Vacan╚Ťa ├«n HVAR [insula] / CROA╚ÜIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

• IULIE, 2016
  • de: sle [19.07.16]
  • RECOMAND─é

Insula Hvar

De la ├«nceput vreau s─â spun c─â am folosit ├«n aceast─â vacan┼ú─â mini-ghidul ''Am fost acolo'' ''O insul─â de vis'' scris de nakamura vezi impresii ┼či nu vreau dec├ót s─â completez unele lucruri omise sau care s-au schimbat, astfel ca pe viitor oricui s─â-i fie foarte u┼čor ├«n a vizita insula. Am stat la hotel Hvar ├«n Jelsa. De ajuns este mai u┼čor ┼či ieftin cu ferry Drvenik - Sucuraj ┼či apoi 54 km cu ma┼čina. Aten┼úie! Drumul este foarte ├«ngust, trece numai prin zone de munte ┼či [...] ÔÇö vezi review [+51 poze]
  • IUNIE, 2015
  • de: nakamura [30.07.15]
  • RECOMAND─é

O insul─â de vis

Mi-am dorit s─â ajung pe aceast─â insul─â de c├ó┼úiva ani, ├«ns─â ├«n fiecare an a trebuit s─â am├ón vacan┼úa din varii motive. ├Än 2015, c├ónd p─ârea cel mai pu┼úin probabil s─â realizez aceast─â excursie, fiindc─â existau alte priorit─â┼úi, uite c─â s-a ├«ntamplat. ┼×i a fost o experien┼ú─â minunat─â! De ce Hvar? Parafraz├ónd sloganul unui lan┼ú farmaceutic, pentru c─â Hvar e o insul─â cum toate ar trebuie s─â fie din punctul meu de vedere. Hvar este o insul─â ideal─â pentru iubitorii [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Descoper─â insula Hvar

Hvar - loc minunat pentru sejur

N-am fost la Hvar in calitate de turist. Problemele de serviciu m-au purtat si prin aceste locuri. Cu toate ca n-am avut atita timp cat are de obicei un turist, am remarcat frumusetea locurilor si mi-am propus sa revin ulterior impreuna cu familia. La Split am fost asteptati de reprezentantul firmei partenere si condusi la ferryboat pentru transfer. Insula Hvar aflata pe coasta Dalmatiei, este a patra ca marime dintre insulele Croatiei si este la randul ei inconjurata de alte insule. Hvar, [...] ÔÇö vezi review

O vizit─â la Stari Grad

├Än penultima sear─â din sejurul nostru (din iunie 2008) pe insula Hvar, am vizitat Stari Grad, adic─â tradus Ora┼čul Vechi, care este situat in nord vestul insulei, ├«ntre Hvar ┼či Jelsa. Mai multe surse istorice sus┼úin c─â ar fi printre cele mai vechi a┼čez─âri din Europa, unde via┼úa ├«┼či continu─â ┼či-n zilele noastre cursul firesc al unei a┼čez─âri vechi situate la malul Adriaticii. A fost ├«ntemeiat ├«n secolul 4 ├«. e. n. de greci veni┼úi din insula Paros, cucerit de romani [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]

Jelsa o perla a Adriaticii

Ora┼čul Jelsa se afl─â ├«ntr-un golf la mijlocul coastei de nord a insulei Hvar. ├Än anul 2001 localitatea avea o popula┼úie de 1.800 de locuitori. ├Än partea de sud a ora┼čului sunt p─âduri dese de pini, pe crestele dealurilor ├«nclinate ale insulei. Jelsa este singurul loc de pe insul─â cu o abunden┼ú─â de ap─â dulce, datorit─â acestui fapt aici exist─â mai mult─â vegeta┼úie luxuriant─â dec├«t ├«n alt─â parte. Ora┼čul vechi din Jelsa (Civitas Vetus Ielsae) a fost men┼úionat ├«n Statutul [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]

Excursie in minunatul oras Hvar

Am avut pl─âcerea ca ├«n anul 2008 iunie s─â fim ├«n concediu ├«n insula Hvar, ├«n Jelsa. Din cele 6 zile petrecute pe insul─â, ├«n 3 zile am fost ├«n fiecare sear─â s─â vizit─âm c├«te o a┼čezare din insul─â. ├Än prima zi am fost ├«n ora┼čul Hvar, principalul centru turistic. Ora┼čul Hvar (├«n italian─â Lesina) este centrul administrativ al insulei ┼či este situat ├«n partea de vest a insulei, ├«n prezent are aproximativ 4.000 de locuitori. ├Än timpul sezonului turistic, portul este plin de [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Arkada Hotel 3

Un sejur discutabil!

camerele au dotari foarte vechi. nu sunt dotate cu aer conditionat, dar daca ai camera cu vedere la mare (pt care achiti 25 euro/sejur in plus) nu cred ca este necesar deoarece padurile de pin din imprejurime si briza suplinesc aceasta lipsa. piscina este cu apa din mare ceea ce pentru unii poate fi un inconvenient (poate vor sa faca baie in apa dulce fiind satui de apa foarte sarata din mare). la tv nu e niciun program romanesc. totodata nu au free wireless si nici internet room. un alt [...] ÔÇö vezi review
Hvar Hotel 3

Super concediu !

Am plecat ├«n concediu pe 21 iunie 2008, cu 2 autoturisme, 2 familii. Drumul a fost excelent, din cei aproape 1. 400 km din Baia Mare, cca. 1. 000 le-am parcurs pe autostard─â. Am facut drumul ├«n 2 zile, cu 1 cazare ├«n Croa┼úia l├óng─â Rezerva┼úia Parcului Na┼úional Plitvice. Taxa de autostrad─â ├«n Ungaria f. ieftin─â, pe 10 zile am pl─âtit echivalentul a 6 euro, ├«n Croa┼úia mai scump, se pl─âte┼čte pe tronsoane, total dus-├«ntors cca. 50 euro. Dar merit─â, au drumuri f. bune. Am ales [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre