Vacan╚Ťa ├«n KORCULA [insula] / CROA╚ÜIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

• AUGUST, 2015
  • de: crismis [30.09.15]
  • RECOMAND─é

Locul unde ├Ämp─âratul Ro┼ču ├«l va bate mereu pe ─âl Negru

Am pornit s─â vizit─âm Korcula-town undeva spre finele dimine┼úii, dup─â ce aripa matur─â a familiei tr─âsese o b─âl─âceal─â zdrav─ân─â ├«n apele aferente micu┼úei plaje a Medvinjak-ului, iar aripa t├ón─âr─â ├«nc─â ├«┼či mai scutura genele obosite. Doamna Senija ne asigurase c─â nu vom face mai mult de jum─âtate de or─â ┼či ne recomandase s─â ┼úinem drumul tot pe l├óng─â linia ┼ú─ârmului. Cu harta ├«n m├ón─â ┼či cu inimile palpit├ónde, a┼ča am ┼či f─âcut, urm├ónd curbele sinuoase desenate de [...] ÔÇö vezi review [+84 poze]
Apartmani Ustavdic [Medvinjak] 3

Ca la mama acas─â

Ini┼úial rezervasem un apartament pentru 3 nop┼úi ├«n Neum. Neum e singurul ora┼č-sta┼úiune la Marea Adriatic─â al Bosniei, care se ÔÇ×insinueaz─âÔÇŁ pe o distan┼ú─â de vreo 20 km ├«n litoralul croat. Citisem pe undeva c─â ├«n Neum pre┼úurile ar fi oarecum mai mici dec├ót ├«n vecinele croate ┼či, pe urm─â, mi se p─ârea cool s─â te cazezi pe micu┼úa f├ó┼čie de litoral a Bosniei. Pe urm─â am citit pe altundeva c─â e posibil s─â apar─â incidente care s─â-┼úi ├«nt├órzie trecerea frontierei [...] ÔÇö vezi review [+36 poze]
Bellevue Hotel [Orebic] 3

Hotel Bellevue Orebic - 2012

Am luat hotararea de a scrie impresiile mele despre acest hotel deoarece parerea mea difera destul de mult de ceea ce am citit pe majoritatea forumurilor despre aceasta locatie. De ce difera? Hotelul a fost renovat intre timp. Zic asta deoarece camerele (din cladirea principala, nu cele din corpurile anexe pe care nu le-am vazut in interior) dadeau impresia de proaspat zugravite, baia foarte curata, fara urme de mucegai sau mirosuri dubioase, are conditionat functional, prosoapele schimbate [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]
Descoper─â insula Korcula
  • APRILIE, 2012
  • de: Michi [13.02.13]

Korkula ┼či Ston, de vizitat ├«n Croa┼úia

Am scris anul trecut despre excursia noastr─â de pomin─â la Dubrovnik ┼či ├«mprejurimi, de pomin─â ┼či arhivat─â ca atare ├«n memorie pentru c─â din ┼čapte zile ├«n patru a plouat non-stop, una jum─âtate a fost ├«ntunecat ┼či cu rafale,doar restul a fost timp frumos (care rest?). Dac─â nu am fi avut ziua aceea ├«nsorit─â in care ne-am plimbat si am fotografiat uli┼úele medievale ale ora┼čului, am fi r─âmas ├«n principal cu amintirea unei perdele continue de ap─â vezi impresii Excursia a [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
Pansion Baric 3
  • AUGUST, 2008
  • de: storm [10.06.09]

O vacanta super

Am fost vara trecuta pe insula care mi s-a parut foarte frumoasa. Am stat in Medvinjak-Korcula, conditii super, doamna care are pensiunea e super OK, ne-a dat toate detaliile despre insula, plaje, restaurante, magazine. Cine vrea poate sa faca surf, scufundari (in localitatea de la capatul insulei) - Vela Luka. Plaja foarte curata, mancarea buna, preturile la supermaket comparative cu cele de la noi, pe la " asociatiile familiale " din localitatile de pe insula se maninca foate [...] ÔÇö vezi review [+4 poze]
Bellevue Hotel [Orebic] 3

O altfel de mare, un litoral aparte. Munte & mare

Am inscris hotelul pe insula Korcula intucat este vis a vis cam 2 km de Orebic unde se afla hotelul Bellevue. Peninsula Peljsac care nu am gasit-o intre zonele care le ofera site-ul. O sa incep cu ce e mai rau (nu va panicati) Hotelul este un hotel vechi de prin anii 65 reamenajat, camere mici tipic mediteraniene, servicii mediocre, croatii nu cred ca exceleaza prin ospitalitate. Mancare in schimb buna am avut all inclusiv. dar pretul a fost bun, o sa mai vizitam sigur aceasta zona dar [...] ÔÇö vezi review [+10 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre