ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2011
JUL-2008
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 ani

Jelsa o perla a Adriaticii

Ribari & Klapa Kamen - Dalmacija tece mi kroz vene

Oraşul Jelsa se află într-un golf la mijlocul coastei de nord a insulei Hvar. În anul 2001 localitatea avea o populaţie de 1.800 de locuitori. În partea de sud a oraşului sunt păduri dese de pini, pe crestele dealurilor înclinate ale insulei. Jelsa este singurul loc de pe insulă cu o abundenţă de apă dulce, datorită acestui fapt aici există mai multă vegetaţie luxuriantă decît în altă parte.

Oraşul vechi din Jelsa (Civitas Vetus Ielsae) a fost menţionat în Statutul Hvar în 1331 de cînd datează Biserica Sv. Marija (Sf. Maria). Fortificat din secolul al XVI-lea, faţada de azi şi clopotniţa sunt adăugate în secolul XIX (faţada originală renascentist poate fi văzut într-o pictură din secolul XVII-lea în biserică). Statuia din lemn a Sf. Maria de pe altarul principal a fost adus aici din regiunea Sinj de pe continent în 1539 de refugiaţi. Statuia este celebrată în fiecare an de ziua Sf. Maria (25 august).

Deşi locaţia exactă a oraşului vechi Vetus Civitas Ielsae (oraşul antic de Jelsa) nu este bine cunoscută, resturi din zidul de apărare poate fi văzută pe partea de vest a peninsulei Gradina, o secţiune a peretelui de apărare se întinde de la plaja Mina la Bocić.

Peninsula Gradina are un număr de situri istorice, inclusiv amplasarea unui schit augustinian (stabilită 1599), înlocuit de cimitirul oraşului în 1807. În epoca romană, aceasta a fost site-ul unui castru.

Vestigii rămase din perioada romană dovedesc existenţa unei aşezări în zona Jelsa. Mai multe vile sunt păstrate în zona de Kutac, rotunde Sf. Rock şi în golful numit Carkvica de Sf. Luca...

Pe munte la sud de Jelsa, este cetatea Tor, care a fost un punct de observaţie grec, ridicat pe locul unui fort ilir mai vechi (IV-III-lea î. Hr.). Locaţia este o poziţie ideală din punct de vedere strategic defensiv asupra insulei Hvar, Brac şi coastei Makarska.

Numele oraşului din prezent se crede că provine de la nobilul Galesa Slavogosti, care a condus o rebeliune împotriva Veneţiei, în 1310, folosind această cetate ca cetatea sa. Oraşul actual de Jelsa a fost fondat ca un port pentru satul Pitve în secolul XIV. Statutul Hvar din 1424 menţionează Jelsa ca fiind la 3 km de mare, sub dealul Gozd. Primele case au fost construite în jurul bisericii din Sv. Mihović (St Michael) la Mala Banda pe latura de nord a golfului.

Un grup de case s-au construit în continuare pe malul de sud, în jurul bisericii Sv. Ivan (St John), care este o mică biserică octogonală, datând din secolul XVII. Frumoasa piaţă din Jelsa şi străzile din jur cu case renascentist-baroc din secolul XVI – XIX sunt în cea mai bună parte conservate.

De la pescuit şi agricultură, Jelsa s-a dezvoltat într-un centru de construcţii navale şi maritime, în special în timpul secolului XIX. Turismul ca activitate a început în 1868, deşi a fost practicat din cele mai vechi timpuri romane. Cel mai vechi hotel în Jelsa datează de la 1911. Turiştii care se cazează în Jelsa pot opta la serviciilor cătorva hoteluri care află în staţiune cum ar fi Hotel Hvar şi Hotel Adriaatiq Resort Fontana, dar din ce în ce mai mulţi turişti optează cazarea la vilele şi pensiunile private existente.

Portul turistic în sezonul estival gărduieşte nenumărate iahturi ale turiştilor veniţi de peste mări şi ţări. Localitatea are legătură navală regulată cu oraşul Split, transportul turistilor se face cu cataramanul. Pe cheiul din port se află o sumedenie de restaurante şi terase, odată cu căderea serii acestea fiind neîncăpătoare la afluxul mare de turişti. Magazinele de suveniruri şi tarabaele comercianţilor vă oferă o gamă variată de produse începînd cu produsele din levandă, uleiuri de măsline, băuturi specifice locale, artizanat şi confecţii.

Astfel Jelsa este un important centru turistic de pe insula, recomand să-l vizitaţi dacă vă aflaţi pe minunata insulă Hvar. Pozele ataşate sper să vă convingă de cele spuse mai sus.

Trimis de velker tiberiu in 01.05.11 11:31:14
Validat / Publicat: 01.05.11 12:32:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA. A mai fost în/la: Hvar

VIZUALIZĂRI: 4869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (velker tiberiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladiri vechi la intrarea in port.
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster77 [01.05.11 12:32:36] »

Mutat la noua rubrica "Descopera insula Hvar" in care vom aduna toate review-urile "de calatorie" despre aceasta insula.

velker tiberiu [01.05.11 13:17:42] »

Este ok asa. Oricum vreau sa scriu si despre orasul Jelsa si Stari Grad. La urma o descriere a insulei in genaral.

webmaster13 [01.05.11 13:38:24] »

iata si fondul sonor propus!

velker tiberiu [01.05.11 13:43:48] »

Multumesc mult pentru ilustratia muzicala.

Admin [01.05.11 17:59:59] »

@velker tiberiu

INTREBARE: ai folosit surse externe de "inspiraţie" in textul articolului de mai sus?

velker tiberiu [01.05.11 21:53:47] »

Datorita faptului ca sunt multe date cu caracter istoric am fost nevoit sa recurg la unele surse de inspiratie. Chiar nu sunt profesor de istorie (poate chiar putin spus). Poate era mai bine daca postam doar pozele, nu? Oricum vorbeau de la sine!

Admin [02.05.11 08:18:20] »

Datorita faptului ca sunt multe date cu caracter istoric am fost nevoit sa recurg la unele surse de inspiratie [...] Poate era mai bine daca postam doar pozele, nu?

Nu, era mai bine daca ne indicai acest lucru explicit, asa cum era firesc si de buna-cuvinta. Trecerea lui sub tacere poate fi considerata, intr-un sens mai larg, tentativa de inselaciune. Daca ne-ai fi scris ca ai tradus textul de pe un site strain in mod cert nu primeai voturile exprimate pana acum la acest review.

Prevederile Regulamentului - in ton cu cele ale bunului simt - interzic si pedepsesc asemenea "indeletniciri", solicitand ca textele imprumutate de la alti autori sa fie explicit delimitate si insotite de specificarea sursei.

Pentru moment, toate voturile primit la acest review sunt anulate; articolul este deasemenea scos din concurs.

Spune-mi te rog ai mai folosit asemenea procedee si in alte articole ale tale incarcate pe acest site in trecut?

velker tiberiu [02.05.11 09:12:43] »

Preluarea unor date istorice corecte din alte surse decat din "memoria interna" a subsemnatului NU au avut ca scop intentionat de infaptuirea actului de "inselaciune". Am sa iau act pe viitor pentru a prezenta in urmatoarele reviewuri doar informatiile detinute personal de mine.

Pentru a nu crea suspiciuni legate de articolele mele, ROG DEPUNCTAREA TUTURORA inclusiv a voturilor primite.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmaster [02.05.11 11:27:50] »

@velker tiberiu, ideea era ca ar fi trebuit sa cunosti si sa respecti regulamentul acestui site. Nu te-a acuzat nimeni ca ai fi avut vreo intentie ascunsa de frauda. Pur si simplu ti s-a atras atentia asupra acestui aspect pe care (mie imi place sa cred ca nu cu buna stiinta) l-ai ignorat.

Ar fi impotriva spiritului AmFostAcolo sa retragem punctele acordate de catre program si de votanti, in conditiile in care acestea au fost castigate onest, daca autorul nu a enuntat explicit, in momentul postarii, aceasta solicitare.

De asemeni, avand in vedere circumstantele si pentru a ne dovedi buna credinta, consider ca este suficient sa nu participi la decernarea premiilor saptamanale pentru perioada actuala.

In rest, numai bine, vacante pline de senzatii noi si imagini faine, despre care sa vii sa ne povestesti cand te intorci. Si nu in ultimul rand, daca simti nevoia sa adaugi informatii la obiect, din surse externe, fa-o, dar respectand cele 2 cerinte: delimitare (prin ghilimele si/sau formatare - litere inclinate, de ex.) si specificare clara a sursei (link).

Multumim,

motaneata [02.05.11 16:22:02] »

@velker tiberiu,

iti spun deschis ca mie nu mi-a placut review-ul tau, desi se vede ca ai muncit pentru el.

In primul rand ma asteptam sa gasesc aici niste impresii turistice (acesta este profilul saitului) si nu un amalgam de date istorice. In al doilea rand as fi vrut sa gasesc impresii proaspete si nicidecum mai vechi decat ultima mea excursie in Croatia.

Oare te-a luat valul, sau ti-ai pierdut busola alergand dupa puncte?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
velker tiberiu [02.05.11 17:20:41] »

Multumesc pentru aprecieri si incurajari! Ti-am transmis un mesaj particular! Sa auzim de bine!

velker tiberiu [17.02.12 20:48:51] »

@Admin: velker tiberiu se scrie cu v simplu D-l Admin!!!

webmaster [17.02.12 21:02:18] »

Am remediat eroarea de dactilografiere. Te asigur ca nu a fost vorba despre altceva.

Multumim de sesizare!

motaneata, velker tiberiu