

Vlado și Matilda au fost printre cele mai drăguțe gazde pe care le-am întâlnit. Cu Vlado am ținut legătura prin Whatsapp până să plecăm, și ne-a ajutat cu informații referitoare la drum și vămi. De altfel Vlado mi-a răspuns foarte rapid la toate mesajele, pe tot parcursul vacanței.

Din păcate el nu a fost prezent la check in, iar soția lui Matilda nu vorbește engleza mai deloc, dar ne-am descurcat foarte bine și așa, ea explicând în croată mai mult :). Ne-au oferit pepene roșu și prune din producția proprie, foarte gustoase.

M-au ajutat de asemenea cu orice informație am avut nevoie, cu plata amenzilor, și se ne întrebau mereu dacă este totul în regulă. Ii recomand ca și gazde, fără doar și poate!

Pentru orice altă informație referitoare la această unitate de cazare, vă răspund cu drag!

Trimis de Catalin Mate in 20.08.20 16:14:53
Validat / Publicat: 20.08.20 16:58:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 1596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin Mate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Vedere de pe balcon

[20.08.20 16:29:26]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Villa Oscar (Put Moce 32), MAKARSKA-TUCEPI-PODGORA" (nou-creată pe sait)

​​​

webmasterPHONE
[20.08.20 16:59:22]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinnaPHONE
[20.08.20 18:58:38]

@Catalin Mate:  Superbă cazarea voastră, prețul a fost foarte bun, ai fost inspirat ca i-ai căutat pe FB

E bun și FB la ceva, eu nu am,  dar de câte ori am nevoie de ceva important îl rog pe soțul meu să contacteze persoana/cazarea respectiva.

Așa am procedat și cu parcarea din Dubrovnik, am aflat ca in centrul orașului e un Escape Room, al unui roman stabilit acolo. Soțul meu l-a contactat, i-a scris in limba romană, omul a fost plăcut surprins și ne-a ajutat cu info utile, despre parcări, transport și restaurante cu prețuri pentru noi

Cazările astea cocoțate sunt super, priveliștea e minunată.  Sa vezi, anul trecut, pentru MNE, am găsit o cazare superbă, in vârf de munte, cu doar 20 euro/noapte, apartamentul era spectaculos.  Pentru ca nu am vrut sa merg zilnic cu mașina la plajă am căutat și găsit o alta cazare, bună dar nu spectaculoasa ca cea din vârf, prețul a fost mai mare pentru ca eram mai aproape de plajă, la doar câteva sute de trepte Deci, da, recomand și Muntenegru, nu e UE și e mai ieftin, moneda lor e euro.

Frumușică Makarska "mea", mulțumesc pentru imagini!

Catalin MatePHONEAUTOR REVIEW
[20.08.20 19:02:44]

@krisstinna:  MNE era prima pe listă, dar anul acesta ne-a încurcat pandemia. Totuși rămâne sigur pe lista noastră, mai ales ca am găsit si acolo cazare foarte ieftină la căutările anterioare. Si prețurile am auzit ca sunt bune, cum spui și tu. Tot ajung eu și acolo!

Anca TimiPHONE
[21.05.23 20:22:17]

Buna seara! Urmează sa mergem si noi la Vila Oscar, ecoul scris de dumneavoastră fiind decisiv in alegerea noastră. Desi stau inca stresata in ceea ce privește parcarea masinii, la vilă, in primul rand, apoi cu gasirea locurilor de parcare in locurile speciale. La Vila credeti ca riscam sa nu avem unde parca masina?

Si o alta întrebare e acolo sunt supermarket uri?

Multumesc anticipat!

Catalin MatePHONEAUTOR REVIEW
[21.05.23 20:35:53]

@Anca Timi: Dacă rețin bine în fața unității erau 3-4 locuri de parcare, poate de atunci au mai extins cumva. Gazda e foarte de treabă, sigur o să vă ajute cu asta. Cu panta o să aveti puțin de furcă, dar vă obișnuiți dupa primul drum. Supermarket-uri nu erau chiar in apropiere, fiind pe deal, locul e mai retras. Dar nu e distanța așa mare până jos in oraș, faceti eventual aprovizionarea înainte să urcați, noi asa am procedat.

Anca Timi, Catalin Mate